ארה"ב: הסנקציות החדשות שהוטלו על רוסיה לא קשורות להסכם הגרעין

"הסנקציות על רוסיה לא קשורות להסכם הגרעין"

משרד החוץ הרוסי: ממשיכים לפעול עם רוסיה כדי לחזור ליישום מלא של ההסכם • לפי גורמים במערכת הביטחון מעריכים שהאמירה הרוסית לא תשפיע על ההסכם • בכיר איראני: הדרישה הרוסית לא מועילה לשיחות הגרעין • לקראת השלב המכריע במו"מ - ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית ביקר באיראן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ספליט ביידן פוטין, שניהם מה-15.04.21
צילום: צילומים: אי-פי

הקשר השברירי בין שיחות הגרעין לסנקציות על רוסיה: משרד החוץ האמריקני הודיע הערב (שבת) הסנקציות החדשות שהוטלו על רוסיה לא קשורות להסכם הגרעין ולא אמורה להיות להן השפעה על יישומו. לפי ההודעה, "ארצות הברית ממשיכה לפעול יחד עם רוסיה כדי לחזור ליישום מלא של הסכם הגרעין עם איראן. יש אינטרס משותף בלהבטיח שאיראן לעולם לא תשיג נשק גרעיני". 


מקורות במערכת הביטחון אמרו לכאן חדשות כי הכיוון הוא עדיין לקראת חתימה ל הסכם הגרעין. זאת למרות האמירה של שר החוץ הרוסי לברוב שקושרות בין שיחות הגרעין לבין הלחימה באוקראינה והסנקציות שמוטלות על מדינתו. גורמים שלוקחים חלק במשא ומתן חוששים כי הדבר יעכב את החתימה, אך לדברי מקורות ישראלים, הם סבורים שהכיוון הוא לקראת הסכם. כדי להוציא לפועל את ההסכם, המערב צריך את רוסיה אקטיבית. 

מוקדם יותר דרש פוטין דורש מארצות הברית התחייבות בכתב שהעיצומים נגד רוסיה לא יפגעו בקשריה עם איראן, במסגרת הסכם הגרעין שהמעצמות מנסות לחדש. שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר היום לכתבים כי ארצו רוצה להבטיח שלא תיפגע זכותה לשיתוף פעולה מלא וחופשי עם איראן בתחום המסחרי, הכלכלי והצבאי.

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית גרוסי סיים את ביקורו באיראן והודיע כי טהראן תעביר הסברים עד סוף החודש לגבי שלושה אתרים חשודים שנפתחו בעניינם חקירות בעבר. לפי הסיכום, יועברו הסברים בכתב, כולל מסמכים, לשאלות שהעלתה סבא"א, אשר לא טופלו על ידי איראן בנושאים הקשורים לשלושה מקומות. בתוך שבועיים לאחר קבלת ההסברים הכתובים של האיראן והמסמכים התומכים הקשורים אליו, סבא"א תבדוק את המידע ותגיש לאיראנים כל שאלה בנוגע למידע שהתקבל.

בכיר איראני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" שהדרישה הרוסית לקבל ערבויות בכתב הועלתה לפני יומיים, והוסיף כי היא אינה מועילה לשיחות הגרעין. לדבריו, נראה שהרוסים שינו את עמדתם בשיחות וינה בניסיון להבטיח את האינטרסים שלהם במקומות אחרים. בד בבד, דיפלומט מערבי אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" שהדרישה שרוסית יכולה אף להכשיל את השיחות.

להטריל את איראן | עוד יום 

הבוקר אמר דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן, בארוז קאמלבנדי, כי הוא מקווה שיושגו הסכמות עם ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, רפאל גרוסי, שהגיע לביקור במדינה. גרוסי נחת אתמול בטהראן, לקראת השלב המכריע במשא ומתן על חתימתו של הסכם הגרעין עם איראן. הוא צפוי להיוועד עם שר החוץ האיראני אמיר עבדולאהיאן קודם שישוב לוינה אחר הצהרים.

נציגי רוסיה ובריטניה לשיחות בוינה אמרו אתמול כי ההסכם קרוב, ובישראל נערכים לתרחיש של חתימה עליו כבר בימים הקרובים - ייתכן אף ביום שלישי הקרוב. כך פורסם אמש בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11. על הפרק עדיין כמה סוגיות שטרם הוכרעו.

למעשה, המערב יידרש להסתייע ברוסיה כדי שחלקים משמעותיים מההסכם יתקיימו. בכיר ישראלי אמר לכאן חדשות: כאשר רוסיה נלחמת באוקראינה - מי בדיוק יפנה את הצנטריפוגות המתקדמות מאיראן, ולאן?

הפופולריים