עבאס על היעדרות חד"ש מנאום זלנסקי: "יש להם געגועים לברית המועצות"

עבאס על חד"ש: "הם מתגעגעים לברית המועצות"
יו"ר רע"ם מתח ביקורת על שותפיו לשעבר ברשימה המשותפת שלא מתכוונים לנכוח בכנסת עת ינאם נשיא אוקראינה: "שכחו שהמחויבות הראשונה שלהם היא עם המוחלשים והמותקפים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: -

נאום זלנסקי בפני הכנסת: ברשימה המשותפת שוקלים להחרים את נאום זלנסקי בכנסת ויקבלו את ההחלטה הסופית מחר (ראשון). סיעת חד"ש מובילה את ההתנגדות וחבריה כבר הודיעו שלא יגיעו, על רקע עמדתם שמאשימה את ארצות הברית וברית נאט"ו ב"חרחור המלחמה" עם רוסיה. חבר המפלגה עופר כסיף מיהר להודיע: "לא אשתתף בכנס לתמיכה בזלנסקי. לא לוקח צד במלחמות מיותרות. פוטין חלאה, אבל זלנסקי לא יותר טוב. אל תאמין לכל מה שמלעיטים אותנו בו".

יו"ר רע"ם ח"כ מנסור עבאס הגיב היום לכוונת שותפיו לשעבר במפלגת חד"ש להיעדר מהישיבה בכנסת בפניה ינאם זלנסקי: "הם שכחו שהמחויבות הראשונה שלהם, גם כקומוניסטים וגם כערבים וכפלסטינים - היא עם המוחלשים והמותקפים ולא עם התוקפים". את הדברים אמר בריאיון ליערה שפירא בהכול פוליטי בכאן 11. 

עבאס סיפר שהוא עצמו ייאלץ להיעדר מהישיבה בשל מחויבות קודמת, אולי חברי סיעתו יקחו חלק באירוע. על ההתנגדות לנאום של זלנסקי בקרב חברי מפלגת חד"ש מהרשימה המשותפת אמר עבאס: "מוזר לי. אני חושב שזה לא ראוי. דווקא עכשיו יש הזדמנות להביע סולידריות - לא עם האיש, אלא עם העם האוקראיני, כעמדה ערכית נגד המלחמה וכמוכנות להושיט יד ולעזור לפליטים". 

על חד"ש, שרוב חבריה נמנים על המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י), אמר עבאס: "יש להם געגועים לברית המועצות והם חושבים שרוסיה של היום היא ברית המועצות של אז. חד"ש היא המפלדה הקומוניסטית הישראלית והם עדיין חושבים שרוסיה היא המייצג שלהם. הם מושפעים מהעמדות שלה. ואפילו במשבר בסוריה ראינו שהם בעמדה תומכת במשטר אסד". 

למרות נכונותנו להביע סולידריות עם האוקראינים, עבאס שמר על עמימות בכל הקשור למדיניות אותה צריכה לנקוט ישראל ביחס למלחמה: "אני הגבלתי את תמיכתי לעמדה הומניטרית בעם האוקראיני. יש מאבק בין שתי מדינות ובהקשר זה אני לא מביע עמדה איך ישראל צריכה לפעול". 

כמה שבועות לפני עבאס, ישב בעמדת המרואיין בתוכנית יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, שאמר כי עבאס ויתר על שאיפותיו הלאומיות. עבאס הגיב לדברים: "מי אמר שוויתרתי על שאיפות לאומיות? יש לנו שאיפות לאומיות, אבל נבטא אותן בתוך האזרחות הישראלית". 

"זו לא חייבת להיות גישה בדלנית. אנחנו רוצים לממש את האזרחות שלנו ולקחת חלק ולקחת אחריות על גורלנו ושתהיה לנו ביקורת עצמית על מה שקורה בחברה הערבית. וכן להתקדם עוד שלב בשותפות הפוליטית גם בכנסת וגם בקולאיציה ואולי בממשלה בעתיד". 

הפופולריים