רמטכ"ל צבא ארה"ב: משמרות המהפכה - ארגון טרור

רמטכ"ל צבא ארה"ב: משמרות המהפכה - ארגון טרור
הגנרל מארק מילי הודיע: לא אתמוך בהסרתם מרשימת ארגוני הטרור הזרים • גורם מדיני ישראלי בכיר על תקיעות שיחות הגרעין: הגיע הזמן לחזור ללחץ אמיתי על איראן שיגרום לה לשנות את מדיניותה • המל"ל מפרסם אזהרות מסע לקראת חג הפסח - "גורמים איראנים שבים ומאיימים לפגוע במטרות ישראליות בחו"ל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רמטכ"ל צבא ארה"ב מארק מילי 07.04.22
צילום: צילום: אי-פי

ראש הכוחות המזוינים של צבא ארצות הברית, מארק מילי, אמר הערב (חמישי) כי משמרות המהפכה של איראן הוא ארגון טרור, וכי הוא אינו תומך בהסרתו מרשימת ארגוני הטרור. דבריו של מילי מגיעים ברקע ביקורת כלפי הממשל האמריקני לאחר שבאמצע חודש מארס התגלה שארצות הברית שוקלת להסיר את משמרות המהפכה של איראן מרשימת ארגוני הטרור הזרים, בתמורה להבטחה לריסון כוחותיה.

במקביל, שיחות הגרעין בין איראן למעצמות נעצרו ושני הצדדים מתחפרים בעמדותיהם - ואיראן ממשיכה לצבור אורניום ברמה גבוהה ולהעשירו. כפי שפורסם בחדשות הערב בכאן 11, הנושא המרכזי שנמצא על שולחן המשא ומתן הוא שאלת משמרות המהפכה. גורם מדיני ישראלי בכיר התייחס לתקיעות השיחות ואמר לכאן חדשות כי אחרי שנה של משא ומתן בתום לב מצד ארצות הברית והמערב - הגיע הזמן לחזור להפעיל לחץ אמיתי על איראן, שיגרום לה לשנות את מדיניותה.

לפי הדיווח בסוכנות הידיעות "רויטרס", בוושינגטון טרם החליטו מה יכולה להיות התמורה הראויה שתינתן מטהראן בתגובה למהלך. לפני כשלוש שנים הכניס נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ את משמרות המהפכה לרשימת ארגוני הטרור. זו הייתה הפעם הראשונה שארגון ממשלתי של מדינה זרה מוכנס לרשימה.

בתגובה לדיווח, ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד הוציאו הודעה משותפת המבקרת את הממשל האמריקני, וקוראת לנשיא ג'ו ביידן שלא להסיר את משמרות המהפכה מהרשימה. "הניסיון לבטל את הגדרת משמרות המהפכה כארגון טרור, הוא עלבון לקורבנות ומחיקה של מציאות מתועדת, שיש לה הוכחות חד משמעיות", הם ציינו.

המל"ל: איראן מאיימת לפגוע במטרות ישראליות בחו"ל 

בתוך כך, האגף ללוחמה בטרור במטה לביטחון לאומי פרסם היום אזהרות מסע לקראת חג הפסח. במטה לביטחון לאומי אומרים שבשנה וחצי האחרונות איראן ושלוחותיה מגבירות את פעילותן בחו"ל. גורמים איראניים שבים ומאיימים לפגוע במטרות ישראליות. לפני נתוני המטה, בשנת 2021 סוכלו כמה כוונות איראניות להתנקש בחיי ישראלים בקולומביה, קפריסין וטורקיה.

עוד מציינים באגף ללוחמה בטרור שבחודשים האחרונים יש עדויות לניסיונות הולכים וגוברים מצד גורמים איראנים ליצור קשר עם גורמים ישראלים לטובת הוצאתם מארץ, במטרה לפגוע בהם. 

מבין 198 מדינות, כיום ישנן 48 אזהרות מסע ברמות שונות. מתוכן חל איסור נסיעה על פי חוק לשש מדינות עבור כל אזרח ישראלי, לאיראן, תימן, לבנון, סוריה, עיראק וסעודיה. המל"ל ממליץ שלא לנסוע אם הדבר אינו חיוני או לנקוט אמצעי זהירות מוגברים בשהייה באיחוד האמירויות, בחריין, טורקיה, ומצרים - כולל חצי האי סיני. זאת, בשל נוכחות ופעילות של גורמי טרור במדינות האלה.

בהכנת הידיעה השתתפו: שחר אלהרל, איתמר מרגלית, גילי כהן ועמיחי שטיין

הפופולריים