בישראל מודים: שיחת בנט-פוטין לא הביאה לתיווך ממשי

בישראל מודים: שיחת בנט-פוטין לא הובילה לתיווך

בכיר ישראלי: עצם השיח על תיווך שלנו – מחזק את מעמדה של ישראל • נשיא אוקראינה ביקש מרה"מ ביום שישי: סייעו לנו באמצעים צבאיים וכלי נשק • בקרמלין מאשרים את חשיפת כאן חדשות: ישראל הציעה לתווך בשיחות בינה ובין אוקראינה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: צילום: עמית שבי, אי-פי

חשיפת כאן חדשות: בישראל מודים שהשיחה בין ראש הממשלה נתפלי בנט ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא הביאה לתיווך קונקרטי, אבל מחזקת את מעמדה של ישראל בעולם – כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. בכיר ישראלי הדגיש שהעובדה שבעקבות הבקשה האוקראינית, בנט העלה את הנושא מול פוטין בשיחה שבוצעה בזמן הלחימה, מלמדת על מיקומה של ישראל בעולם.

לדברי מקור ישראלי, ראש הממשלה אמר לנשיא רוסיה בשיחה שאפשר לנצל את הקשרים בין שתי המדינות - ולחסוך חיי אדם. לכאן חדשות נודע שבנט רצה לשוחח עם פוטין לפני הגעת מטוס הסיוע הישראלי, ולהדגיש שמדובר בסיוע הומניטרי בלבד.

עוד פורסם בחדשות הערב שנשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי ביקש מראש הממשלה בנט בשיחתם ביום שישי: "סייעו לנו באמצעים צבאיים וכלי נשק". לא היה פירוט בבקשה, אך נאמר שסיוע יתקבל בברכה. בישראל הגיבו ב"נימוס דיפלומטי", והנושא ככל הנראה לא על הפרק. ישראל כבר סירבה בעבר לבקשת של אוקראינה לסיוע צבאי. האוקראינים ביקשו בין השאר סוללות כיפת ברזל ואמצעי הרתעה. 

הקרמלין מאשר: ישראל הציעה לתווך בשיחות

בקרמלין אישרו הבוקר את הפרסום בכאן חדשות לפיו ישראל הציעה לתווך בשיחות בין רוסיה ובין אוקראינה. בצהריים כאמור, שוחחו בנט ופוטין. בסוכנות הידיעות הרוסית צוטט עדכון מהקרמלין ולפיו פוטין אמר לבנט כי רוסיה מוכנה לשיחות בבלארוס וכי קייב לא מנצלת את ההזדמנות. לפי הודעת הקרמלין, השיחה בין בנט ופוטין התבצעה ביוזמת הצד הישראלי.

גורם מדיני מסר כי  בנט הביע בשיחה את דאגתו מהמצב באוקראינה, ומהאפשרות שהלחימה תחריף ותביא לנזק הומניטרי רב. לדברי הגורם, הנשיא פוטין ציין כי הוא נכון למשא ומתן. בהקשר זה, אמר ראש הממשלה כי ישראל מוכנה לסייע ככל שתתבקש ובכל עת ביישוב המשבר ובקירוב הצדדים, נוכח מעמדה המיוחד שמאפשר לה להשיג אוזן קשבת מכולם. שני המנהיגים סיכמו לשמור על קשר רציף בין רוסיה וישראל.

שלשום נחשף בכאן חדשות כי אוקראינה ביקשה מישראל לתווך מול רוסיה במגעים להפסקת האש. בריאיון בתוכנית "קלמן ליברמן" הסביר הבוקר סמנכ"ל אירו-אסיה במשרד החוץ, גרי קורן, כי ישראל לא מתבטאת בתקיפות נגד רוסיה כדי להשאיר לעצמה את האופציה של תיווך במלחמה בדרגים הגבוהים. "יש דברים שאנחנו ממשיכים לעשות והדברים האלה נעשים בצנעה", אמר קורן לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד. הוא הוסיף: "יש גם בקשות בתחום ההומניטרי, ומחר נוציא מטוס לפולין עם טונות של סיוע - ישראל תנסה לסייע ככל שיידרש".

האזינו לריאיון עם גרי קורן בכאן רשת ב

לדבריו, ישראל נמצאת בקשר עם כל הצדדים: אוקראינה, מדינות המערב וגם עם השלטון של פוטין. "יש לישראל אינטרס לשמור על הערוץ הזה. קודם כל בדרגי העבודה, השיח ממשיך ומתקיים. כשיוחלט, יהיה גם שיח בערוצים אחרים. יש ערוצים שכשנצטרך אני מניח שגם זה יקרה".

> כוחות רוסיים נכנסו לחרקוב - השנייה בגודלה באוקראינה | עדכונים שוטפים

מקורות ישראלים ואוקראיניים שמעורים בסוגיה מסרו לכאן חדשות כי הנשיא וולודימיר זלנסקי הציע לראש הממשלה בנט לדון בירושלים במשא ומתן בין רוסיה לאוקראינה, בזמן שיחה בין השניים שהתקיימה היום.

ישראל ניסתה לשמש כמתווכת במתיחות בין רוסיה לאוקראינה כמה פעמים בשנים האחרונות. גם ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, וגם ראש הממשלה הנוכחי נפתלי בנט, ניסו לפנות לגורמים הרלוונטים ולהציע כי יסייעו בהורדת המתיחות בין המדינות.

רוסיה הודיעה הבוקר כי היא מוכנה לשיחות עם האוקראינים בבלארוס, ומשלחת רוסית אף הגיעה לשם לצורך כך. אולם זלנסקי אמר הבוקר בתדריך מצולם: "הלילה האחרון היה ברוטלי. השיחות במינסק היו יכולות להתקיים אם רוסיה לא הייתה תוקפת את אוקראינה מטריטוריה בלארוסית. אני מוכן לשיחות במיקום אחר, שלא שולח כוחות שתוקפים את אוקראינה - ורשה, איסטנבול, באקו - כולן הציעו לעזור במו"מ. יש עוד ערים שלא משגרות טילים אל אוקראינה. לא מינסק״.

אוקראינה דיווחה הבוקר כי כלי רכב צבאיים רוסיים וכוחות מיוחדים נכנסו לחרקוב, העיר השנייה בגודלה במדינה, וכי מתנהלים בה קרבות קשים. לפנות בוקר נהרגה אישה מפגיעה של הרוסים בבניין מגורים בעיר, ו-80 בני אדם חולצו ממנו. לפי הדיווחים באוקראינה, במערב קייב נהרג ילד בן 6 וכמה בני אדם נפצעו בקרבות.

הפופולריים