מגעים להקמת פורום הגנה אזורי משותף לישראל וסעודיה

מגעים להקמת פורום הגנה אזורי לישראל וסעודיה

ההודעה על הקמת הפורום צפויה להגיע במהלך ביקור הנשיא ביידן בישראל • המהלך נדון בכמה מפגשים של בכירים ישראלים עם מקביליהם, בהם ביקור גנץ בארה"ב בחודש שעבר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן, נפתלי בנט
צילום: צילום: גטי אימג'ס

ביקורו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בישראל באמצע חודש יולי, צפוי לכלול הודעה על שיתוף פעולה ביטחוני חסר תקדים בין ישראל למפרץ - כולל סעודיה. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

על פי הפרסום ישנם מגעים מתקדמים לכינונו של פורום רשמי וביטחוני בין ישראל ובין סעודיה וכמה מדינות ערביות, שיעסקו בסוגיה של הגנה אזורית באזור המפרץ, אל מול האיום האיראני. על פי בכירים בישראל, ההודעה על כינונו של פורום זה תהיה במהלך ביקורו של הנשיא האמריקני ביידן במזרח התיכון - או בישראל, או בסעודיה שאליה ימריא הנשיא מנמל התעופה בן גוריון בטיסה ישירה.

גורמים בישראל אמרו לכאן חדשות כי המהלך הזה הוא הזדמנות מחודשת להתמודדות מול האיום האיראני. כינון הפורום הביטחוני "בושל" במשך תקופה ארוכה בדיונים ובפגישות, גם של בכירים ישראלים עם מקביליהם במפרץ, אבל גם עם בכירים אמריקניים. רק בחודש שעבר כאשר ביקר שר הביטחון בני גנץ בוושינגטון, הנושא הזה נדון גם במהלך פגישותיו בפנטגון. אבל אין ספק שהתקדמות כזו, פגישות משותפות או פורום משותף לישראל ולסעודיה יסמנו מזרח תיכון חדש.

מוקדם יותר היום הודיע הבית הלבן על תאריכי הביקור של הנשיא ביידן בישראל, למרות המשבר הפוליטי המתגבר. בכירים בבית הלבן אמרו כי הנשיא מחכה לפגוש את ראש הממשלה בנט וכי אין למצב הפוליטי השלכות על הביקור. אבל, תמונות של בנט מארח את הנשיא האמריקני בירושלים ודאי יחשבו להון פוליטי עבורו.

גולת הכותרת של הביקור, בטח בעיניים בינלאומיות לאור משבר האנרגיה העולמי, הוא הביקור של ביידן בסעודיה. ואם היה צריך רמז למה שנמצא מאחורי הקלעים של הביקור, הגיעה ההודעה של לשכת רה"מ. "במסגרת ביקור הנשיא ייחשפו צעדים של ארה"ב לחיזוק השתלבותה של ישראל במזרח התיכון ולשגשוג האזור כולו", נמסר בהודעה, "לצד הסכמות על חיזוק שיתוף הפעולה הביטחוני והאזרחי בין ארה"ב וישראל באופן שיביא את הברית בין המדינות לשיאים חדשים".

אותה ברית אזורית המשותפת לישראל ולמדינות המפרץ בצל האיום האיראני, שנמצאת ברקע הדברים האלה. אחרי הסכמי אברהם, הביקורים הרשמיים באמירויות וגם בצי החמישי בבחריין, כעת צפויה קפיצת מדרגה נוספת. ולצד איראן, כיפת ברזל ומפגש עם ספורטאי המכבייה, ביידן יקדיש גם חלק מביקורו לקידום הסוגייה הפלסטינית. מלבד פגישה עם אבו-מאזן, ככל הנראה דווקא בבית לחם, וביקור תקדימי המתוכנן במזרח ירושלים, בארצות הברית גם מצפים להודיע על סיוע פיננסי משמעותי לחיזוק הרשות הפלסטינית.

כך או כך, עם ממשלה או בלי, בעוד חודש ראש הממשלה בנט יזכה להפוגה של כמה ימים מהמציאות הפוליטית יחד עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כאן בישראל.

הפופולריים