הדרישות החדשות של ג'ידא רינאוי זועבי מהממשלה כתנאי להתפטרות

הדרישות החדשות של ג'ידא רינאוי זועבי מהממשלה
פרסום ראשון: חברת הכנסת דורשת תוכנית ממשלתית ממוקדת לעיר נצרת, העברת התקציב שהובטח לה לביה"ח הממשלתיים והגדלת תחומי שיפוט של רשויות ערביות • חברת הכנסת ממרצ בריאיון לערוץ מכאן: "מרצ השתנתה - לא אני" • הורוביץ לכאן חדשות: לא נראה בה חלק מהסיעה • ח"כ הנגבי: אורבך יכול לסמוך עלינו, אם הוא רוצה לעשות מעשה - זה הזמן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ידא רינאוי זועבי, הכול פוליטי/ מכאן - 11.06.22
צילום: צילום: כאן חדשות

חברת הכנסת ג'ידא רינאוי-זועבי ממרצ פרסמה היום (שבת) שורת דרישות שאותן הציגה לגורמים בממשלה כתנאי להתפטרותה מהכנסת: בראש הדרישות - תוכנית ממשלתית ממוקדת לעיר נצרת בדומה לזו שגיבשה הממשלה לג'יסר א-זרקא. עוד דורשת חברת הכנסת את העברת התקציב שהובטח לה על ידי הממשלה לבתי חולים ממשלתיים בדגש על נצרת, הגדלת תחומי שיפוט של רשויות ערביות והגברת שיעור הייצוג של ערבים במגזר הציבורי.


גורמים המעורים בפרטים אמרו כי מדובר במהלכים שרובם כבר נכללו בתוכניות קודמות שהממשלה אישרה, אך נתקעו בעקבות המשבר הפומבי האחרון בין רינאווי-זועבי  לראש הממשלה החליפי לפיד. המעורבים במגעים מקווים שיגיעו להסכמות סופיות בשבוע הקרוב על בסיס הסכמות בנושאים הללו.

רינאוי-זועבי ממרצ התראיינה הערב לערוץ מכאן ואמרה כי היא אינה שוקלת להתפטר מהכנסת וכי מרצ השתנתה ולא היא. היא ציינה כי היא אינה רוצה לראות את בן גביר וסמוטריץ' שרים בממשלה, אך "הקואליציה הגיעה למצב שהיא מאיימת על החברה הערבית כולה במיוחד בסוגיות לאומיות – יש גבול שאי אפשר לחצות".

היא ציינה כי כמות התמיכה שלה היא זוכה מהחברה הערבית גדולה מאוד. "מצביעי מרצ היהודים מעוניינים שהקואליציה הזו תישאר בכל מצב, אבל אני אומרת שכל מצביעי מרצ הערבים מאמצים את העמדה שלי אחד לאחד. אני ברוך השם, לפני שנכנסתי לכנסת, הייתי מעורבת ברשויות המקומיות והוכחתי את עצמי. אם בעקבות זה אני אחזור הביתה אז אני אחזור עם ראש מורם. קיבלתי הרבה הצעתי לג'ובים – וסירבתי לכולן, זה עקרוני. אמרתי לקואליציה שאם ביום שני חוק יהודה ושומרון יבוא – אצביע נגדו. מחר אפגש עם הורוביץ, תהיה שיחה מכבדת כי הוא איש מכובד – אבל אני חושבת שלא תהיה תוצאה מהפגישה הזאת. לא חושבת על התפטרות בכלל".


יו"ר מרצ, השר ניצן הורוביץ, אמר בתגובה לדבריה של רינאוי-זועבי כי מרצ לא תראה בה חלק מהסיעה וכל האפשרויות על השולחן. הוא ציין כי מרצ היא גורם חשוב בממשלה הזו ולאף אחד אין זכות לקחת מנדט של המפלגה ולפעול נגד הממשלה ולעזור לבן גביר לעלות לשלטון. "הממשלה הזו, בטח בהשוואה לממשלת נתניהו, עושה למען החברה הערבית יותר מכל ממשלה מקום המדינה", אמר הורוביץ. 


בקואליציה מנסים כעת לשכנע את שר המשפטים גדעון סער לדחות בעוד שבוע את ההצבעה על חוק יהודה ושומרון כדי להספיק להביא להתפטרות "המורדים". גורמים בהנהלת הקואליציה הבהירו לממשלה: אם תעלה ההצעה מחרתיים - נפסיד בהצבעה.


סגן השר אביר קארה מימינה התייחס הערב בתוכנית "הכול פוליטי" בכאן 11 למשבר בקואליציה ואמר כי האתגר גדול. "יש פה חברי כנסת ממרצ ורע"ם שמפרים את המשמעת הקואליציונית ולא בפעם הראשונה, מצביעים בניגוד להסכמים הקואליציוניים. צריכות להיות נגדם סנקציות חמורות מאוד. החקיקה של רע"ם ומרצ לא צריכה להתקדם עד שהם לא מיישרים את חברת הכנסת שלהם. אני חושב שיש הזדמנות בעצם זה שמנסור עבאס הגיע לממשלה הזו. לא חשבתי ככה בראשית הדרך. היום אני חושב ככה באמת. בפעם שעברה שזה קרה עם חוק האזרחות העברנו חוק אזרחות רחב יותר. אני מאמין שצריך להחיל את הריבונות ביו"ש. בגלל הרכב הממשלה הנוכחית ידענו שבהסכם הקואליציוני לא יכולה להופיע ריבונות אבל תקנות יו"ש חייבות לעבור. אם זה לא יעבור, נפעל להחיל את הריבונות ביו"ש – נעביר חוק רחב. יש לזה רוב בעם ובכנסת. לקואליציה יש כללים. מי שרוצה לעמוד בהם מוזמן. חוק יו"ש יובא עד סוף המושב, כרגע לא בשבוע הקרוב, הוא לא מופיע בסדר היום".

