בנט מגיב ללברוב: "רואה בחומרה את דבריו השקריים, שום מלחמה אינה דומה לשואה"

בנט מגיב ללברוב: "שום מלחמה אינה דומה לשואה"
בעקבות דברי שר החוץ הרוסי, השגריר בארץ זומן לשיחה. גורמים ישראליים לכאן חדשות: "הבהרנו את עמדתנו" • לפיד בתגובה: "היהודים לא רצחו את עצמם בשואה" • שר החוץ האוקראיני לכאן חדשות: "הרוסים מאמינים בעליונות שלהם ושונאים עמים אחרים" • דני דיין: "פגיעה חמורה בקורבנות של הנאציזם האמיתי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט לברוב
צילום: אי-פי

אחרי ההתבטאות של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שאמר כי "העובדה שזלנסקי יהודי לא שוללת את האלמנטים הנאציים באוקראינה", משרד החוץ קיים היום (שני) שיחת הבהרה לשגריר רוסיה בישראל. גורמים ישראליים מסרו לכאן חדשות: "הבהרנו את עמדתנו".

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה נפתלי בנט לדברי לברוב ואמר כי הוא: "רואה בחומרה את התבטאותו, דבריו אינם אמת ותכליתם פסולה. שקרים מעין אלו מטרתם להאשים את היהודים עצמם בפשעים הנוראים ביותר בהיסטוריה שנעשו נגדם, ובכך לשחרר את האחריות מצוררי ישראל. כפי שכבר אמרתי, שום מלחמה בימינו אינה השואה ואינה דומה לשואה. יש להפסיק לאלתר להשתמש בשואת העם היהודי ככלי לניגוח פוליטי".

שר החוץ האוקראיני דמיטרו קולבה הגיב בשיחה עם כאן חדשות לדברי שר החוץ הרוסי לברוב, ואמר: "הרוסים מאמינים בעליונות שלהם ושונאים עמים אחרים, האנטישמיות מוטמעת אצלם עמוק". 


שר המודיעין אלעזר שטרן הגיב בחריפות לדבריו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמר כי הוא קובע "לברוב קובע שיא חדש של הכחשת שואה במובן הכי שפל שלה". שטרן הוסיף: "אני מקווה שהוא יחזור בו מדבריו הוא יודע שהוא שיקר, אני לא רואה קשר בין זכויותיו של לברור לבין זכויות הצבא הרוסי ששיחרר את אירופה". 

האזינו לריאיון עם אלעזר שטרן

חבר הפרלמנט האוקראיני: "חוץ מהנאצים היו גם הקומוניסטים, בגולגים נהרגו הרבה יהודים"

חבר הפרלמנט האוקראיני, גיאורגי לוגווינסקי, אמר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "בנימיני וגואטה" בכאן רשת ב כי אין שום היגיון בדברי לברוב. "צריך לזכור שחוץ מהנאצים היו גם הקומוניסטים, בגולגים של סטאלין נהרגו הרבה יהודים. הרוסים מנסים לתרץ את זה שהם נכנסו לאוקראינה כ'מלחמה נגד נאצים' - אבל איך אפשר להגיד את זה כשהקהילה היהודית באוקראינה כ"כ חזקה?

האזינו לריאיון עם חבר הפרלמנט האוקראיני לכאן רשת ב

"עם אותו תירוץ הם יכולים להתחיל מלחמה עם מדינת ישראל או לעודד את השלטון הפלסטיני להתחיל מלחמה, כדי 'לשחרר מנאצים'", הוסיף לוגווינסקי. "זה לא הגיוני - אבל גם אין היגיון במה שהם עושים באוקראינה. מדינת ישראל צריכה להבין את זה". עוד הוסיף חבר הפרלמנט האוקראיני כי לדעתו התגובות של שר הביטחון גנץ ורה"מ בנט לדברי לברוב - היו טובות.

מוקדם יותר אמר שר החוץ יאיר לפיד על דברי לברוב: "דבריו של שר החוץ לברוב הם גם התבטאות בלתי נסלחת ושערורייתית וגם שגיאה היסטורית איומה. היהודים לא רצחו את עצמם בשואה. הרמה השפלה ביותר של גזענות נגד היהודים היא להאשים את היהודים עצמם באנטישמיות". 

סגן שרת הכלכלה, יאיר גולן, הגיב הבוקר גם הוא לדברים ואמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי השלטון הרוסי מבסס את הלגיטימציה על שקרים מוחלטים. לדבריו, "זו התבטאות מזעזעת, אנטישמית במהותה ובעיקר שקרית. היא משקפת את מה שהשלטון הרוסי באמת - שלטון אלים, שלא מהסס לחסל את יריביו מבפנים, לפלוש למדינה זרה ולטפול עליה אשמה שהיא מחדשת הנאציזם". 

האזינו לריאיון עם יאיר גולן

על האפשרות שדבריו של לברוב מציגים שינוי בגישה ביחס בין ישראל לרוסיה בסוריה טען סגן השרה: "צריך להפריד בין ההתבטאויות לזה שהרוסים הם פרו רוסים, ושיתוף הפעולה משרת את האינטרס שלהם. כל עוד שיתוף הפעולה ישרת את האינטרס הרוסי הם לא טיפשים והם מבינים היטב שגם הפעילות שלהם במרחב הסורי מחייבת תיאום". 

יו"ר יד ושם דני דיין הגיב גם הוא לדברים ואמר בריאיון לכאן רשת ב: "זה היפוך של השואה. לוקחים את הקורבנות והופכים אותם לתוקפים. גם הרשע ראוי לכל גינוי, הקביעה שזלנסקי הוא נאצי זה עלבון ופגיעה חמורה בקורבנות של הנאציזם האמיתי והפצת תאוריית קונספירציה אנטישמית בלי בסיס בעובדות". 

האזינו לריאיון עם דני דיין

גם בליגה נגד השמצה תקפו את אמירתו של לברוב ומסרו כי "במאמציו הנואשים להצדיק את פלישת רוסיה לאוקראינה, השר לברוב פונה לאנלוגיות פוגעניות ביותר ולהשוואות כוזבות. השימוש לרעה בנאצים, בהיטלר ובשואה חייב להיפסק". 

לברוב עורר סערה אחרי שאמר בריאיון לטלוויזיה האיטלקית: "העובדה שזלנסקי יהודי לא שוללת את האלמנטים הנאציים באוקראינה. מאמין שגם להיטלר היה דם יהודי. היהודים עצמם אומרים שהאנטישמים הגדולים ביותר הם היהודים". לברוב המשיך לתקוף את הנשיא האוקראיני ואמר: "זלנסקי יכול לקדם את השלום בכך שיפסיק לתת פקודות לא חוקיות לחייליו הנאצים".

הפופולריים