מנסור עבאס לקואליציה: לא רואה איך אגרום לגנאים להצביע בעד חוק יו"ש

עבאס: לא אצליח לגרום לגנאים לתמוך בחוק יו"ש
מתיחות בין רע"ם וח"כ רינאוי-זועבי: "היא לוקחת לנו קרדיט על מהלכים שקידמנו לבד. היא מגזימה" • ביקורת בממשלה על רע"ם: "ההתנהלות שלהם מראה לציבור היהודי שאי אפשר להקים בעתיד קואליציה עם ערבים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רע"ם במליאת הכנסת, מנסור עבאס, מאזן גנאים
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לקראת ההצבעה על חוק תקנות יהודה ושומרון בשבוע הבא, יו"ר רע"ם מנסור עבאס שוחח עם גורמים בקואליציה ואמר להם: "לא רואה איך אגרום למאזן גנאים להצביע בעד החוק" – כך פורסם הערב (שישי) בהשבוע עם גאולה בכאן 11. לפי אותם גורמים, עבאס נשמע פסימי לגבי הסיכוי שהחוק יעבור בשבוע הבא, בין היתר בגלל חשדנות כלפי חברת הכנסת ג'ידא רינאוי-זועבי. לפי שעה רינאוי-זועבי לא הצהירה איך תצביע בעד החוק.  

לפי גורמים ברע"ם, בשבועיים האחרונים המתיחות גוברת בין מפלגתם ובין חברת הכנסת רינאוי-זועבי. בכיר ברע"ם אמר בשיחות סגורות: "היא לוקחת לנו קרדיט על מהלכים שקידמנו לבד. היא מגזימה". בד בבד, בכירים ברשימה משותפת אמרו לכאן חדשות היום שכל הסיעה תצביע יחד נגד חוק תקנות יו"ש. 

ברקע סירובה של רע"ם להצביע בעד חוק יו"ש, בכירים בממשלה משמיעים ביקורת חריפה נגד המפלגה: "ההתנהלות שלהם מראה לציבור היהודי שאי אפשר להקים בעתיד קואליציה עם ערבים". לפי בכירים בקואליציה, רע"ם ביקשה שלא לקדם בתחילת מושב הקיץ חוקים שנויים במחלוקת – והקואליציה נענתה לכך בחיוב. זו גם הסיבה שיו"ר תקווה חדשה גדעון סער המתין עד כה עם חוק תקנות יו"ש. כחודש לאחר פתיחת המושב - החוק עולה וההבטחה לרע"ם מופרת. 

שר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, הבהיר לבכירי הממשלה: האמירה שהפלת חוק יו"ש תסיים את הממשלה - לא תקפה אם חברת הכנסת עידית סילמן היא שתפיל את החוק. בינתיים, המשא ומתן עם רע"ם הועבר לאחריותה של מנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי, נעמה שולץ. גורמים המעורבים בו מספרים שברע"ם יש חברי כנסת שדורשים שרינאוי-זועבי תתחייב תחילה שתתמוך בחוק, לפני שיתחייבו הם.

במקביל, בממשלה בוחנים אפשרויות משפטיות למקרה שלא יצליחו להאריך את התקנות בכנסת עד לסוף חודש יוני, והן יפקעו. סער ביקש חוות דעת משפטית מקיפה בעניין, ומבירור ראשוני עולה שיהיו פתרונות משפטיים להשבת המצב לקדמותו, אבל רק בחלק מהנושאים.

הפופולריים