הולכים לבחירות? התרחישים לאחר פרישת זועבי

הולכים לבחירות? התרחישים לאחר פרישת זועבי
הכיוון שאליו ילך המשבר הפוליטי תלוי כעת בהחלטות של שתי חברות הכנסת המורדות - רינאוי זועבי וסילמן • לא הכול אבוד עבור הקואליציה, אבל ראשיה יצטרכו לעבוד קשה כדי לשמור על הישרדותה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט, לפיד, זועבי
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

לקואליציה יש כבר שתי חברות כנסת מורדות, והכיוון שאליו ילך המשבר הפוליטי הזה תלוי בעיקר בהחלטות שלהן - האם הממשלה תשרוד או שישראל תלך שוב למערכת בחירות?

תרחיש ראשון - רינאוי זועבי חוזרת לקואליציה או מתפטרת

בכירי הקואליציה כבר פונים לחברת הכנסת בשלל הצעות ומנסים לנהל איתה משא ומתן. ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד שוחח הערב עם זועבי, ואמר כי הם קבעו להיפגש ביום ראשון כדי "למצוא פתרון חיובי למצב".

התרחיש האופטימי ביותר מבחינת ראשי הקואליציה - יהיה להצליח לסכם עם זועבי על חזרה לקואליציה, נניח בתמורה לתפקיד, או על התפטרות מהכנסת, נניח בתמורה לתפקיד הקונסולית בשנגחאי. אם יצליחו, וזה לא יהיה פשוט - הקואליציה תחזיר את המצב לקדמותו.

תרחיש שני - אין הסכמות אבל הממשלה ממשיכה לשרוד

לתרחיש זה יש אולי סיכויים קצת יותר טובים, ובו בקואליציה לא מגיעים להסכמות לא עם רינאוי-זועבי ולא עם עידית סילמן – אבל ששתיהן יימנעו מהצבעה בחוק לפיזור הכנסת כדי שלא יכריזו עליהן חברות כנסת פורשות, מצב שלא יאפשר להן להתמודד ברשימות קיימות לכנסת הבאה.

במקרה הזה ההצבעה על חוק פיזור הכנסת תיגמר בתיקו: 59 מול 59, ותיקו אומר שההצעה נופלת. זה נכון לא רק לפיזור הכנסת: בכל הצעת חוק שתעלה, אם שתי החברות האלה לא מצביעות – הכנסת תמצא את עצמה בתיקו מוחלט – שום דבר לא יכול לעבור, אלא בהסכמות בין הקואליציה לאופוזיציה.

תרחיש שלישי - בחירות

מספיק שאחת מחברות הכנסת, סילמן או רינאוי זועבי, תחליט לתמוך בחוק לפיזור הכנסת, והאחרת לא תתנגד – כדי שהחוק יתקדם לפחות עד הקריאה השלישית. בקריאה השלישית יצטרכו את האצבעות של שתיהן – אבל אז, כבר לא יהיה חשש שיוכרזו פורשות ויישאו בסנקציות.

זאת תהיה טרגדיה בעיקר ללפיד, שבמקרה כזה לא יזכה להיות אפילו ראש ממשלת המעבר. ואם פנינו לשם – אז לפוליטיקאים, וגם לנו, צפוי קיץ עמוס.

לעת עתה, רינאוי זועבי העבירה מסר לקואליציה כי למרות פרישתה הערב היא לא תתמוך בהפלת הממשלה. לצד המסר המרגיע הזה, היא לא מפרטת כיצד בכוונתה להתנהל בהצבעות בכנסת.

גורמים ששוחחו עמה אומרים כי היא נלחצה שהמינוי לתפקיד קונסולית בסין לא מתקדם, וכי הם מאמינים מאמינים ש"תתעשת". בתוך כך,  בסביבת ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד החליטו שלא להציע לזועבי תפקיד בממשלה אלא לזרז את מינויה לקונסולית בשנגחאי, לפיד הבטיח שיעמוד מאחורי המינוי.

במפלגות הימין בממשלה תוקפים את לפיד ואומרים: הוא מתנהל באופן הזוי כדי להיות ראש ממשלה.

הפופולריים