מנהיג העדה הדרוזית: "הגיע הזמן לנו מעמד שווה"

מנהיג העדה הדרוזית: "הגיע הזמן לנו מעמד שווה"

שייח' מוואפק טריף ב"ערב ערב": "מקווה שכל הסיעות יתקנו את העוול שנעשה" • ליברמן על פרסום זהותו של סא"ל מחמוד ח'יר אל-דין: "זו ההזדמנות לתקן את חוק הלאום ולקבע את מגילת העצמאות כחוק יסוד"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאת הדרוזים
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שייח' מוואפק טריף, ראש העדה הדרוזית בישראל, בירך היום (ראשון) את שר האוצר ליברמן על קריאתו לתקן את חוק הלאום. טריף אמר בריאיון ב"ערב ערב" בכאן 11 כי הוא "מאמין שליברמן מתכוון לדברים אמיתיים ומקווה שכל סיעות הכנסת יתקנו את העוול שנעשה במיוחד לעדה הדרוזית". 


דבריו של ליברמן הגיעו בעקבות פרסום זהותו של סא"ל מוחמד ח'יר אל-דין שנפל בפעילות מסווגת ברצועת עזה בנובמבר 2018. שר האוצר כתב בחשבון הטוויטר שלו: "זו ההזדמנות לתקן את חוק הלאום ולקבע את מגילת העצמאות כחוק יסוד. אני קורא לאופוזיציה ולקואליציה לחשב מסלול מחדש ובמקום להסתפק במילים כמו 'אחים לנשק' לחברה הדרוזית, לעשות את הנדרש". 

טריף התייחס לפרסום זהותו של ח'יר אל דין ואמר: "לא ידעתי מה הוא עושה מעבר לזה שהוא קצין. הוא חינך ילדים, תרם לקהילה, לעדה. כמו כל קציני צה"ל הוא שירת בגאווה ובכבוד את המדינה כמו כל בני העדה הדרוזית". 

בהמשך אמר על הדרישה בעדה לתקן את חוק הלאום: "הגיע הזמן שבני העדה הדרוזית יקבלו מעמד שווה במדינה הזאת ויפה שעה אחת קודם צריך לתקן את החוק. החיילים המשוחררים מרגישים כעס, תסכול ואכזבה. אין לנו בעיה עם הדגל, עם רוב יהודי, אנחנו נותנים הכול. אני מכיר את הצעירים, אמנם הם עדיין באחוזי גיוס מעל היהודים. הגיע הזמן של המדינה לתת לעדה הדרוזית להרגיש שווה". 

ברקע לכך, בכחול לבן מבקשים להעלות ביום ראשון בעוד שבוע את הצעת חוק השוויון של ח"כ איתן גינזבורג, שמבקשת להוסיף את ערך השיוויון כזכות מוגנת בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, כמהלך משלים לחקיקת חוק יסוד הלאום וכמענה למחאה הדרוזית נגד חוק הלאום. אלא שמדובר בחוק יסוד ועל פי ההסכם הקואליציוני חוקי יסוד דורשים את הסכמת כל סיעות הקואליציה. מאחר ובימינה מתנגדים להצעת החוק, זה אמור למנוע את הבאתו להצבעה בוועדת השרים.

גם שר הביטחון בני גנץ קרא היום לתיקון החוק: "בהובלת הח"כ גינזבורג, כחול לבן תעלה מחדש את חוק השיוויון להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, לאחר שנדחה לפני כמה חודשים. אני קורא לכל חברי הממשלה לתמוך בחוק, ומקווה שנוכל לקדם זאת לטובת כלל אזרחי ישראל ומדינת ישראל".

הפופולריים