מצרים מצטרפת לפסגה המדינית: שר החוץ סמאח שוקרי יגיע מחר לישראל

מצרים מצטרפת לפסגה המדינית בישראל
מגעים מתקדמים גם עם ירדן • שר החוץ האיראני: הסרת העיצומים מעל משמרות המהפכה - חלק מהדרישות שלנו לחידוש הסכם הגרעין • ביום ראשון תגיע רכבת אווירית של שרי חוץ - מארצות הברית, איחוד האמירויות, בחריין ומרוקו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר החוץ של מצרים
צילום: צילום: אי-פי

פסגת הנגב: מצרים מצטרפת אף היא לפסגה המדינית שתתקיים בישראל בתחילת השבוע. שר החוץ המצרי סאמח שוקרי יגיע לישראל מחר (ראשון) וישהה בלינה המשותפת המתוכננת בישראל יחד עם שרי החוץ של ארצות הברית, איחוד האמירויות, מרוקו ובחריין. בנוסף ישתתף סאמח בפסגה המשושה ביום שני. מגעים מתקדמים מתנהלים גם עם ירדן בנוגע להצטרפות שר החוץ של המדינה לפגישה. שר החוץ הירדני איימן א ספדי צפוי להיות ברמאללה ביום שני, כך שלא ברור אם יצטרף.

כפי שנחשף בכאן חדשות, מחר תתקיים בישראל פסגה מדינית ראשונה מסוגה, כך אישר אתמול משרד החוץ. ישתתפו בפסגה שרי החוץ של ארצות הברית, איחוד האמירויות, מרוקו, ובחריין. הם יגיעו לסבב פגישות מדיניות משותפות. ביום ראשון תחל רכבת אווירית של שרי החוץ הערבים שיגיעו לישראל.

מאחורי הקלעים של הפסגה - מחלקת המדינה האמריקנית והשגריר בוושינגטון, מייק הרצוג, היו מעורבים בתיאום מול המדינות המשתתפות. חיזוק היחסים עם מדינות המפרץ מקבל משנה חשיבות על רקע שיחות הגרעין. 

שר החוץ של איראן, חוסיין אמיר עבדאללהיאן, אמר בריאיון לטלוויזיה הממלכתית בארצו היום שהסרת העיצומים מעל משמרות המהפכה הם חלק מהדרישות של איראן, כדי לחדש את הסכם הגרעין. עוד הוא הוסיף שאיראן מתכוונת להמשיך בשיחות הגרעין בווינה, כשהעדיפות העליונה היא הסרת העיצומים מעל טהראן. הוא הוסיף שאיראן "לעולם לא תוותר על הישגיה הגרעיניים". 

עדות נוספת לברית במזרח התיכון? 

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון לשעבר, אלוף במיל' עמוס גלעד, אמר אתמול כי הפסגה בירושלים עליה פורסם בכאן חדשות היא עדות נוספת לברית שנוצרה במזרח התיכון. "האויבים המשותפים, איראן מצד אחד והטרור האיסלאמי הסוני מצד שני, יצרו פה מציאות מאוד מיוחדת של התקרבות בינינו לבין הערבים", אמר בריאיון לשרון וכסלר בכאן 11.

שלשום פורסם בחדשות הערב בכאן 11 על מגעים מתקדמים לכינון פסגה בירושלים בין שרי החוץ של ארצות הברית, ישראל ואיחוד האמירויות. בכירים ישראלים אמרו לכאן חדשות כי ישנה עבודת תיאום לכינונה של פסגה משולשת שכזו, ייתכן וכבר בשבוע הבא, בין שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, שר החוץ הישראלי יאיר לפיד, ושר החוץ האמירותי עבדאללה בן זאיד. אם יגיע לישראל, יהיה זה ביקורו הרשמי הראשון בישראל של בן זאיד.

שר החוץ האמריקני יגיע לישראל בתחילת השבוע. מראש, ביקורו תוכנן לכלול גם מפגש באיחוד האמירויות ובסעודיה - אך זה בוטל, בשל המתיחות בין איחוד האמירויות לארצות הברית בעקבות מתקפות החות'ים. למעשה, כשנה וחצי אחרי הסכמי אברהם, ישראל משמשת כמעין מתווכת בין אבו דאבי לוושינגטון, ומפגש שכזה, אם אכן יתקיים בעת הזו, יסמן ניסיון לרגיעה במתיחות.

בנוסף, ביקורו של בלינקן מתקיים בצל המגעים להסכם עם איראן, כאשר ארצות הברית וישראל חלוקות ביניהן בנוגע להסכם עצמו - והאם אכן הוא קרוב לחתימה. זה צפוי להיות אחד הנושאים המרכזיים, יחד עם הלחימה באוקראינה, במפגשיו של בלינקן עם הצמרת המדינית-ביטחונית. בכירים ישראלים סרבו להתייחס לידיעה.

אנתוני בלינקן יגיע לישראל הלילה וייפגש עם ראש הממשלה בנט, שר החוץ לפיד, שר הביטחון בני גנץ ונשיא המדינה יצחק הרצוג. בהודעת משרד החוץ האמריקני נכתב כי בלינקן "ידגיש את המחויבות הבלתי מתפשרת של ארצות הברית לביטחון ישראל, יעסוק בנושא הישראלי-פלסטיני וידון באתגרים אזוריים וגלובליים עם עמיתיו בממשל הישראלי". 

על ביקור בלינקן ברשות הפלסטינית נכתב: "השר יפגוש את הנשיא עבאס ונציגים מהחברה האזרחית הפלסטינית. בפגישות אלה, הנשיא יבטא את החשיבות שבחיזוק יחסי ארצות הברית והרשות הפלסטינית ובקידום חירות, ביטחון ושגשוג לעם הפלסטיני". 

הפופולריים