לבקשת רע"ם: מיכאלי דורשת יותר מ-100 מיליון שקלים לרשויות הערביות

רע"ם ומיכאלי דרשו: 100 מיליון לרשויות הערביות

שרת התחבורה מיכאלי העבירה את הדרישה - במשרד אוצר התנגדו • ח"כ מאזן גנאים מתנה את התפטרותו בפרויקטים בסחנין. גורם ששוחח עם חבר הכנסת מרע"ם: "תהיה פריצת דרך במגעים בשבוע הקרוב" • ביממה האחרונה מקבלת ח"כ רינאוי-זועבי הצעות לתפקידים באקדמיה, ברשויות מקומיות ובארגוני חברה אזרחית - ומסרבת לכולן • ח"כ מיכאל ביטון: אפסיק להצביע עם הקואליציה ממחר, מעט בהצבעות על תקנות יו"ש ואי אמון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מרב מיכאלי
צילום: צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

רע"ם ושרת התחבורה מרב מיכאלי העבירו למשרד האוצר דרישה להעברת יותר ממאה מיליון שקלים לרשויות הערביות, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. במפלגה דורשים כי הכסף יהיה לביצוע ישיר של הרשויוית, ויעבור אליהן ישירות במקום דרך חברות ממשלתיות שמתמחות בבניית פרויקטים, כמו נתיבי ישראל. 

העברתם של למעלה ממאה מיליון שקלים ל"ביצוע ישיר" של הרשויות הערביות. הכסף יעבור ישר לרשויות במקום לעבור דרך חברות ממשלתיות שמתמחות בבניית פרוייקטים כמו נתיבי ישראל. בדרג המקצועי במשרד האוצר הביעו התנגדות נחרצת לדרישה, וטענו כי לרשויות הללו אין כלים לניהול פרויקטים בסדר גדול כזה.

בנושא דומה, פורסם הערב בכאן חדשות כי ח"כ מאזן גנאים מתנה את התפטרותו מהכנסת בקידום פרויקטים בעירו סחנין. גורמים ששוחחו עם חבר הכנסת מרע"ם ביממה האחרונה התרשמו כי עמדותיו התרככו, וכעת הוא דורש קידום פרויקטי תשתית ותחבורה, לצד תקציבים שמשרדי התחבורה והאוצר תוקעים לדבריו הרבה זמן. 

חברי הכנסת של רע"ם צפויים להיפגש מחר ולדון בדרישותיו של גנאים ובהמשך עתידו בכנסת. בתוך כך, גורם ששוחח עמו טען כי צפויה פריצת דרך במגעים בין הצדדים בשבוע הקרוב.

ברקע, בקואליציה ממשיכים להפעיל לחץ על בני משפחתה וחבריה של ג'ידא רינאוי-זועבי, על מנת שזו תתפטר מהכנסת. ביממה האחרונה מקבלת חברת הכנסת ממרצ הצעות לתפקידים באקדמיה, ברשויות מקומיות וגם בארגוני חברה אזרחית - אך מסרבת לכולם. יו"ר המפלגה השר ניצן הורוביץ דחה למחר את פגישתו איתה, גם לשם התקדמות ההצעות וגם כדי שייצא מבידוד, וינהל את הפגישה מקרוב. 

בד בבד, היום הודיע יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון כי יפסיק להצביע עם הקואליציה החל ממחר, למעט בהצבעות על תקנות יהודה ושומרון ואי אמון. זאת, במחאה על הרפורמות בתחבורה הציבורית ובחקלאות. חבר הכנסת ביטון הודיע על המהלך לפני כשבוע וחצי, אבל חזר בו לאחר פגישה עם ראש הממשלה נפתלי בנט. בפגישתם, שמע בנט את טענותיו של ביטון ואמר כי יילמד את הרפורמה בתחבורה הציבורית ואת השפעותיה. עוד התחייב כי יקיים שיח עם כלל הגורמים בקואליציה על מנת לפתור את המשבר.

האזינו לריאיון עם סגן השרה יאיר גולן בכאן רשת ב

סגן שרת הכלכלה, יאיר גולן ממרצ, אמר הבוקר כי על חברת מפלגתו, ג'ידא רינאוי-זועבי "להבין דבר פשוט מאד - או שנשארים במאת האחוזים בקואליציה או מחזירים את המנדט לבוחר". בריאיון בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב, הוסיף גולן כי אם רינאוי-זועבי מייצגת מישהו, הרי זה מיעוט בטל בשישים, וכי היא עושה שגיאה חמורה. גולן ציין כי הוא סבור שרוב מצביעי מרצ רוצים שהמפלגה תישאר בקואליציה.

במרצ יכנסו הערב ישיבת הנהלה מיוחדת כדי לנסות ולמצוא פיתרון למשבר מול ח"כ רינאוי-זועבי. ישנם קולות במרצ שקוראים לשנות גישה ולהפסיק לתקוף אותה באופן פומבי כדי שהמשבר לא יחריף. אמש פורסם ב"חדשות השבת" בכאן 11, כי חברת הכנסת העבירה לקואליציה ארבע דרישות כתנאי להתפטרותה מהכנסת.

הדרישה החדשה היחידה היא הכנת תוכנית ממשלתית מזורזת לעיר נצרת, בדומה לזו שהוכנה לג'סר א-זרקא. שלוש הדרישות האחרות - תקצוב בתי חולים, הגדלת תחום השיפוט של מועצות ערביות והעלאת שיעור העובדים הערבים המועסקים במגזר הציבורי. מדובר בדרישות שכבר הועלו בעבר מצד חברי-כנסת ערבים והממשלה מטפלת בהן.

הפופולריים