מסמך חשאי: רוסיה הופתעה מעוצמת הסנקציות

מסמך חשאי: רוסיה הופתעה מעוצמת הסנקציות

הערכות ראשוניות שעלו במסמך גורסות כי בעקבות העיצומים, כלכלת רוסיה תתכווץ השנה ב-7% • שגריר אוקראינה בישראל: בקייב מתוסכלים מכם, מבקשים תיווך ישראלי כבר יותר מחצי שנה • בכיר במשרד החוץ: נבחנת אפשרות של אספקת ציוד גם לצבא האוקראיני
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ולדימיר פוטין, מלחמה באוקראינה, רוסיה 04.03.22
צילום: צילום: רויטרס

מסמך מסווג של משרד החוץ חושף כי בקרמלין הופתעו מעוצמת התגובה הכלכלית בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה ומהאחדות של המערב נגדה. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11. בתוכנית התראיין לגאולה אבן סער שגריר אוקראינה בישראל יבגן קורניצ'וק שחזר ואמר שהסיוע הישראלי איננו מספק. גרי קורן, ראש אגף אירו-אסיה במשרד החוץ, אמר לאחר הריאיון כי ישראל בוחנת אפשרות של אספקת ציוד גם לצבא האוקראיני.

במסמך נכתב כי ההערכה הפנימית במשרד החוץ היא שבקרמלין הפיקו לקחים מסנקציות קודמות ונערכו לאפשרות כזו ולכן צברו יתרות גדולות במטבע חוץ, אך הופתעו מעוצמת התגובה הכלכלית במערב. הערכות ראשוניות שעלו במסמך גורסות כי בעקבות העיצומים, כלכלת רוסיה תתכווץ השנה ב-7%.

"רוסיה עשויה למצוא עצמה במשבר כלכלי עמוק ומתמשך, ובהיעדר נזילות של יתרות מטבע חוץ, היא תתקשה לאורך זמן לתמוך בייצוב הרובל, ובפעילות הכלכלית שלה", נכתב במסמך. בנוגע לסוגיית קליטת הפליטים דווח בתוכנית כי הנושא צפוי לעלות בישיבת הממשלה, וכי שר החוץ לפיד מקדם הכרזה ממשלתית רשמית על קליטת פליטים מאוקראינה.

שגריר אוקראינה בישראל: בקייב מתוסכלים מכם

במקביל, שגריר אוקראינה בישראל איבגן קורנצ'וק אומר כי בקייב "מתוסכלים" מישראל על כך שלא שלחה ציוד צבאי על מנת לסייע לאוקראינה במלחמה נגד רוסיה. "אני מבין אתכם, ההנהגה פחות", אמר בריאיון לגאולה אבן סער בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11.

מוקדם יותר הערב פורסם במהדורה המוקדמת בכאן 11 כי ביום חמישי צפויה להגיע לישראל משלחת התיאום הביטחונית הרוסית, למפגש עתי שמתקיים מדי חודש. כרגע המפגש הזה עדיין נמצא בלוחות הזמנים של גורמי התיאום, שהינם בדרג צבאי. עם זאת, גורם המעורה בנושא טוען כי לא בטוח שהביקור יתקיים כפי שנקבע מראש.

המבצר של פוטין | האזינו לפרק בהסכת "חיות כיס"

הפופולריים