הסכנה האמיתית לממשלה במשבר חוק יהודה ושומרון

הסכנה האמיתית לממשלה במשבר חוק יהודה ושומרון

תקנות החירום יוארכו אוטומטית אם הממשלה תיפול – ויאפשרו לאחד מבכירי הממשלה לפרק את הקואליציה בנימוק של הצלת יהודה ושומרון. למי זה כדאי?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כרמי צור, התנחלות יהודה ושומרון
צילום: צילום: גרשון אלינסון, פלאש90

אם נצא מנקודת הנחה שישראל לא באמת תיתן ליהודה ושומרון להפוך למובלעת חסרת חוק, נותרו למעשה שלוש דרכים כדי להמנע מהכרזה על השטחים כאקס טריטוריה:

• להעלות שוב את החוק להצבעה בשבוע הבא: הקואליציה מנסה לנהל מגעים עם המורדים שלה כדי להצליח בפעם השניה.

• לכסות כמה שיותר מהתקנות בחקיקה ספציפית או בצווים צבאיים של מפקדים מקומיים (יש בזה גם קושי חוקתי וגם מעשי – מכיוון שצפויים "חורים" שלא יכוסו בצווים).

• נפילה של הממשלה: החוק בישראל קובע שתקנות לשעת חירום מוארכות אוטומטית אם הכנסת מתפזרת לבחירות לפני מועד ההארכה שלהן.

דווקא האפשרות השלישית, שפחות נידונה בינתיים, היא המעניינת בהקשר ליציבות הממשלה – מכיוון שהיא פתח לתירוץ נהדר לפירוקה, לכל אנשיי מפלגות הימין או המרכז בקואליציה (שהם ממילא המועמדים היחידים לפירוק). יוכל לבוא גדעון סער, למשל, או בני גנץ, ולטעון שהברירה היחידה שנותרה לו כדי להציל את יהודה ושומרון היא הובלת ישראל לבחירות. כך, נוצר פתח עזיבה לכל בכירי הממשלה, תחת מעטה לגיטימיות ציבורית – שהוא חלון הזדמנויות שייסגר בסוף יוני. 

יש כאן איזון עדין, בעבור כל אותם שישקלו לנצל את ההזדמנות: מחד, עליהם לתת הזדמנות למאמצי העברת החוק, כדי שלא להראות כמי שמפרקים את הממשלה בלי הצדקה. מנגד, הרשות הציבורית למהלך נתונה רק לראשון שיבחר לעשות זאת. פירוק הממשלה יוביל אומנם את כולם לבחירות במידה זהה, אבל מי שייזום את המהלך יצא אליהן בתנאים עדיפים: הוא עשוי להגיע מראש לסיכומים מול מפלגות אחרות (גם באופוזיציה), ולהתאים את הנארטיב הציבורי לכזה שייסייע בקמפיין. 

מכאן אפשר גם להבין את ההתנהלות של סער, שהעלה מבעוד מועד את הניסיונות להעביר את החוק לדרגת משבר (ויש אומרים – הביא בזה לכך שלא ניתן יהיה לקיים עליו מגעים עם האופוזיציה). סער במצב רע מאוד בסקרים: בסקר האחרון של כאן 11 שפורסם אמש – הוא לא עובר את אחוז החסימה.

אם שר המשפטים מעריך שהממשלה ממילא בסוף דרכה, הגיוני מצידו לחפש ולייצר הזדמנויות כאלה, כדי שלא להקלע לבחירות בתנאים שיביאו אותו לראות את הכנסת הבאה רק בערוץ 99. זה לא אומר שהוא עתיד בהכרח לבחור באפשרות הזאת – אבל רצוי לו שתהיה על השולחן, וגרוע מכך לקואליציה: הזהירות תחייב את סער לוודא שאיש לא יקדים אותו בנטישת הספינה הטובעת, שהיא הממשלה ה-36.

הפופולריים