בר-לב מסכים לדרישת ירדן להגדיל את כוח הווקף בהר הבית, בישראל יידרשו להכריע

בר לב מסכים להגדלת כוח הווקף בהר הבית

הדרישה הירדנית להוסיף 50 אנשי ווקף הוצגה לראשונה בחודש מארס, ואושרה אז חלקית. גם המשטרה לא מתנגדת למהלך • גורמים מדיניים: מדיניות הממשלה - שמירה על המצב הקיים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אל אקצא, הר הבית
צילום: צילום: פלאש 90, הדס פארוש

פרסום ראשון: השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, מסכים לדרישת ירדן להגדיל את כוח הווקף בהר הבית. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. ירדן דרשה תוספת של 50 אנשי ווקף שיפעלו בשטח ההר. גם במשטרה לא מתנגדים לדרישה. השר בר לב מצדו דורש להוציא מהמתחם את אנשי הווקף התומכים בחמאס.


הדרישה הירדנית הוצגה בחודש מארס, עוד לפני חודש הרמדאן, בפגישה שנערכה בין בר לב לשר החוץ הירדני, ואושרה אז חלקית. כפי שפורסם בכאן חדשות, כבר אז אישר בר לב להוסיף מספר מצומצם של שומרים. המספר אז עמד על 15. כעת יידרשו בישראל להכריע אם לאשר את המהלך.

גורמים מדיניים מסרו כי "מדיניות ממשלת ישראל כרגע היא שמירה על המצב הקיים בהר הבית, תחת ריבונות ישראלית, ותוך תיאום עם הגורמים השונים". לדבריהם, "עמדה זו היא העמדה הרשמית המקובלת ומוסכמת בקרב כלל השרים והארגונים. לא עומדת על הפרק ולא נשקלת כרגע שום הצעה לשינוי המצב".

מה יוליד ההר? | האזינו ל"עוד יום"

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, אמר הערב בריאיון לערוץ סקיי ניוז בערבית כי חלק מהדיאלוג שיקיים מלך ירדן בארצות הברית בימים אלה עוסק בשמירה על הסטטוס קוו בהר הבית. "גם ארצות הברית הדגישה שיש לכבד את הסטטוס קוו", אמר.

א-ספדי הוסיף כי הר הבית, על 144 הדונם שלו, הוא מקום פולחן רק של המוסלמים. לדבריו, "זה מתבסס על החוק הבין-לאומי ועל ההיסטוריה. כל ניסיון לפגוע בסטטוס קוו וכל ניסיון לשנות אותו הוא משחק באש ויגרור את האזור למתיחות נוספת". מלך ירדן נמצא בימים אלה בארצות הברית עם רעייתו המלכה ראניה, כחלק מחופשה פרטית וביקור עבודה.

על מה המריבה? | האזינו "לעוד יום"

שלשום התנה יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, את תמיכתו בקואליציה בקבלת הדרישות הירדניות בסוגיית הר הבית בדיונים בין הצד הישראלי והצד הירדני. בפוסט בחשבון הפייסבוק שלו כתב עבאס כי עמדת מפלגתו בקואליציה בנוגע למסגד אל אקצא תתקבל בהתאם לתוצאות הפסגה הבין-לאומית ירדנית-ישראלית. "הודעתי לראש הממשלה וראש הממשלה החליפי את העמדה הברורה והנחרצת הזו לאחר שנפגשתי עם מלך ירדן. הדרישות והעמדות בעניין מסגד אל אקצא יתקבלו ויתנהלו על ידי מלך ירדן, עבדאללה השני, בעל החסות על מסגד אל אקצא והמקומות הקדושים בירושלים. נדגיש כי פתרון הקבע הוא סיום הכיבוש והקמתה של מדינה פלסטינית בגדה ובעזה, ובירתה ירושלים שבלבה נמצא מסגד אל אקצא״, כתב עבאס.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

שר התקשורת, יועז הנדל, הגיב לדברים בכאן רשת ב ואמר כי אין שינוי בריבונות הישראלית בהר הבית. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" אמר הנדל כי "ירדן אכן מעורבת מאז ימי דיין כהחלטה מדינית. שום דרישה קואליציונית לא יכולה להשפיע לא על צעדים ולא על החלטות מדיניות. אין שחקנים אחרים בירושלים". 

הפופולריים