ארדואן: "ביקור היסטורי שיפתח דף חדש", הרצוג: "מאמין שזה ייבחן במעשים"

ארדואן: "זה ביקור היסטורי"; הרצוג: "רגע חשוב"

נשיאי המדינות נשאו הצהרות משותפות לאחר שנפגשו בארבע עיניים • על הפרק: מפגש משמעותי נוסף בין המדינות - שר החוץ הטורקי יבקר בישראל בחודש הבא • בערב ימריאו בני הזוג הרצוג לאיסטנבול, לקראת פגישתם מחר עם נציגי הקהילה היהודית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא טורקיה ארדואן, הנשיא הרצוג, 09.03.22 אנקרה
צילום: צילום: כאן חדשות

נשיא המדינה יצחק הרצוג הגיע היום (רביעי) עם רעייתו מיכל לביקור ממלכתי בטורקיה בהזמנת הנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן. אחרי ששני הנשיאים נפגשו בארבע עיניים, הם נשאו הצהרה משותפת ושר החוץ הטורקי הודיע כי יבקר בישראל בחודש הבא.

בדבריו אמר ארדואן: "מאמין שביקור היסטורי זה יהווה נקודות מפנה היחסים בין טורקיה וישראל, לחיזוק היחסים יש ערך רב למדינתנו. הוא מתרחש אחרי שנים רבות, ואני בטוח שזה יפתח דרך חדשה". עוד הוסיף ארדואן כי בנכונותם של הטורקים לעבוד בשיתוף פעולה עם ישראל בתחום האנרגיה וכן עדכן כי בשיחתו עם הרצוג הדגיש את חשיבות פתרון שתי המדינות, "הפניתי את תשומת הלב לשיפור החיים של הפלסטינים".

הרצוג הודה לארדואן בטורקית, והצהיר: "זה רגע חשוב ביחסים בין מדינותינו, אחרי שעברו תקופת בצורת. זכות גדולה להניח יסודות לפיתוח יחסי ידידות. אנחנו ננסה לקדם את הדיאלוג ונבחן אותו במעשים ובכבוד הדדי. עלינו להסכים מראש שלא על הכל נוכל להסכים, אבל את המחלוקות נשאף לפתור בכבוד הדדי בגילוי לב, עם המערכות הנכונות שנבנה במשותף, ונביט יחד לעתיד משותף".

"שלום ושיתוף פעולה": ההצהרות לפני המראת הרצוג והפגנות מתנגדים בטורקיה

לפני המראתו אמר הרצוג: "לא על הכול נסכים. מערכת היחסים ידעה עליות ומורדות בשנים האחרונות, וננסה לאתחל אותה. אני מקווה שבעקבות הביקור יתחיל תהליך של שיח מעמיק ורציני עם טורקיה ברמות שונות, ונראה התקדמות ביחסים".


על גוף המטוס הדביקה חברת ישראייר את המילים "שלום ושיתוף פעולה" בטורקית. בביקורם, יבקרו הנשיא ורעייתו באנקרה ואיסטנבול, שם יערכו פגישות עם נשיא טורקיה ועם חברי הקהילה היהודית.

כאות מחאה על ביקור הנשיא הישראלי, סטודנטים מאנקרה הסירו והציתו הלילה דגלי ישראל שהוצבו בבירה הטורקית. לפי דווחים בטורקיה, התלמידים משוייכים לארגון הסטודנטים "מילי גורוש", בעבר זרוע הצעירים של "מפלגת ראפה", שבראשה עמד בעבר ארדואן ושהוצאה מחוץ לחוק בסוף שנות ה-90.

מסרי התנגדות דומים נשמעים היום באיסטנבול ובאנקרה, שם יצאו מפגינים לרחובות עם שלטים: "לא רוצים בארצנו את הנשיא הרצוג מישראל הכובשת".

אמש דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי הרצוג וארדואן יקיימו פגישה בארבע עיניים ולאחריה פגישה מורחבת. על פי הדיווח, נשיא המדינה מתואם עם ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד באשר למטרות הפגישה, שבראשה נועדה "לפתוח דף חדש" ביחסים בין המדינות. עוד דווח כי יוון וקפריסין מעודכנות בפרטי השיחות של ישראל עם טורקיה הן תועדכנה גם לאחר הביקור. במקביל, החלו מגעים לביקור גומלין של בכיר טורקי בישראל.

"החתן מאיסטנבול" | האזינו להסכת "עוד יום"

ביקור נשיא המדינה הרצוג בטורקיה - לוח הזמנים

היום

> 18:00 - נשיא המדינה ורעייתו מתארחים בארוחת ערב ממלכתית שנערכת לכבוד ביקורם. הארוחה מתקיימת בארמון הנשיאות.

> 20:50 - נשיא המדינה ורעייתו ימריאו לאיסטנבול.

> 22:00 - נשיא המדינה ורעייתו ינחתו בנמל התעופה באיסטנבול.

מחר

> 10:30 - נשיא המדינה ורעייתו ייפגשו עם נציגי הקהילה היהודית בבית הכנסת "נווה שלום" באיסטנבול.

> 14:00 - הנשיא ורעייתו ימריאו חזרה לישראל.

הנשיא הרצוג הוא המנהיג הישראלי הראשון שמבקר בטורקיה מאז שנת 2008. הביקור האחרון של נשיא מדינת ישראל בטורקיה היה בשנת 2007. עם כניסת הנשיא הרצוג לתפקידו, התקשר נשיא טורקיה ארדואן לברכו על בחירתו, שיחה שהובילה לחידוש השיח בין המדינות לאחר שנים של נתק.

בביקור, שמתואם עם ראש הממשלה בנט, שר החוץ לפיד ומשרדיהם, ידונו המנהיגים בנושאים בילטרליים שונים ובכללם היחסים בין המדינות ובפוטנציאל להגברת שיתופי הפעולה בנושאים שונים בין המדינות ובין העמים.

האירועים שקדמו למפגש הנשיאים

> 12 ביולי 2021 - נשיא טורקיה ארדואן התקשר לנשיא המדינה הרצוג, בירך אותו על מינויו לתפקיד הנשיאות ואיחל לו הצלחה.

> 18 בנובמבר 2021 - הנשיא הרצוג שוחח בטלפון עם הנשיא ארדואן והודה על מעורבותו ותרומתו האישית להשבת בני הזוג אוקנין.

> 3 בינואר 2022 - הנשיא ארדואן התקשר לנשיא הרצוג ומסר את תנחומיו על מות אמו אורה הרצוג.

> 6 בפברואר 2022 - הנשיא הרצוג שוחח בטלפון הנשיא ארדואן ואיחל לו החלמה מהירה מנגיף קורונה.

> 27 בפברואר 2022 - בהזמנת הנשיא ארדואן, דווח כי הנשיא הרצוג ורעייתו עתידים לצאת לביקור ממלכתי בטורקיה.

הפופולריים