ראשי רשויות בחברה הערבית מגבירים את הלחץ על חברת הכנסת ג'ידא רינאוי-זועבי ממר"צ להתפטר מהכנסת, וכמה מהם שוחחו עמה וביקשו ממנה לפנות את מקומה. מדובר בראשי הרשויות שבעבר הפצירו ברינאוי-זועבי להשאר בקואליציה ואף השתתפו במפגש שלה עם השר לפיד, לאחר שהודיעה על פרישתה. אחד מראשי הרשויות אמר אתמול כי הם מרגישים השפלה. לדבריו, בלשכתו של השר לפיד סוכם על חזרתה לקואליציה בתמורה לקידום מיזמים ותקציבים, ועכשיו הכול תקוע בגללה. "אנחנו מתבזים", אמר.

בתוך כך, בנוף הגליל נאספו היום כמה מפגינים מול ביתה של רינאוי-זועבי. הם קראו לה להחזיר את המנדט ולהתפטר מהכנסת. ״ממשלת השינוי חייבת להמשיך בדרכה להבראת מדינת ישראל. אנו, אזרחים ואזרחיות מודאגים, רואים את התנהלותה של חברת הכנסת המסכנת את הממשלה ועלולה להביא לממשלת חושך בראשות בן גביר, סמוטריץ' ונתניהו. אנו חרדים לגורל המדינה. ח״כ זועבי חייבת לסיים את תפקידה בשביל לאפשר לממשלת השינוי להמשיך״, אמרו המפגינים.

ח"כ הנגבי: אורבך יכול לסמוך עלינו, אם הוא רוצה לעשות מעשה - זה הזמן

לקראת פגישתם מחר, ראש הממשלה בנט העביר בסוף השבוע מסר לח"כ ניר אורבך ולפיו ישריין אותו ברשימתו גם לבחירות הבאות. עם זה, לדברי מקורבים לאורבך הוא אינו מאמין לכך, ומעריך כי בסבירות גבוהה לא יימצא לו מקום בסיעתו של בנט לבחירות הבאות.


יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ איתן גינזבורג, אומר התייחס הערב להתלבטויות של חבר הכנסת מימינה, ניר  אורבך, באשר להמשך חברותו בקואליציה. בריאיון לסולימאן מסוודה ויערה שפירא בכאן 11 אמר גינזבורג כי שוחח בימים האחרונים עם ח"כ ניר אורבך והוא מודע לכך שקשה לו. "הוא בהתלבטויות. היה לו גם קשה להיכנס מלכתחילה לקואליציה. לא אפרט יתר על המידה – מחר הוא ייפגש עם ראש הממשלה וידברו על איך דברים יכולים להתקדם. חברי הכנסת צריכים לזכור שהם נבחרו ע"י מפלגות ולא באופן אישי. אם אתה לא יכול לשאת את ההחלטות שהמפלגה שלך קיבלה בשותפות אני מציע לך לעזוב את הכנסת".

חבר הכנסת צחי הנגבי מהליכוד התייחס הערב למשבר בקואליציה ואמר כי הוא אינו מכיר את ההצעות שח"כ אורבך קיבל מהליכוד. בריאיון ל"הכול פוליטי" אמר הנגבי: "בכל הנוגע לשריונים אנחנו ב-100% הצלחה. כל פעם שהליכוד הבטיח שריון למישהו ההבטחות האלה תמיד ממולאות. תיקים זה כבר משא ומתן קואליציוני. ההתלבטות של אורבך היא על הרקע של החברות עם בנט. אני מציע לניר – עלינו הוא יכול לסמוך, אבל שיסמוך על הלב שלו. אם הוא רוצה לעשות מעשה - זה הזמן".


על האפשרות של הקמת ממשלה חליפית בכנסת הנוכחית אמר הנגבי: "סער לא יעשה שקר בנפשו. הוא אמר שהוא לא ישב עם נתניהו – אני מאמין לו. לכן אין רוב בכנסת הזו לממשלה בראשות נתניהו וצריך ללכת אל העם. אני מעריך שאם נוכל לכונן ממשלה על בסיס ימין וחרדים גם מפלגות אחרות כמו בנט וגנץ יימלכו בדעתן ויצטרפו. סמוטריץ' היה שר מוצלח מאוד. בן גביר עוד לא היה שר ואולי יהיה. מי שממנה את השרים הוא ראש ממשלה. אין לי שום בעיה שיהיה שר בממשלה. הוא נלחם למען ההשקפות שלנו. הוא עבר תהליך של התמתנות".

בהכנת הידיעה השתתף חן ביאר

הפופולריים