כהנא: אם הייתי יכול ללחוץ על כפתור ולהעלים את הערבים ברכבות לשוויץ - הייתי לוחץ

כהנא: כפתור שמעלים את הערבים? הייתי לוחץ

סגן השר מבהיר: "צריך למצוא דרך לחיות ביחד, בשטף דבריי הייתה גם בחירת מילים לא מוצלחת" • כהנא התנצל בפני טיבי בשיחת טלפון, חה"כ אמר בתגובה: תתנצל ברבים • כהנא הוסיף בדברים שנשא בתיכון באפרת: "אין כפתור כזה, כנראה נועדנו פה להתקיים על האדמה הזו" | צפו בתיעוד
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתן כהנא
צילום: -

סגן השר לשירותי דת מתן כהנא התקשר לחבר הכנסת אחמד טיבי והתנצל על דבריו שפורסמו הבוקר (שלישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. כהנא אמר בדברים שנשא בתיכון "דרך אבות" שבאפרת: "אם היה כפתור שאפשר ללחוץ עליו, שיעלים מפה את כל הערבים, שולח אותם ברכבת אקספרס לשוויץ, שיחיו שם חיים מדהימים, מאחל להם את כל הטוב שבעולם בשוויץ, הייתי לוחץ על הכפתור הזה. אין כפתור כזה, כנראה נועדנו פה להתקיים על האדמה הזו באיזושהי צורה". טיבי אמר לו בתגובה כי עליו להתנצל ברבים - לא בשיחה עימו.

כהנא הגיב לפרסום כאן חדשות בציוץ בטוויטר, בו כתב: "בשיחה שקיימתי אמש עם תלמידים חזרתי על ההבנה המובנת מאליה שלא אנחנו ולא הערבים הולכים לשום מקום ולכן צריך למצוא דרך לחיות כאן ביחד. הממשלה הנוכחית היא צעד חשוב בכיוון הזה. בשטף דבריי היתה גם בחירת מילים לא מוצלחת".

בדבריו בתיכון שבאפרת, אמר סגן השר גם שהסיכוי לשלום עם הפלסטינים לא קיים בעתיד הקרוב. עוד נשמע כהנא אומר בתיעוד: "המחשבה בעיניי שאם אנחנו נחזור לקווי 67' יהיו פה שתי מדינות שיחיו בשלום זו עם זו - אני חושב שזה קשקוש. הם לעולם לא יוותרו על בית גמליאל ועל שייח מוניס – על אוניברסיטת תל אביב. הערבים מספרים לעצמם סיפור אחר, אנחנו יודעים שהוא לא נכון ושהוא קשקוש. הם מספרים לעצמם שהם אלו שגרו פה תמיד ואנחנו באנו וגירשנו אותם".

לפני הבהרתו של כהנא, צייץ טיבי תגובה לדבריו: "יש כפתור שיעלים אותך מהממשלה והכנסת. אלחץ עליו בקרוב". גם חבר הכנסת אלי אבידר התייחס לפרסום וטען: "אמירה אומללה. חבל שנאמרה. הערבים הם אזרחים ישראלים והם כאן כדי להשאר. כן צריך להעלים אמירות ודעות חשוכות״. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום", אמר טיבי: "זה משפט נורא בכל קנה מידה, במיוחד שהוא נאמר בידי יהודי ויש בו את הביטוי רכבות. מה היה קורה אם אני הייתי מרצה בפני תלמידים ערבים ואומר את המשפט ההזה? הייתה קמה סערה ובצדק. הביטוי אומלל ויש בו קונוטציה גזענית. הוא אמר שבחירת המילים שלו לא הייתה נכונה, ואני אמרתי לו שאני מצפה שהא יעשה זאת פומבית והוא ניסה משהו אבל גם ההסבר לא הצליח לו".

תגובה הגיעה גם מצידו של חבר הכנסת ווליד טאהא מרע"ם שמסר: "מתן כהנא, אנחנו כאן כי זו המולדת שלנו. אתה ומי שחושב כמוך, תמשיכו לגרור את התסכול שלכם כי פשוט לא ניעלם!". חברת הכנסת עאידה תומא סולימאן מהרשימה המשותפת כתבה: "התפוח הכהניסטי לא נפל רחוק מהעץ... ובממשלה הזאת עוד מדברים על שותפות יהודית ערבית"

הפופולריים