הכנסת חוזרת – ובסערה: מה צפוי בשבוע הראשון של כנס הקיץ?

הכנסת חוזרת ובסערה: מה צפוי בשבוע הראשון?

אחרי השינוי במאזן הכוחות, המאבק במליאה בין האופוזיציה לקואליציה מתחדש • מהצעת אי אמון שתפתח את הדיונים, ולא צפויה לקבל את הרוב הנדרש, ועד לסימן השאלה שמרחף מעל ההצעה בקריאה טרומית לפיזור הכנסת • עושים סדר לקראת פתיחת כנס הקיץ
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת, 28.02.22
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כנס הקיץ של הכנסת ייפתח היום (שני) ברקע המשבר הפוליטי, ולקראתו מקיימים היום ישיבות הכנה בקואליציה ובאופוזיציה. המליאה בכנסת תיפתח בהצבעת אי אמון בממשלה, שבה הקואליציה צפויה להפסיד. אך בהיעדר 61 תומכים להצעה, לא תהיה לכך משמעות מעשית.

לאחר מכן, הקואליציה צפויה להעלות להצבעה שורת חוקים כלכליים וחברתיים, וביניהם מענקי האומיקרון לעצמאיים, חקיקה להארכת הפעילות לאיתור נכסים של יורשי שואה וחוק להענקת מלגות לחיילים משוחררים. בקואליציה מקווים שח"כ עידית סילמן לא תתנגד באופן גורף לחוקים החברתיים, ובכך תאפשר את העברתם.

סטודנטים חופשיים: המורדים של כנסת ישראל | האזינו לעוד יום

אם החוקים בכל זאת ייפלו, בקואליציה ישתמשו בכך לטובת קמפיין שייטען כי האופוזיציה מסכלת חקיקה לטובת האזרחים. מנגד, באופוזיציה משוכנעים שסילמן לצידם, אך כבר אומרים שלא יתעקשו להשתמש בהצבעתה בכל חוק שיעלה - כך שתוצאות ההצבעות האלה עדיין לא ברורות.

בנוסף לזה, הקואליציה צפויה לשים על סדר היום גם חוקים שנויים במחלוקת, כמו הגבלת כהונת ראש הממשלה. אך קרוב לוודאי שהיא לא תעלה אותם להצבעה.

בקואליציה מתכננים לתמוך, באופן חריג, בחלק מהחוקים ה"חברתיים" שהאופוזיציה תעלה ביום רביעי הקרוב, משני טעמים: ראשית, כדי שהעברת החקיקה - שעשויה להתרחש ממילא - לא תיחשב להם כהפסד, ושנית, כדי להעביר מסר של הצבעה עניינית בחקיקה ולקוות שהאופוזיציה תנהג באופן דומה. כבר היום אושרו בוועדת השרים לחקיקה כמה חוקים של חברי אופוזיציה.

ההתלבטות הגדולה של האופוזיציה נוגעת לשאלה אם להעלות להצבעה ביום רביעי את החוק לפיזור הכנסת בקריאה הטרומית - והיא תלויה ברע"ם. מחד, אם מפלגתו של מנסור עבאס תמשיך בחרם על הקואליציה ותסרב להגיע לכנסת, האופוזיציה צפויה להצליח להעביר את החוק בקריאה הטרומית. מאידך, קיים החשש שרע"ם תופיע ברגע האחרון להצבעה, בין אם במסגרת תרגיל פרלמנטרי לאופוזיציה או בסיכום של הרגע האחרון עם הקואליציה - ותפיל את החוק. במקרה זה, האופוזיציה לא תוכל לדרוש את העלאתו מחדש במשך חצי שנה.

לרגע הזה מתכוננים גם בקואליציה. בישיבת ראשי המפלגות הבוקר הבינו החברים שאי אפשר לבנות על רע"ם בכנסת בשבוע הקרוב. מנגד, הם החליטו לעשות כל מאמץ להביא את חברי הסיעה רק להצבעה על פיזור הכנסת ביום רביעי. בנט ולפיד הם שמנהלים את המגעים בעניין הזה עם עבאס, שדורש הגעה להבנות ביחס לאירועים במסגד אל-אקצא מול ממלכת ירדן, ובנוסף - קידום הסוגיות האזרחיות החשובות לרע"ם. 

גם ברשימה המשותפת מתלבטים עדיין אם יתמכו בהצעה לפיזור הכנסת, ויקיימו מחר ישיבת סיעה כדי להכריע בכך. נראה שחבריה ברובם נוטים לתמוך. אך מדובר על הצעה בקריאה הטרומית, כך שגם אם היא תעבור, יש לפניה תהליך לא קצר עד לפיזור אמיתי של הכנסת.

כמו כן, האופוזיציה צפויה להעלות להצבעה שורת חוקים משלה ביום רביעי. חוקים "ימניים" לא יהנו, כמובן, מתמיכת הרשימה המשותפת. אבל האופוזיציה עשויה להצליח להעביר חקיקה "חברתית" בקריאה הטרומית. לכן, בקואליציה מתכננים לתמוך, באופן חריג, בחלק מהחוקים החברתיים של האופוזיציה - משני טעמים: ראשית, כדי שהעברת החקיקה לא תחשב להם כהפסד, ושנית, כדי להעביר מסר של הצבעה עניינית בחקיקה ולקוות שהאופוזיציה תנהג באופן דומה.

הפופולריים