רע"ם ומרצ במסר לבנט: "איבדנו שליטה על גנאים ורינאוי-זועבי"

רע"ם ומרצ לבנט: אין לנו שליטה על גנאים וזועבי
אנשי לפיד העבירו מסר דומה לבנט. רה"מ החליפי כתב בפייסבוק "מי שיפרק את הממשלה הזו מבפנים - ישלם מחיר" • הח"כית ממרצ אמרה על לפיד בריאיון לכאן רשת ב: "שאתן הוכחות להבטחות שנתת לי? לא כדאי לך" • ח"כ אורבך עדכן מראש את הליכוד מה יאמר לבנט בפגישתם אמש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ רינאוי-זועבי מתנגדת להצעת חוק תקנות יו"ש, 06.06.22
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קואליציה מתפוררת: ברע"ם ובמרצ העבירו מסר לא אופטימי לראש הממשלה נפתלי בנט, לפיו הם איבדו שליטה על חברי הכנסת המורדים ממפלגותיהם - מאזן גנאים וג'ידא רינאוי-זועבי. כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע עם גאולה" בכאן 11.

בשתי המפלגות מפעילים לחץ על חברי הכנסת המורדים להתפטר, אך הם מסרבים לעשות זאת ואף הצהירו שיצביעו נגד חוק יהודה ושומרון אם יעלה שוב בשבוע הבא. בתוך כך, הלחץ על רינאוי-זועבי גובר, וראשי רשויות ערביות, שביקשו ממנה בעבר להישאר בכנסת ולא להפיל את הממשלה, מפעילים עליה כעת לחץ להתפטר ולפנות את מקומה.

גם אנשי לפיד מעבירים היום מסר דומה ללשכת בנט, לפיו הם לא יכולים להשתלט על המורדים רינאוי-זועבי וגנאים. יש בכך שינוי לעומת מסרי ההרגעה שהעבירו לפני פגישת בנט-אורבך, לפיהם יצליחו לפתור את המשבר מצידם.

במקביל, ברע״ם כעסו על התדרוכים, לפיהם הממשלה מתכוונת להטיל עליהם סנקציות בעקבות הפלת חוק יהודה ושומרון. בממשלה מחריפים את הטון נגד רע"ם, ובכירים אומרים: ״גם אם המשבר ייפתר - לא ניתן לרע״ם ומרצ הישגים כרגע".

שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד כתב היום בפייסבוק כי "כל מי שמסכן את הממשלה הזו מבפנים, צריך לדעת שהוא ישלם על זה מחיר". על הוויכוח הפומבי עם חברת הכנסת ממרצ ג'ידא רינאוי-זועבי בעניין הבטחות שניתנו לה לכאורה בעניין עקורי הכפרים איקרית ובירעם בגליל, כתב לפיד: "הממשלה הזו מתנגדת פה אחד לזכות השיבה ואף אחד לא נכנע לשום 'מסמך דרישות' הזוי".

חברת הכנסת ריידא רינאוי זועבי ממרצ אמרה היום כי תצביע שוב נגד חוק יו"ש אם יעלה להצבעה בשבוע הבא. בריאיון ליערה שפירא בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמרה על הנתק עם מפלגתה כי "ברמה האישית חברית הכל בסדר, באידיאולוגית קצת פחות. ציפיתי בעיקר שמרצ תעמוד על הרגליים האחוריות, במיוחד בנושא של חוק יו"ש. בשום פנים ואופן אין סיכוי שאתמוך בו". 

האזינו לריאיון עם ח"כ רינאוי זועבי

היא הוסיפה על האפשרות שתתפטר מהכנסת כי "אני שומעת שרים וח"כים מהמפלגה שעולים ומציעים לי להתפטר. אף אחד לא פנה אליי באופן ישיר, אני עדיין לא החלטתי לאן פניי מועדות. מחכה לראות מה יביא יום. בשבוע הבא נראה הרבה התפתחויות ונחליט".  

בפנייה ישירה ללפיד אמרה רינאוי-זועבי: "אתה רוצה הוכחות? לא כדאי לך שאגיע לזה". לדבריה, הדיונים בעניין החלו לפני כחמישה חודשים. "הרבה דברים נמרחו והופסקו, אבל אי־אפשר להגיד 'לא היה ולא נברא'", הדגישה. 

בנט סירב להתחייב לאורבך שישובץ ברשימת ימינה הבאה לכנסת 

ח"כ ניר אורבך עדכן מראש את הליכוד מה יאמר לבנט בפגישתם אמש, כך לדברי מעורבים במגעים. בליכוד השיבו שהצעתם עדיין על הפרק - שיריון ותיק שר, ומקווים שאורבך יעזוב את הקואליציה בשבוע הבא אחרי שחוק יהודה ושומרון ייפול שוב בכנסת.

אלא שאורבך לא מאמין שהליכוד יעמוד בהתחייבות אם הכנסת תתפזר בגללו, כך אמר חבר הכנסת למקורביו. אורבך מעריך שאם אפשר לגבות הבטחות מהליכוד - זה רק בכנסת הזאת, ולכן העדיפויות שלו הןלפי הסדר: תיקון הקואליציה, ממשלה חלופית, ורק לבסוף - בחירות.

בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב פורסם כי בפגישה ביניהם אמר אורבך לבנט כי "העסק נגמר, אתה יודע שבמקרה של בחירות אתה לא תשבץ אותי ברשימה שלך". בנט לא אישר ולא הכחיש. 

אתמול נפגשו שוב השניים ובתום פגישתם פרסמו בהודעה משותפת: "הייתה שיחה טובה, ניפגש שוב ביום ראשון". כפי שפורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11, אורבך, שנמצא במגעים עם הליכוד, הציג אולטימטום בפני בנט לפיו הוא אינו מוכן שהממשלה תמשיך בהרכבה הנוכחי, ואם לא יהיה שינוי בעוד כמה ימים - יפרוש למפלגתו של בנימין נתניהו.

הפופולריים