בימינה תמכו, ביש עתיד נעדרו: החוק נגד הנפת דגלי פלסטין אושר בקריאה טרומית

החוק נגד הנפת דגלי פלסטין אושר בקריאה טרומית

כצפוי, חברי מרצ ורע"ם התנגדו לחוק שהעלה ח"כ כהן מהליכוד • לפיד במסר למפלגות השמאל בקואליציה: החוק לא יתקדם לקריאות הבאות • כמעט אירע עימות פיזי בין הח"כים טיבי ובן גביר בהצבעה על חוק עונש מוות למחבלים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עימות במליאת הכנסת בין ח"כ טיבי לח"כ סמוטריץ', 01.06.22
צילום: צילום: ערוץ הכנסת

שידור חי – הבוקר הזה

מליאת הכנסת אישרה אמש (רביעי) בקריאה טרומית את החוק האוסר הנפת דגלי פלסטין במוסדות הנתמכים על ידי המדינה. מבין חברי הקואליציה, חברי ימינה, תקווה חדשה וישראל ביתנו תמכו בחוק שהעלה חבר הכנסת אלי כהן מהליכוד. כצפוי, חברי מרצ ורע"ם הצביעו נגד. חברי העבודה, כחול לבן ויש עתיד נעדרו מההצבעה, למעט יו"ר הכנסת מיקי לוי שתמך בחוק.

מוקדם יותר היום דווח בכאן חדשות כי אנשיו של ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד העבירו מסרים מרגיעים למפלגות השמאל בקואליציה, שלאחר אישור החוק בקריאה טרומית הוא לא יתקדם לקריאות הבאות ולמעשה יוקפא.

על פי הפרסום, המסר שהועבר לאנשי מרצ, רע"ם והעבודה הוא שלאחר אישור החוק בטרומית תישאר הצעת החוק בוועדת הכנסת או לחילופין תועבר לוועדת החוקה שבשליטת חבר הכנסת גלעד קריב ולא תתקדם בהליך החקיקה. המסרים הללו הם גם הסיבה לכך שמפלגות השמאל בקואליציה לא הגיבו במשבר להחלטה להעניק חופש הצבעה על הצעת החוק.

היו"ר נגד הציונות הדתית: עימות על הדוכן בכנסת

קודם להצבעה על החוק, התפתחה מהומה במליאת הכנסת. חבר הכנסת איתמר בן גביר התפרץ לעבר דוכן היו"ר, חבר הכנסת אחמד טיבי, נעצר על ידי סדרנים והוצא מחוץ לאולם. זאת אחרי שח"כ טיבי סילק מהמליאה את ח"כ בצלאל סמוטריץ' בטענה שקרא לו "מחבל", את חברי מפלגתו שמחה רוטמן ואורית סטרוק, ואת ח"כ שלמה קרעי.

המהומה התרחשה בזמן דיון בהצעת חוק הכרה באחים שכולים של ח"כ מיכל שיר, שאושרה בקריאה טרומית. את ח"כ סטרוק הוריד טיבי מדוכן הנואמים בעזרת סדרניות, לאחר שזמן נאומה הסתיים. לאחר שהורדה מהדוכן אמר טיבי על כס היו"ר כי מפלגתה של סטרוק היא היחידה שיש בה אדם שהורשע בעבירות טרור, ואז פרצה המהומה.

אחרי שחזר לצורך ההצבעה במליאה, אמר ח"כ רוטמן לחברי הקואליציה: "נתתם לתומך טרור לנהל ישיבה שעוסקת באחים שכולים". לדברי ח"כ סמוטריץ', "טיבי משתמש פעם-אחר-פעם בתפקיד יו"ר הישיבה כדי להכניס את דעותיו ולתקוף חברי כנסת. ארבע שנים ישבתי על הכיסא הזה בחדרת קודש ומעולם לא העליתי בדעתי לנהוג כך. העובדה שמיקי לוי נותן לו להמשיך לנהל את המליאה היא חרפה שרומסת את שאריות כבודה של הכנסת. אל תעזו להטיף לנו יותר על ממלכתיות".

בעת ההצבעה על הצעת החוק שלה להכרה באחים שכולים, ח"כ מיכל שיר מתקווה חדשה צעקה לעבר חברי הליכוד: "שמחה שעזבתי אתכם, חלאות". בליכוד תמכו לבסוף בהצעת החוק.

כמו כן, במהלך ההצבעה על חוק עונש מוות למחבלים, כמעט אירע עימות פיזי בין חברי הכנסת טיבי ובן גביר. סדרני הכנסת הפרידו ביניהם במרכז המליאה והיו"ר דוד ביטן, הורה להוציא את שניהם החוצה.

ח"כ בן ארי: "לא רוצים להפוך את יו"ש לערי מקלט לעבריינים" 

יו"ר הוועדה לביטחון הפנים, חברת הכנסת מירב בן ארי מיש עתיד, התייחסה הבוקר לחוק יהודה ושומרון, ואמרה לאסף ליברמן בכאן רשת ב: "אני מקווה שכולם יבינו שאנחנו לא רוצים להפוך את יהודה ושומרון לערי מקלט, שצריך לחוקק שם את החוק הישראלי". על ההתנגדות הצפויה של רע"ם היא הוסיפה כי "מי שמבין את המשמעות המשפטית של התקנות יכול לראות שהמטרה מאוד הגיונית. אני מקווה שבשיח טוב ניתן יהיה לפתור את זה".

האזינו לריאיון עם חה"כ מירב בן ארי לכאן רשת ב

חברת הכנסת בן ארי הגיבה גם לדיווחים על מגעים בין תקווה חדשה לליכוד להקמת ממשלה חלופית. "אני לא יודעת על מה זה מבוסס, אולי זה עוד ספין של הליכוד", היא אמרה. אתה רואה את הנדל והאוזר חוזרים לליכוד? אני מכירה את החברים שלי בקואליציה ואת העמדות שלהם, אני מתקשה לראות איך זה יקרה". 

טופורובסקי:"הניסיון של האופוזיציה להפיל את חוק יו"ש יגרום לאנרכיה"

יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי אמר היום בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי הקואליציה אישרה חופש הצבעה על חוק הדגל, ושהעברתו תלויה באופוזיציה. בריאיון לאריה גולן, אמר טופורובסקי כי הקואליציה מדברת עם חלקים באופוזיציה וטען כי "יש מרמור מאוד גדול" על ההחלטה של בנימין נתניהו שהאופוזיציה תתנגד באופן גורף לכל הצעות החוק של הקואליציה.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

"אנחנו רואים שהם מוכנים להצביע נגד טובת המצביעים שלם - הרי הניסיון שלהם להפיל את חוק יהודה ושומרון זה לעשות אנרכיה טוטאלית. הם מוכנים להרוס את המפעל שמצביעים שלחו אותם בשמו לכנסת רק בשביל הישג פוליטי", הוסיף יו"ר הקואליציה. עוד אמר כי החוק יעלה להצבעה במליאה ביום שני הקרוב וכי הוא "מעריך שכל חלקי הקואליציה יצביעו בעד חוקים חשובים, כולל תקנות יהודה ושומרון". 

הפופולריים