ביקור הנשיא ביידן בישראל נדחה לחודש יולי

ביקור הנשיא ביידן בישראל נדחה לחודש יולי

גורמים בישראל עודכנו על דחיית הביקור המתוכנן • רשת NBC: הבית הלבן פועל להרחיב את ביקורו של הנשיא במזרח התיכון • ביידן אמש: אפשר שאפגוש מנהיגים ישראלים וערבים, כולל בסעודיה, אבל התכנית אינה סופית • במפלגה הדמוקרטית מתחו ביקורת על ההתקרבות המסתמנת לסעודיה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביידן נואם 24.04
צילום: צילום: אי-פי

גורמים בישראל עודכנו על דחיית ביקור נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בישראל לחודש הבא. מוקדם יותר הלילה (שבת) דיווחה רשת NBC כי ביקורו המתוכנן של ביידן בישראל ובסעודיה נדחה לחודש יולי. כמה גורמים בכירים אמרו לרשת, כי הבית הלבן פועל כדי להרחיב את ביקורו של הנשיא במזרח התיכון. לא נמסרה הסיבה לדחייה ועל פי הדיווח, התאריכים עדיין אינם סופיים.

אמש פורסם בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11 כי בישראל נערכים להגעת הנשיא, אבל יודעים: המצב הפוליטי משפיע על הביקור. אתמול אמר ביידן בתדרוך לעיתונאים: "ייתכן שאפגוש מנהיגים ישראלים וערבים, כולל בסעודיה, אבל התוכנית אינה סופית". במפלגה הדמוקרטית מתחו ביקורת על ההתקרבות המסתמנת לסעודיה, בצל הזינוק במחירי הנפט והמלחמה באוקראינה. 


שלשום דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי כי ביידן יבקר בסוף החודש בסעודיה, ובכך ישים קץ למעמד "המדינה המצורעת" שדבק בה בארצות הברית, בעקבות רצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול לפני יותר משלוש שנים. פרטי הביקור טרם סוכמו.

במסע הבחירות שלו לנשיאות הבטיח ביידן שיורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, ישלם מחיר על רצח העיתונאי. אך אמש חלק הנשיא האמריקני שבחים להנהגה הסעודית בשל תפקידה בהסכם להאריך את הפסקת האש בתימן.

בתוך כך, קבוצה של 80 חברי קונגרס דמוקרטים שיגרה מכתב לשר החוץ אנטוני בלינקן, בדרישה שהממשל יפעל בתקיפות נגד צעדים הפוגעים בהשגת פתרון שתי המדינות. חברי הקונגרס ציינו כמה דוגמאות, בהן עלייה באלימות מתנחלים נגד פלסטינים, הרחבת בנייה ישראלית בהתנחלויות, הריסת בתי פלסטינים וכן את התשלומים שמעבירה הרשות הפלסטינית לאסירי טרור. חותמי המכתב קוראו לממשל להפעיל את השפעתו ולהתערב אצל שני הצדדים כדי לבלום את המגמות האלו.

הפופולריים