התוכנית של צה"ל לקליטת הפליטים מאוקראינה

התוכנית של צה"ל לקליטת הפליטים מאוקראינה
צה"ל יקלוט את הפליטים מאוקראינה ויעביר אותם למלון בתל אביב, ממנו תיאסר יציאתם • שר הביטחון לשעבר יעלון: "הדיון על קבלת הפליטים – חרפה" • גורמים במערכת הביטחון: השימוש בצבא למשימה אזרחית - לא ראוי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פליטים מאוקראינה נוחתים בישראל, 06.03.22
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

צה"ל יקלוט את הפליטים מאוקראינה ויעביר אותם למלון בתל אביב - אך עד להסדרת מעמדם, הם לא יוכלו לצאת ממנו. כך דווח הערב (שישי) בתכנית השבוע עם גאולה בכאן 11. על פי הדיווח, בדיונים שהתקיימו היום, צה"ל הבהיר שלא יהיה עיסוק במעמדם של הפליטים וכי הצבא יסייע לוגיסטית. עם זאת, גורמים במערכת הביטחון מתחו ביקורת על השימוש בצבא לטובת המשימה.

בתוך כך, שר הביטחון לשעבר רא"ל במיל' משה (בוגי) יעלון, התייחס הערב בתוכנית למחדל הטיפול בפליטים. בריאיון לתוכנית אמר יעלון כי הדיון על קבלת הפליטים הוא קודם כל חרפה. "מי שירצה לבוא הנה זה כנראה מי שיש לו כאן קרובים. בואו נראה קודם כל שיש אנשים שרוצים להגיע הנה. אבל בוודאי שאנחנו לא טורקים בפניהם את הדלת, לפני שאנחנו בכלל יודעים מי רוצה להגיע. לכן, הדיון הזה רק יזיק לנו".

מוקדם יותר פורסם לראשונה בכאן חדשות כי מפקדת "אלון" של פיקוד העורף להתמודדות עם נגיף הקורונה - היא זו שמסייעת לקליטת הפליטים האוקראינים המגיעים לישראל. מדובר בפתרון זמני, אך נשקלת האפשרות להרחיבו כך שהגוף שהוקם כדי לסייע בחקירות אפידמיולוגיות, בטיפול באוכלוסיות בעת נגיף הקורונה ימשיך לשמש למשימה זו, במקום משרדי הממשלה שאינם מספקים מענה ראוי לעומסים בנתב"ג.

בתוך כך, שגריר אוקראינה בישראל, יבגן קורניצ'וק, אמר היום במסיבת עיתונאים בתל אביב כי ביקש משרת הפנים איילת שקד להגדיל את מכסת הפליטים המורשים להיכנס לישראל. "אני רוצה להודות לציבור הישראלי שמסייע רבות במאמץ ההומניטרי", הוסיף.

שרת התחבורה מרב מיכאלי קראה גם היא "לבטל את המכסות המומצאות ותנו למי שכל כך זקוקות וזקוקים למקלט להיכנס, זאת החובה המוסרית שלנו", כלשונה. היא הוסיפה כי רשות שדות התעופה בנתב"ג תמשיך לוודא שכל מי שמגיעים יקבלו אוכל, שתיה ומוצרי קיום נדרשים עד ההעברה למלונות. "כמדינה יהודית, אסור לנו לעמוד מנגד ולאפשר למראות הקשים מהכניסה לארץ להיות הפנים שלנו. אמפתיה זה לא מספיק", סיכמה.

אתמול הוחלט כי הפליטים מאוקראינה המעוכבים בנתב"ג יעברו לבית מלון עד שיוחלט אם להכניסם לישראל, מהלך שהתחיל כבר הלילה בהוראת שרת הפנים שקד. שר הביטחון גנץ הורה להעמיד לרשות הפליטים ששהו בנתב"ג עשרות חדרים פנויים במלון בתל אביב, המשמש גם מבודדי קורונה.

קודם לכן, בישיבה של ועדת השרים לענייני עליה וקליטה, מתחו כמה מן המשתתפים ביקורת קשה על המצב. יושבת ראש הוועדה, השרה פנינה תמנו שטה, אמרה: "זה לא אנושי לתת אוכל ליהודים ולא לתת אוכל למי שאינם יהודים - זה ביזיון, וזה גם עושה לנו בלגן בעולם".

הפופולריים