ישראל לאוקראינה: מוכנים לסייע מול הרוסים בפתרון משברים הומניטריים

ירושלים לקייב: מוכנים לסייע במשברים הומניטרים

במערב ובישראל מעריכים שלא ניתן להגיע להסכם הפסקת אש בין הצדדים. לכן, מתמקדים בניסיונות סיוע מקומיים, כפי שירושלים ניסתה לסייע לבקשת זלנסקי בסוגיית פינוי האזרחים מאזובסטל. השר אלקין העביר מסר ברוח זו לאוקראינים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: צילום: עמית שבי, אי-פי

אחרי השיחות בשבוע שעבר בין ראש הממשלה נפתלי בנט לנשיאים וולודימיר זלנסקי וולדימיר פוטין, השר זאב אלקין אמר לבכירים אוקראינים כי אם יהיו מצבים שישראל תוכל לסייע מול הרוסים - היא תהיה שם ותסייע כמה שניתן להביא להפחתת הסבל והלחימה. כך פורסם הבוקר (ראשון) לראשונה בכאן רשת ב.

שיחת הטלפון בין זלנסקי לבנט אומנם זכתה לכותרת "איחולי יום עצמאות שמח", אך במשך דקות ארוכות דנו הגורמים בבקשת זלנסקי שישראל תפנה לרוסים כדי לסייע בפינוי האזרחים מאזובסטל שבמריופול. לאחר מכן, בישראל תיאמו שיחה עם פוטין, והבקשה הוצגה בפניו.

ההערכה כעת גם בישראל, וגם במערב, שהסיכוי להגיע להפסקת אש ולהסכם בין אוקראינה לרוסיה כמעט לא קיים. לכן, התיווך הגדול, של הסכם בין הצדדים, כבר לא מתקיים למעשה, אלא רק ניסיונות מקומיים לסייע.

בחודש פברואר נחשף בכאן חדשות שהנשיא זלנסקי ביקש מראש הממשלה בנט לתווך במאמצים להשגת הסכם הפסקת אש מול הרוסים. מאז שוחח בנט עם פוטין וזלנסקי לסירוגין. השיחות האחרונות נערכו ביום העצמאות. 

בשיחה שערכו בנט ופוטין ביום העצמאות, התנצל הנשיא הרוסי על ההתבטאות של שר החוץ שלו סרגיי לברוב, לפיה "האנטישמים הגדולים ביותר היו יהודים" וכי להיטלר היה דם יהודי. ההודעה על ההתנצלות פורסמה על ידי לשכת ראש הממשלה, אולם לא התקבל לכך אישור מהקרמלין. 

הפופולריים