מפריחים את השממה: כך תיראה הפסגה המדינית בנגב

מפריחים את השממה: כך תיראה פסגת הנגב

הפסגה המדינית שנחשפה בכאן חדשות: השרים הערביים יגיעו למלון בשדה בוקר - ויבקרו בקבר בן גוריון • בכיר ישראלי לכאן חדשות על "פסגת הנגב": רוצים לייצר אווירה לא פורמלית, כמו בקמפ דיוויד. מסתמן: ירדן לא תגיע
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרי חוץ ערבים
צילום: צילום: אי-פי

חשיפת כאן חדשות: מחר (ראשון) צפויים להגיע לישראל שרי החוץ של איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ומצרים - לקראת פגישה עם שר החוץ יאיר לפיד ושר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, במה שצפויה להיות פסגה ראשונה מסוגה והיסטורית בין המדינות. בכיר ישראלי אמר לכאן חדשות: "רוצים לייצר אווירה לא פורמלית, כמו בקמפ דיוויד". נכון לעכשיו, ירדן נוטה שלא להגיע למפגש. 


בכיר באחת מנסיכויות המפרץ אמר בשיחה עם כאן חדשות: "הפסגה הזאת היא התפתחות חיובית וגדולה מאוד שהעולם צריך לשים אליה לב. כמובן שיש כאן גם מסר לאיראן". בתוך כך, המשטרה נערכת לאבטח את הפסגה. המשימה הוטלה על מחוז דרום ומרחב נגב. כפוף ללוחות הזמנים ייקבע בהמשך אם ייחסמו צירי תנועה ברחבי הארץ למעבר שיירות האח"מים.

הפסגה, שעל קיומה פורסם לראשונה בכאן חדשות, זכתה לכינוי "פסגת הנגב" - הרכבת האווירית של שרי החוץ ממדינות ערב תחל מחר. הם יגיעו למלון קדמא שנמצא בשדה בוקר שיארח את הכינוס, שם מתוכננת להם קבלת פנים רשמית וארוחת ערב. שיא הפסגה צפוי להיות ביום שני במפגש משושה של כל המדינות. יוזם המפגש, שר החוץ לפיד, מעוניין לקיים גם עלייה משותפת לקברו של דוד בן גוריון, אך הנושא עדיין לא נסגר סופית. עד כה לא תואמה פגישה בין ראש הממשלה נפתלי בנט לשרי החוץ. 

מוקדם יותר היום הודיעה מצרים כי תצטרף גם היא לפסגה המדינית. שר החוץ סאמח שוקרי יגיע לישראל מחר וישהה בלינה המשותפת המתוכננת בישראל. בנוסף ישתתף שוקרי בפסגה המשושה ביום שני.

ברקע הפסגה, ראש הממשלה בנט יצא בהודעת תמיכה חריגה בסעודיה, לאחר תקיפה של המורדים החות'ים במדינה. בהודעה מטעמו נכתב, כי "מדינת ישראל מביעה את צערה בפני ממלכת ערב הסעודית נוכח המתקפה הקשה בהובלת החות'ים, אשר נתמכים על ידי איראן. מתקפה זו היא הוכחה נוספת לכך שהתוקפנות האזורית של איראן אינה יודעת גבולות, ומחזקת את החשש מהסרת משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור".

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' התייחס היום לכינוס שרי החוץ בישראל ואמר כי "שיתוף הפעולה האזורי קיבל תפנית". פריג' הוסיף כי "ההתפתחויות האחרונות באזור, בהן החתימה הצפויה של האיראנים על הסכם גרעין עם המעצמות והתקיפות האחרונות של המורדים החות'ים, האיצו את המגעים לקיום הפגישה". בהמשך הביע תקווה כי יש לנצל את התפנית "לכיוונים חיוביים שיכללו גם את הצד הפלסטיני".  

לקרראת המפגש הצפוי בשני אמר ד"ר גיל מורסיאנו, מנכ"ל "מתווים", המכון הישראלי למדיניות חוץ-אזורית, כי "סוף השבוע האחרון מהווה פריצת דרך משמעותית ביחסי ישראל והאזור. הפסגה שהתקיימה בשארם ומפגש שרי החוץ בישראל הוא הכנת השטח לקראת החתימה על הסכם הגרעין. למעשה מה שמתרחש פה הוא דיאלוג אסטרטגי רחב היקף בין ישראל ושותפות מרכזיות באזור הן על איראן והן על השפעת ההתפתחויות הגלובליות. הערך המהותי שלו הוא בכך שהוא מתקיים במסגרת רב-צדדית ולא כמגע דו צדדי של ישראל מול מדינות נבחרות, כפי שהתקיים עד עכשיו".

הפופולריים