בנט ואורבך בהודעה משותפת: "השיחה הייתה טובה, ניפגש שוב בראשון"

בנט ואורבך: הייתה לנו שיחה טובה, ניפגש שוב
ברקע המגעים עם הליכוד, ח"כ אורבך נותן לרה"מ מספר ימים לשנות את הרכב הממשלה - אחרת יפרוש. בניסיון להפעיל לחץ של הרגע האחרון - רה"מ נפגש עם רעייתו של אורבך • אורבך הבהיר: הפרשה של רינאוי-זועבי ומאזן גנאים מהכנסת לא תפתור את הבעיה • רינאוי-זועבי וגנאים ניתקו מגעים עם מפלגותיהם • בכירים בימין טוענים: חודשו השיחות מול קארה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט ואורבך
צילום: צילום: יונתן שיקלי, יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה נפתלי בנט וחבר הכנסת מימינה ניר אורבך פרסמו הלילה (חמישי) הודעה משותפת בתום פגישתם: "הייתה שיחה טובה, ניפגש שוב ביום ראשון". 

מוקדם יותר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 האוליטימטום שהציג אורבך לבנט, ברקע המגעים עם הליכוד - חבר הכנסת מימינה החליט כי הוא אינו מוכן שהממשלה תמשיך בהרכבה הנוכחי, ואם לא יהיה שינוי בעוד כמה ימים - יפרוש למפלגתו של בנימין נתניהו. אמש קיים ראש הממשלה נפתלי בנט שיחה טלפונית עם אשתו של אורבך, מירב, בניסיון להפעיל לחץ של הרגע האחרון. בנט ומירב אורבך נפגשו בעת הקמת הממשלה כדי לשכנעו להצטרף.

בתוך כך, אורבך נפגש הערב עם בנט. הפגישה נקבעה לבקשת ראש הממשלה, שרצה לבקש זמן נוסף על מנת לייצב את הקואליציה. אורבך אמר למקורביו: "אתן עוד צ'אנס לבנט, אבל גם לא אמשוך את ההחלטה יותר מעוד כמה ימים". עוד אמר כי הפרשה של חברי הכנסת רינאוי-זועבי ומאזן גנאים מהכנסת לא תפתור את הבעיה. "סיכמנו עם רע"ם על עניינים אזרחיים וכבר תקופה ארוכה שהמפלגה עושה סנקציות ונותנת לכל המדינה לחכות להחלטותיהם". בליכוד כועסים על המגעים עם אורבך: שיקלי וסילמן כבר משוריינים – לא מוכנים לעוד אחד.

במקביל, המשבר עם רינאוי-זועבי וגנאים מחריף. שניהם ניתקו מגעים עם המפלגות שלהם - רינאוי-זועבי לא עונה לטלפונים של בכירי מפלגתה והקשר מתקיים דרך גורמים אחרים. שניהם מסרבים להתפטר.

באופוזיציה טוענים: השיחות עם אביר קארה התחדשו

בכירים במפלגות הימין באופוזיציה טוענים כי חודשו השיחות גם מול סגן השר אביר קארה על עזיבת הקואליציה והצטרפות לאופוזיציה. כך פורסם מוקדם יותר היום בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב.

השיחות מתנהלות לטענתם במקביל למגעים מול חבר הכנסת ניר אורבך, כסוג של מירוץ מקביל ביניהם מי יסגור קודם ויגיע להבנות עם ראשי האופוזיציה.

סגן השר קארה אמר בשיחה עם כאן חדשות בתגובה שהוא אינו יכול להתנבא מה יקרה בעוד שבוע או שבועיים, אבל כרגע לטענתו הוא אינו מנהל משא ומתן עם אף גורם. אתמול פורסם בחדשות הערב שחבר הכנסת ניר אורבך אמר בשיחה עם ראש הממשלה נפתלי בנט כי מבחינתו אין עוד סיכוי שהממשלה תחזיק מעמד. מנגד, שרת הפנים איילת שקד ביקשה מאורבך להמתין כמה ימים עם ההודעה על החלטתו. השניים גם נפגשו כדי לתאם את המהלכים. 

זמן לסנקציות: הצעד של הממשלה נגד רע"ם

בעקבות ההצבעה נגד המשמעת הקואליציונית בהצעות חוק השבוע - הממשלה צפויה לנקוט בסנקציה חריפה נגד רע"ם. היום פורסם בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי תוכנית שהייתה אמורה להעביר מאות מיליוני שקלים כפיתוח וסיוע ליישוב ג'סר א-זרקא - לא תקודם על ידי הממשלה. 

הממשלה תקפיא את התוכנית בעקבות התנהלות רע"ם השבוע בכנסת בהצבעות על חוק יהודה ושומרון וחוק שכר המינימום. זו תיחשב לסנקציה החריפה ביותר שתוטל על רע"ם מבין ההחלטות השונות האפשריות לגביית תג מחיר ממפלגתו של מנסור עבאס. 

לא ברור בשלב הזה זה איך תגיב רע"ם להחלטה הזו. בקואליציה יש מי שחושב שספק אם עונש כזה יגרום ליישור קו מצידה וסביר יותר להניח שזה רק יגביר עוד יותר את ההתנגדות בתוך הסיעה לשפר את ההתנהלות מול הקואליציה.

ברע"ם עדיין לא ברור עתידו של מאזן גנאים, שהצביע נגד חוק יהודה ושומרון. ברקע דרישתו להתפטר, הבא בתור אחריו, עלא א-דין ג'בארין, שנחשב לקיצוני בדעותיו ואף התבטא בחריפות נגד המפלגה לפני פחות מחודשיים - מסרב להתפטר. ברע"ם מפעילים עליו לחץ, וגורם במפלגה נפגש איתו אתמול ודרש ממנו להתפטר אך לא היו הסכמות.

גם אם ג'בארין יתפטר, מי שאמור להיכנס במקומו, סגן ראש עיריית רהט עטא אבו מדיעם, לא ממהר להיכנס לכנסת. בריאיון לליאת רגב ב"בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר מספר שבע ברע"ם: "אני מועמד להיות ראש עיר בעוד כמה חודשים, זה מה שבטוח. השאר ספקולציות". בהמשך אמר כי לא היה מפר את המשמעת הקואליציונית אם היה בכנסת, בניגוד לחברי כנסת כמו וליד טאהא ומאזן גנאים: "אם הייתי חבר כנסת, אני נכנס לשותפות עם הקואליציה, ואצביע בעד החלטת הסיעה".   

הפופולריים