גורמים בסביבת לפיד: שוחח עם שרי החוץ על הקמת ברית אזורית מול האיום האיראני

סביבת לפיד: שרי החוץ שוחחו על ברית אזורית

פסגת הנגב: שרי החוץ נוחתים בישראל • מחשש לאיומים אוויריים - מערכת הביטחון העלתה כוננות בזמן הפסגה • בנט לשר החוץ האמריקני: "תשמע את הקולות המודאגים מהאזור בעניין משמרות המהפכה". רה"מ חזר על ההתנגדות הישראלית להוצאת משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור • שר החוץ האמריקני התחמק מלהשיב לשאלה אם משמרות המהפכה הן ארגון טרור
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לפיד ושר החוץ של בחריין
צילום: צילום: בועז אופנהיים ואסי אפרתי, לע"מ

חשיפת כאן חדשות: שרי החוץ של המדינות המשתתפות בפסגת הנגב נוחתים בשעה זו (ראשון) בישראל. גורמים בסביבת שר החוץ לפיד אמרו הערב, על רקע המלחמה באוקראינה, כי לפיד ושרי החוץ כבר שוחחו בנוגע לאפשרות של הקמת ברית אזורית - גם בנוגע לאיומי המל"טים האיראניים וגם לתקיפות ימיות. הגורמים אמרו כי "כבר בשיחות הראשונות, גם על רקע האירועים באירופה, עולים רעיונות של ארכיטקטורת ביטחון אזורית, גם מהאוויר, גם מהים וגם איומים פיראטיים.


מערכת הביטחון העלתה כוננות בדרום הארץ מחשש לאיומים אווירים בזמן ועידת הנגב בהשתתפות שרי החוץ של ארצות הברית, מרוקו, איחוד האמירויות, בחריין ומצרים. כך פורסם היום לראשונה בכאן חדשות. כמה מטוסים של חיל האוויר הועלו לשמיים לקראת קליטת מטוסי האחמי"ם שצפויים לנחות במהלך השעות הקרובות בבסיס חיל האוויר בנבטים. 

ברשות הפלסטינית הביטו בפסגה מרחוק. בהנהגה ברמאללה נמנעו היום מלהתבטא בנושא, והערב ראש הרשות אבו מאזן נפגש ברמאללה עם שר החוץ האמריקני בלינקן.


לפני פסגת הנגב, נפגשו ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט ושר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן בירושלים. בסיום הפגישה, אמר בנט: "אנו מודאגים מהכוונה להסיר מרשימת ארגוני הטרור את משמרות המהפכה. שלוחותיהם, החות'ים, ביצעו רק בסוף השבוע הזה פיגוע קשה בסעודיה. אני מאוד מקווה שארצות הברית תשמע את הקולות המודאגים מהאזור בסוגיה קריטית זו". בלינקן אישר את הקביעה של בנט, ואמר שהאיראנים מאשרים את פעולות החות'ים נגד סעודיה והאמירויות. 

"השבוע יחל חודש הרמדאן", אמר בנט. "הממשלה הזו פועלת רבות לשיפור חייהם של הפלסטינים בגדה המערבית ובעזה. רק היום אישרנו 20 אלף פועלים מעזה לעבודה בישראל. כמו כן, נשקיע 38 מיליון שקלים בשיפור המעברים בין ישראל לרצועת עזה כדי לאפשר תנועה חלקה". בלינקן הביע שביעות רצון מפגישות שרים ישראלים, בהם שר הביטחון גנץ, עם מנהיגים פלסטיניים. 

בנט המשיך: "באשר למלחמה באוקראינה, ישראל עומדת לצד תושבי אוקראינה ותמשיך במאמציה לסייע בהפחתת הסבל ובסיום שפיכות הדמים. שלחנו את הצוותים הרפואיים המובילים שלנו והקמנו את בית החולים השדה המתקדם ביותר בתוך אוקראינה". בלינקן הודה על התיווך של בנט, ועל הסיוע הישראלי לאוקראינה. 

לפיד במסע"ת עם בלינקן: מחלוקות על הסכם הגרעין

שר החוץ יאיר לפיד אמר היום כי ישראל תעשה כל דבר כדי לעצור את הגרעין האיראני. "זהו אינו איום תיאורטי מבחינתנו. האיראנים רוצים להשמיד את ישראל. הם לא יצליחו. אנחנו לא ניתן להם", אמר לפיד במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ בלינקן, בתום פגישת עבודה ביניהם במשרד החוץ בירושלים.

לפיד ציין כי בין ישראל לארצות הברית יש חילוקי דעות בעניין הסכם הגרעין והשלכותיו, אבל דו שיח פתוח ונוקב הוא חלק מעוצמת החברות בין שתי המדינות. הוא הדגיש כי ישראל וארצות הברית ימשיכו לעבוד יחד כדי למנוע מאיראן להפוך גרעינית.

שר החוץ האמריקני אמר כי המחויבות של ארצות הברית לעקרון הליבה שאיראן לעולם לא תשיג נשק גרעיני היא בלתי מעורערת. הוא ציין כי חזרה להסכם הגרעין היא הדרך הטובה ביותר להשיב את תוכנית הגרעין של איראן לקופסה. בלינקן הוסיף שידון עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בדרכים להרגיע את המתיחות ולהבטיח רמדאן, פסחא ופסח שלווים. עם זאת, שר החוץ האמריקני התחמק מלהשיב לשאלת העיתונאים אם משמרות המהפכה הן ארגון טרור.

הפסגה, שאת הכוונה לקיימה נחשפה בכאן חדשות, תתקיים במלון יוקרתי בשדה בוקר. לאורחים מתוכננת קבלת פנים רשמית וארוחת ערב. מחר שוב יתכנסו וימסרו הצהרות משותפות. המארח, שר החוץ יאיר לפיד, מעוניין לקיים עם אורחיו עלייה משותפת לקברו של ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון, אך הנושא טרם סוכם.

בתוך כך, ראש הממשלה נפתלי בנט אמר בפתח ישיבת הממשלה כי פסגת שרי החוץ בשדה בוקר היא יום חגיגי ומרגש מאוד. "כולנו יוצקים עוד ועוד תוכן - מדיני, כלכלי וביטחוני - לקשרים האלה שקיימים לא מעט שנים, כדי לחבר בין המדינות המתונות במזרח התיכון", אמר ראש הממשלה. הוא הוסיף כי בעולם הערבי גוברת ההבנה שישראל נמצאת ותמיד הייתה במחנה השלום ושיתוף הפעולה. בנושא האיראני, ציין בנט כי המחשבה שארצות הברית תוציא את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור מטרידה מאוד, לא רק את ישראל. "אנחנו עדיין מקווים שזה לא יקרה ופועלים לשם כך", הדגיש.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, איתי בלומנטל, עמיחי שטיין ומיכאל שמש

הפופולריים