יו"ר מרצ הורוביץ על פרישת רינאוי זועבי: פירוק הממשלה יהיה פרס לנתניהו ובן גביר

הורוביץ: פירוק הממשלה - פרס לנתניהו ובן גביר

ח"כ סלאלחה ממרצ אמר בריאיון במכאן: "רינאוי זועבי תקעה סכין בגב המפלגה, היא קיבלה כל מה שביקשה" • במרצ מאשימים: הורוביץ אחראי • השר פריג' לכאן רשת ב: "כמו כל החברים נדהמתי. זו החלטה מוזרה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רינאוי זועבי
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ישראל בדרך לבחירות: המערכת הפוליטית סוערת בעקבות פרישתה היום (חמישי) של ח"כ ג'ידא רינאוי זועבי מהקואליציה, כשאפילו במפלגה לא ידעו על כוונתה של חברת הכנסת. יו"ר מפלגת מרצ ניצן הורוביץ כתב הערב בציוץ בטוויטר כי "פירוק הקואליציה יהיה פרס לנתניהו ובן גביר" והוסיף כי המחלוקת בממשלה ייפתרו.

בריאיון למכאן תקף ח"כ עלי סלאלחה בחריפות את רינאוי זועבי, ואמר: "היא קיבלה את כל מה שביקשה מהמפלגה ותקעה סכין בגב של מרצ. הופתענו מאוד מהחלטתה. לא רואה שהסיבות שלה על 'התנהגות המשטרה באל-אקצא' משכנעות, אלה דברים שקורים 13 שנה״.

גורמים במרצ מאשימים כעת את יו"ר המפלגה השר ניצן הורוביץ במהלך - שעלול להוביל לפירוק הממשלה. "האשמים בפרישתה של רינאוי זועבי הם ניצן הורביץ והמזכ״ל תומר רזניק בראשונה", אומרים אותם גורמים. "הם הביאו אותה למפלגה על חשבון פעילי המפלגה. מאז ההצבעה האחרונה שלה נגד הקואליציה, מרצ ניתקו איתה מגע״.

זמן קצר לאחר הודעתה של רינאוי זועבי התייחס השר עיסאווי פריג' לפרישה, ובריאיון לכאן רשת ב הביעה את תדהמתו מהמהלך: "אני כמו כל החברים נדהמתי. זו החלטה מוזרה עבורי. אני בקשר רציף איתה, המפגש האחרון שלנו היה ביום שני בכנסת. לא ראיתי סימנים לכך. קראתי את המכתב שלה, גם לנו קשה, אבל אנחנו לא עושים צעדים קיצוניים.

האזינו לריאיון עם השר פריג' בכאן רשת ב

"הקואליציה הזו היא הטובה ביותר שיכולנו להרכיב. יש לנו הישגים - ירידה בפשיעה במגזר הערבי, שינוי בתודעה של היהודים שערבי יכול להיות שותף בממשלה. אישרנו תוכנית חומש של מיליארדי שקלים. הממשלה לא תיפול".

ח"כ מוסי רז אמר לכאן רשת ב: "קיבלתי את ההודעה בהפתעה. ניסיתי לתפוס אותה ולא הצלחתי. אני בטוח שנדבר בהמשך. היא צודקת בתוכן מכתבה, הממשלה הזו הלכה לקיצון ימינה. יש מקום לביקורת, אבל המסקנה לא נכונה. בינתיים מדובר במכתב".

סגן השרה יאיר גולן גם כן התייחס לדרמה הפוליטית, ואמר לכאן רשת ב: "דיברתי איתה השבוע בכנסת ולא היה לכך רמז, זו עדות לחוסר הבנה בסיסי בפוליטיקה. אני קורא לה לחזור מהטעות הפטאלית הזאת".

מנגד, ח"כ יואב קיש מהילוכד אמר לכאן רשת ב: "אני לא ממהר לחגוג. אהיה שמח כשנפיל את הממשלה הזו. אין ספק שמה שזועבי עשתה עוזר לזה, אבל זה לא בטוח. יש פה קואליציה שנשענת לחלוטין על רע"ם מבפנים והמשותפת מבחוץ. אם אדע בוודאות שיש רוב בכנסת להפיל את הממשלה - נעשה את זה. אם לא, נחכה".

"מקווה שאני אעשה טלטלה"

רינאוי זועבי הייתה אמורה להתמנות לקונסולית בשנגחאי בעוד כחצי שנה - תפקיד שהובטח לה כדי שתעזוב את הקואליציה, כשהפרה בפעם האחרונה משמעת קואליציונית והביאה להפלת חוק הגיוס.

"אמרתי לעצמי שאני עושה את הצעד הזה עבור הציבור הערבי", אמרה רנאוי זועבי בריאיון לכאן חדשות בינואר שבו הסבירה את ההצבעה נגד חוק הגיוס. גם אז המהלך של חברת הכנסת נגד הקואליציה הפתיע לגמרי את חבריה.

"אף אחד לא בדק איתי מה אני אצביע", אמרה בריאיון לפני כשלושה חודשים, "לקחו אותי כמובן מאליו. ידעתי שאם אני אגיד מה אני מתכננת לעשות - יפעילו עליי לחץ, אז לא אמרתי לאף אחד.

"ניצן הורוביץ כמובן הופתע וכעס. מבחינתי נחצה קו אדום, אני לא רוצה לראות עוד פעם חוק אזרחות פשיסטי. מקווה שאני אעשה טלטלה, כך שהקואליציה והנהגתה תבין שהפוליטיקאים הערבים לא מובנים מאליהם". כשנשאלה אז רינאוי זועבי אם תעשה מהלך דומה פעם נוספת - ענתה שהיא לא יודעת.

השתתפו בהכנת הידיעה: סולימאן מסוודה, יערה שפירא ומיכאל שמש

הפופולריים