פסגה משולשת במצרים: רה"מ בנט נפגש עם א-סיסי ויורש העצר של האמירויות בן זאיד

רה"מ בנט נועד במצרים עם א-סיסי ובן זאיד

השלושה נפגשו בשארם א-שייח בצל הסכם הגרעין המתגבש • הפגישה תואמה מראש, כשגם במפרץ וגם בישראל מתגברת הביקורת על ממשל ביידן • הבית הלבן: מתייעצים על בעלות בריתנו, כולל ישראל • בנט יקיים מחר פגישות נוספות במצרים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט, א-סיסי, בן זאיד
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90; אי-פי; גטי אימג'ס

הפסגה נגד איראן: ראש הממשלה נפתלי בנט ביקר היום (שני) במצרים ונפגש עם הנשיא עבד אל פתח א-סיסי ועם יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד. השלושה נועדו בצל הסכם הגרעין המתגבש עם איראן. בנט יישאר לישון הלילה בשארם א-שייח לטובת פגישות נוספות שיתקיימו מחר.

הפגישה הזו תואמה מראש, כשההערכה בישראל היא שחתימה על הסכם הגרעין היא החלטה שכבר התקבלה - ותלויה כעת רק באיראנים. מדובר בחיזוק החזית של ישראל ושל איחוד האמירויות נגד איראן, וגם במסר לממשל האמריקני, כאשר גם במפרץ וגם בישראל מתגברת הביקורת על ממשל ביידן.

כמו כן, גורמים מדיניים אמרו לכאן חדשות כי ישראל משמשת כמעין מתווכת בין האמירויות לארצות הברית כדי להרגיע את המתיחות בין הצדדים. בוושינגטון זועמים על ביקורו של באשר אל-אסד באמירויות, ורואים בכך התגרות, כיוון שהאמריקנים מחרימים את נשיא סוריה. מנגד, באיחוד האמירויות זועמים, משום שלתחושתם יש חוסר גיבוי אמריקני בנושא מתקפות המורדים החות'ים.

דוברת הבית הלבן אמרה הערב בנושא הסכם הגרעין: "אין לנו עדיין הסכם גרעין, אנחנו מתייעצים עם בעלות בריתנו, כולל ישראל. הנשיא יקבל החלטה על בסיס האינטרסים האמריקניים, והאינטרסים לטובת בטחון האזור".

הפגישה הראשונה בין בנט לנשיא מצרים התקיימה בחודש ספטמבר, אז אמר בנט כי "יצרנו תשתית לקשר עמוק בהמשך". זו הייתה פגישתו הפומבית הראשונה של א-סיסי עם ראש ממשלה ישראלי על אדמת מצרים. דוברו של נשיא מצרים עדכן כי גם שליט איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד נפגש היום עם א-סיסי.

בשבוע שעבר ישראל ומצרים סיכמו על הרחבת הטיסות הישירות בין המדינות. קו תעופה חדש מנתב"ג לעיר שארם א-שייח' יחל לפעול בחודש הבא. בישראל ובמצרים צופים לביקוש גדול לקו הטיסות הישיר, גם בזמן חופשת חול המועד פסח. ההערכות הן שהקו ישרת יותר מ-70 אלף ישראלים בשנה.

הפופולריים