החשש: המשבר מול רע"ם יוביל לפרישת ח"כ מהימין

החשש: המשבר מול רע"ם יוביל לפרישת ח"כ מהימין
רע"ם הודיעה על הקפאת חברותה בקואליצה - שמאבדת את הרוב שלה. המהלך תואם בין לשכותיהם של יאיר לפיד ומנסור עבאס • מנסור עבאס העביר לקואליציה מסר מרגיע: לא תהיה למהלך השפעה לטווח ארוך • ה"פורשים הפוטנציאליים" מימינה: לצעד הזה אין השפעה עלינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר רע"ם מנסור עבאס, 22.02.22
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתום דיון חירום של מועצת השורא סביב האירועים בהר הבית הוחלט הערב (ראשון) - רע"ם תקפיא את חברותה בקואליציה. המהלך תואם מראש בין לשכותיהם של מנסור עבאס ויאיר לפיד.  החשש בממשלה הוא שהמשבר שרע"ם מייצרת יוביל לפרישה של חבר כנסת אחר מגוש הימין בקואליציה. בד בבד, ה"פורשים הפוטנציאליים" מימינה אמרו לכאן חדשות הערב: אין למהלך של רע"ם השפעה עלינו. 

יו"ר רע"ם עבאס העביר לקואליציה מסר מרגיע, לפיו מדובר בהחלטה שנועדה בעיקר להשיב לביקורת על רע"ם מתוך החברה הערבית – ולא תהיה לו השפעה לטווח ארוך. עם זאת, חברים אחרים ברע"ם מאיימים להתייחס להחלטה ביתר רצינות, ולראות עצמם מנותקים ממשמעת קואליציונית גם אחרי פגרת הכנסת, אם יישנו האירועים בהר הבית. 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה מתח ביקות על הצעד של רע"ם וצייץ בטוויטר שלו: "לא להגיע לכנסת בפגרה, החלטה דרמטית". חבר הכנת עופר כסיף הוסיף: "כמו הכרזה על דיאטה בזמן הרמדאן". בכירים במשותפת טענו כי "זה מעשה של ליצנים נואשים". לדברי הבכירים, על אנשי רע"ם להתפטר מ"האסון שאליו דחפו את החברה הערבית".

גורמים במועצת השורא של רע״ם אמרו כי הפרישה מהקואליציה כרגע תפגע במהלכים שהממשלה מקדמת עם רע״ם, דוגמת המאבק בפשיעה ברחוב הערבי ותמיכה ברשויות מקומיות ערביות. הגורמים אמרו כי ההחלטה שהתקבלה תיבחן בשלושת הימים הקרובים. גורם שהשתתף בדיון החירום של מועצת השורא, מסר לכאן חדשות כי רוב משתתפי הישיבה רצו להישאר בקואליציה, ואילו יו"ר המפלגה מנסור עבאס היה בעד הקפאה זמנית. עוד הוסיף הגורם: "טובת החברה הערבית היא להישאר בקואליציה״.


ברקע המשבר בקואליציה והאפשרות של פיזור הממשלה, ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר הבוקר כי מפלגתו לא תתמוך בהצעת אי אמון שיגיש הליכוד. בריאיון לדב גיל הר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב אמר טיבי: "אנחנו נתנגד להצעת אי אמון שיגיש הליכוד, אם יגיש, אבל נראה לי שבינתיים אין לו רוב".

עוד הוסיף טיבי: "הממשלה הזאת, בכל מה שקשור לנושאים הערבים והפלסטינים והנגב היא גרועה יותר מהממשלה הגרועה שקדמה לה. אני לא מצטרף לקואליציה כזאת". בהמשך אמר: "הקואליציה בדרך ליפול בגלל התפוררות. ההתפטרות של עידית סילמן יצרה מצב טוב לרשימה המשותפת כי הוא משפר את מעמדה פלאים". 

ברקע לכך, בקואליציה התייחסו הבוקר לאיומים של ח"כ מאזן גנאים לפרוש מהקואליציה על רקע המהומות בהר הבית. שר התפוצות נחמן שי אמר בתוכנית "הבוקר הזה", כי ביטחון ישראל וביטחון המתפללים בהר הבית, חשובים יותר מאי יציבות פוליטית שיכולה להיגרם מפרישת ח"כ נוסף מהקואליציה: "אנחנו נשמור על הקואליציה, אבל לא נעמוד חשופים ללחצים וסוג של סחטנות.  אנחנו כולם בלי יוצא מן הכלל, יהודים וערבים, צריכים להיות מעוניינים בשקט בהר הבית".

גם ח"כ רם בן ברק מיש עתיד, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, הגיב לאיומים שהגיעו מצד רע"ם ואמר בריאיון עם שרון וכסלר ואורי לוי בכאן רשת ב: "מנסור עבאס מגלה כאן מנהיגות יוצאת דופן, מקווה שיוכל להרגיע את חברי מפלגתו שיבינו שהממשלה הזאת עושה מאמצים לאחות את השסע בין ערבים ויהודים במדינת ישראל". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו יערה שפירא, סולימאן מסוודה ומיכאל שמש 

הפופולריים