פרסום ראשון: מקורות ישראליים - מאבטחים ישראלים ילוו את הקמת בית חולים שדה באוקראינה

הקמת בי"ח השדה באוקראינה תלווה באבטחה ישראלית

הצוותים הישראליים יפעלו בקייב, ככל הנראה מאזור לביב - בלב שטח הלחימה • רה"מ בנט נפגש אתמול במוסקווה עם נשיא רוסיה פוטין • בנט על קליטת הפליטים מאוקראינה: "זה אתגר למדינה, אבל זה אתגר שעמדנו בו בעבר"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלחמה באירופה, רוסיה, אוקראינה
צילום: רוייטרס

מקורות ישראליים אמרו כי למשלחת הישראלית, שתקים בית חולים שדה באוקראינה, יצטרפו גם כוחות אבטחה ישראליים. כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. הצוותים הרפואיים יפעלו מלב אוקראינה, ככל הנראה מלביב - מדובר בשטח לחימה, מה שמצריך היערכות אבטחתית. 

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בית החולים יהיה באחריות ממשלתית, של משרד החוץ ומשרד הבריאות. גורם המעורה בנושא הדגיש כי למרות מחשבה שהועלתה, צה"ל לא יבצע משימה זו.

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס היום לניסיונות התיווך בין רוסיה לאוקראינה, וכן לפגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ושיחותיו עם נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי. "אנחנו נמשיך לסייע ככל שנתבקש גם אם הסיכוי לא גדול", אמר ראש הממשלה בפתח הישיבה. "ברגע שיש אפילו פתח קטן, ויש לנו את הגישה לכל הצדדים ואת היכולת, אני רואה זאת כחובתנו המוסרית לעשות כל ניסיון".

עוד אמר בנט: "נסעתי לשם במטרה לסייע בהידברות בין כל הצדדים, כמובן עם ברכת הדרך ובעידוד של כל השחקנים. כפי שכולנו יודעים, המצב בשטח לא טוב, הסבל האנושי גדול ועלול להיות גדול הרבה יותר, אם הדברים יימשכו במסלול הנוכחי. יש גם ישראלים שצריכים לחזור הביתה וקהילות יהודיות במצוקה שזקוקות לעזרה".

אתמול ראש הממשלה המריא למוסקווה במהלך השבת במטוס פרטי שלרוב משמש את המוסד. לפי גורם מדיני, הביקור תואם עם ארצות הברית, גרמניה וצרפת תוך שיח שוטף עם אוקראינה. גורם בקרמלין סיפר לכאן חדשות כי הפגישה בין השניים הייתה טובה. כמו כן, בנט שוחח שלוש פעמים ביממה האחרונה עם זלנסקי - כולל היום בבוקר לפני ישיבת הממשלה.

תיווך כחול לבן | עוד יום

ממוסקווה המריא ראש הממשלה לברלין כדי להיפגש עם הקנצלר אולף שולץ. בנט ושולץ נועדו למשך שעה וחצי ואכלו ארוחת ערב יחדיו, על פי הודעת לשכת ראש הממשלה השניים שוחחו על כמה נושאים, ביניהם גם המאמצים להפסקת אש באוקראינה.

על סוגיית קליטת הפליטים מאוקראינה, אמר בנט בישיבת הממשלה: "אנחנו נערכים לגל עלייה משמעותי בעקבות המצב. כעת המערכת מכינה תרחישים לקליטת מספרים שונים של עולים, והיא תציג זאת השבוע בפני הקבינט. זה אתגר למדינת ישראל, אבל זה אתגר שעמדנו בו בעבר, פעם אחר פעם".

מוקדם יותר אמרה שרת הפנים איילת שקד בנושא: "לפי הנתונים עד כה, אנחנו בקצב של מעל ל-15 אלף אוקראינים עד סוף החודש, 90% אינם זכאי חוק השבות. כל בר דעת מבין שאי אפשר להמשיך עם קצב כניסה כזה ולכן בכוונתי בימים הקרובים לגבש מדיניות מאוזנת יותר".

הפופולריים