תיבחן שלילת קצבאות ממחבלים ישראלים וממשפחותיהם, שרי מרצ התנגדו למהלך

מרצ נגד שלילת קצבאות ממשפחות מחבלים ישראלים
השר פריג' יצא נגד המהלך של בנט ולפיד: "לא פוגעים בילדים של אזרחים ותושבים" • העליון קבע: נפגעי טרור יכולים לתבוע פיצויים מהרשות הפלסטינית בשל המשכורות שהיא משלמת למחבלים ולמשפחותיהם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרופיל המחבלים, חדרה, אום אל פחם
צילום: פרופיל המחבלים, חדרה, אום אל פחם

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת ראש הממשלה נפתלי בנט, שר החוץ יאיר לפיד, ושר הרווחה מאיר כהן, לבחון שלילת קצבאות ממחבלים אזרחי ישראל וממשפחותיהם. לפי ההחלטה, יוקם צוות לגיבוש המהלך והוא יציג את המלצותיו בתוך חודשיים.

ראש הממשלה בנט אמר: "מתן קצבאות מהמדינה למשפחות טרור הוא אבסורד גמור, והגיע הזמן לתקן את העוול. ממשלת ישראל תמשיך להיאבק בטרור בכל הכלים העומדים לרשותה, אין מגבלות בנושא הזה".

שלושת שרי מרצ, הורוביץ, זנדברג ופריג', הצביעו בהרכב מלא נגד ההחלטה. שר הבריאות הורוביץ אמר בדיון: "יש פושעים אחרים גם במדינה, זה מדרון חלקלק, לא דמוקרטי. מדינה חזקה לא צריכה לפגוע בזכויות. כלל יסוד במשפט, מענישים בנאדם על מעשיו ולא על מעשי משפחתו ואחרים".

השרה להגנת הסביבה זנדברג אמרה כי זה לא צעד נכון: "זה זכויות של אזרחים, צריך להעניש לפי חוק ולא להעניש על ידי שלילת זכויות יסוד מילדים". השר פריג' כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לא פוגעים בקצבאות ילדים של אזרחים ותושבים".

האזינו להסכת עוד יום

בד בבד, בית המשפט העליון קבע היום ברוב דעות שכספים שהרשות הפלסטינית משלמת לאסירים ביטחוניים ולבני משפחותיהם הם "אשרור" של פעולות הטרור, ולכן היא שותפה לעוולות שנעשו להם ונפגעי טרור יכולים לתבוע מהרשות פיצויים. הפסיקה ניתנה בתביעה שהגישו בני משפחותיהם של נרצחים בפיגועים בירושלים באינתיפאדה השנייה.

ביום שישי האחרון עוררה חברת הכנסת גבי לסקי ממרצ סערה, כשבריאיון לכאן רשת ב הביעה תמיכה בתשלום משכורות למשפחות מחבלים. לסקי נשאלה על ידי זאב קם בתוכנית הבוקר הזה אם תרצה לגנות את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שצפוי לשלם גם למשפחתו של המחבל מהפיגוע בתל אביב אתמול משכורת. חברת הכנסת ממרצ השיבה: "צריך לדאוג למשפחות לפרנסה". 

האזינו לריאיון עם ח"כ לסקי בכאן רשת ב

"אנחנו צריכים להסתכל על כל העניין של זכויות באופן כולל", הסבירה לסקי. "יש ילדים שנשארים ללא פרנסה. כדי למנוע שינצלו ילדים ונשים, או שהם בעצמם ילכו לדרך הטרור, צריך לדאוג שגם לאותם ילדים תהיה פרנסה. אני יודעת שקשה לשמוע את זה, אבל זו האמת". 

כמה שעות לאחר הריאיון, ובעקבות ביקורת קשה שספגה, לסקי חזרה בה והתנצלה: "האמירה שלי לא הייתה במקום ולא הצדיקה ולו לרגע את הטרור הנפשע ואני מתנצלת עליה. אני מגנה באופן חד משמעי את הפיגוע המזוויע אתמול. משתתפת בצערן של המשפחות ושולחת תנחומים למשפחות. אין פה ויכוח על בעד ונגד הטרור, כי אומרת באופן חד משמעי שיש להלחם כנגדו ויש לעשות הכל כדי להבטיח בטחון".

הפופולריים