"ישפיע לרעה על היחסים עם אוסלו": ישראל מגנה את החלטת נורווגיה לסמן מוצרים מיו"ש

נורווגיה תסמן מוצרים מיו"ש - ישראל מגנה

לפי ההחלטה כל מוצר ישראלי שיוצר מעבר לקו הירוק יישא את שם היישוב שבו יוצר. משרד החוץ: "ההחלטה לא תתרום לקידום הקשרים בין ישראל לפלסטינים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נורווגיה
צילום: צילום: רויטרס

ישראל גינתה הערב (שבת) את החלטתה של ממשלת נורווגיה לסמן מוצרים המגיעים מהישובים הישראליים ביהודה ושומרון. דובר משרד החוץ בירושלים, ליאור חייט, אמר כי ההחלטה לא תתרום לקידום הקשרים בין ישראל לפלסטינים ותפגע ביכולתה של הממשלה באוסלו למלא תפקיד בתחום זה. "נוסף על כך, הצעד הזה ישפיע לרעה על הקשר בין ישראל לנורווגיה", נאמר בהודעת משרד החוץ. 

אתמול הכריזה אוסלו על החלטתה, מתוקף פסיקה של בית המשפט האירופי לצדק לפני כשלוש שנים וחצי. על פי ההחלטה, כל מוצר ישראלי המיוצר מעבר לקו הירוק יישא את שם היישוב שבו יוצר. בהודעה הנורווגית צויין כי הממשלה באוסלו מחשיבה את רמת הגולן, רצועת עזה ויהודה ושומרון ובכלל זה מזרח ירושלים - שטחים כבושים.

יו״ר מכון היצוא, איילת נחמיאס ורבין, אמרה בתגובה: "הצטערתי מאוד ללמוד על החלטת ממשלת נורווגיה לסמן את המוצרים מיהודה ושומרון ככאלה שאינם מיוצרים בישראל. במפעלים המייצרים ביהודה ושומרון ומייצאים מישראל עובדים פלסטינים רבים לצד ישראלים ושומרים על מרקם היחסים העדין ובונים יחדיו פעילות כלכלית משותפת שתורמת לשני הצדדים. הבעיה אינה רק החלטת ממשלת נורווגיה, אלא חשש מזליגת ההחלטה גם למדינות נוספות. במכון היצוא, יחד עם משרד הכלכלה, נפעל כדי לסייע ליצואנים שימצאו עצמם מתמודדים עם ההשלכות של ההחלטה".

הפופולריים