בשל היעדר רוב: נדחתה ההצבעה על החוק להגבלת כהונת ראשי ממשלה

נדחתה ההצבעה על החוק להגבלת כהונת ראשי ממשלה

סיעת מרצ הגישה אלפי הסתייגויות נגד חוק האזרחות. בתגובה הפעילה הקואליציה את סעיף 98 שקובע סדרי דיון מקוצרים • שב"כ: 10% מהמשתתפים באירועי האלימות במבצע "שומר החומות" נמצאים בארץ בעקבות איחוד משפחות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הצבעה במליאה, אישור תקציב, כנסת. 5.11.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הקואליציה החליטה היום (שני) שלא להצביע השבוע בקריאה שלישית על החוק להגבלת כהונת ראש הממשלה של שר המשפטים גדעון סער. הקואליציה תכבד את ההחלטה שלא להפר קיזוז עם האופוזיציה בגלל מגבלות הקורונה, אך הוחלט שהחל מהמושב הבא לא יהיו קיזוזים על חוקים שדורשים 61 הצבעות.

בתוך כך, נרשם משבר נוסף בקואליציה, כשרע"מ הודיעו שהם אינם מעוניינים להצביע בעד חוק הגיור שאמור להגיע להצבעה השבוע בקריאה ראשונה. זאת, בשל רצונם שלא להצביע על חוקים שנוגעים לענייני דת ומדינה, וכן כי היחסים בינם לבין החרדים כבר הורעו בעקבות תמיכת הסיעה בחוקים אחרים שנוגעים לדת ומדינה. בקואליציה מתכוונים להפעיל לחץ כבד על רע"מ במהלך השבוע במטרה לשנות את עמדתה.

בפתח ישיבת סיעת הליכוד, אמר יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו: "זה היה מושב שבו נלחמנו כתף אל כתף ובניגוד לתחזיות שדיברו על התפרקות של האופוזיציה - קורה בדיוק ההיפך הגמור". בהמשך דבריו, הוסיף נתניהו ביקורת על התנהלותה של הממשלה ויחסה לאופוזיציה. "יריבינו הפוליטיים מדברים גבוה על דמוקרטיה בשעה שהם רומסים אותה. הם מדברים על ממלכתיות ודורסים כל נורמה של ממלכתיות כאן בכנסת", אמר.

מוקדם יותר הגישה סיעת מרצ אלפי הסתייגויות נגד חוק האזרחות, שמונע איחוד משפחות בין פלסטינים לערבים ישראלים. מרצ בחרה במהלך זה נוכח החלטת הקואליציה לאשר את החוק יחד עם האופוזיציה. בשל כך צפויה הקואליציה לנקוט בצעד חריג משלה, שננקט בדרך כלל נגד האופוזיציה, ותפעיל את סעיף 98 שמקצץ ומוחק את שעות הדיון וההצבעה של מרצ וקובע סדרי דיון מקוצרים.

המחלוקת היחידה שנותרה בין הקואליציה לאופוזיציה ביחס לתוכן החוק נוגעת לשאלה לכמה זמן הוא יחוקק. באופוזיציה דורשים שזו תהיה הוראת שעה לשנה, ואילו בקואליציה מבקשים הוראת שעה לשנה וחצי. הסיבה להתעקשות הקואליציה לשנה וחצי, היא הרצון של ימינה שבפעם הבאה שיידרש להאריך את החוק זה כבר יהיה במשמרת של לפיד כראש ממשלה ולא של בנט ושקד, היות שבימינה תופסים את העיסוק בחוק האזרחות ככזה שמזיק להם פוליטית בימין ושוחק אותם.

עוד פורסם הבוקר כי שב"כ הציג נתונים יוצאי דופן על מעורבות באירועי אלימות ערבית, של פורעים שנמצאים בארץ בעקבות איחוד משפחות. על פי הנתונים 10% מהמשתתפים באירועי האלימות הערבית בזמן מבצע "שומר החומות" נמצאים בארץ בעקבות איחוד משפחות, או שהם ילדים של משפחות כאלו. באירועי האלימות שהיו סביב הנטיעות בנגב לאחרונה, עמד המספר על 26% מהמעורבים באלימות, שהם נמצאים בארץ מתוקף איחוד משפחות או ילדים של משפחות כאלו.

"קזז לי ואקזז לך" | האזינו להסכת עוד יום

הפופולריים