חשיפה: זלנסקי ביקש מבנט לתווך בין אוקראינה לרוסיה במגעים להפסקת אש

זלנסקי ביקש מבנט לתווך בין אוקראינה לרוסיה
גורם המעורה בפרטי השיחה בין רה"מ לנשיא האוקראיני: זו הייתה הסיבה בגינה צלצל זלנסקי לבנט היום - לבקש את תיווכה של ישראל בין המדינות; גם אם יש סיכוי קלוש שהפעם המהלך ייצלח, כדאי לנסות אותו כדי לחסוך בחיי אדם • לשכת רה"מ: "איננו מתייחסים לפרטי השיחה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט וזלנסקי
צילום: צילום: עמית שבי / אי-פי

חשיפת כאן חדשות: אוקראינה ביקשה מישראל לתווך מול רוסיה במגעים להפסקת האש. מקורות ישראלים ואוקראיניים המעורים בסוגיה מסרו לכאן חדשות כי הנשיא זלנסקי הציע לראש הממשלה בנט לדון בירושלים במו"מ בין רוסיה לאוקראינה, בזמן שיחה בין השניים שהתקיימה היום (שישי).

סמנכ"ל אירו אסיה במשרד החוץ, גרי קורן, הגיב על פרסום כאן חדשות ואמר כי הוא יכול לאשר שהייתה שיחה, "שיחה טובה. אני יכול לאשר שהעברנו מסרים בעבר בין אוקראינה לרוסיה, אלו היו בקשות גם של ארה"ב וגם של אוקראינה".

ישראל ניסתה לשמש כמתווכת במתיחות בין רוסיה לאוקראינה כמה פעמים בשנים האחרונות. גם ראש הממשלה לשעבר נתניהו, וגם ראש הממשלה הנוכחי בנט, ניסו לפנות לגורמים הרלוונטים ולהציע כי יסייעו בהורדת המתיחות בין המדינות. את הבקשה הקודמת של זלנסקי מבנט פרסם ברק רביד בוואלה, ולאחריה ניסה רה"מ בשנית להציע זאת לנשיא רוסיה פוטין בזמן שביקר בסוצ'י. על פי מקורות המעורים בנושא, פוטין רתח על ההצעה וסירב לה.

בין ביידן לפוטין: הדילמה הישראלית | עוד יום

כעת, בשיא הלחימה ותוך כדי שעיר הבירה שלו מותקפת על ידי הכוחות הרוסיים, נשיא אוקראינה זלנסקי חזר על הבקשה להביא לכך שישראל היא שתתווך בין רוסיה לבין אוקראינה, בניסיונות להביא להפסקת אש. גורם המעורה בפרטי השיחה, שבוצעה לבקשת זלנסקי עצמו, הוסיף כי זו הייתה מטרת השיחה המרכזית, ורק לאחר מכן כוונה לעסוק בעניינים הקשורים לסיוע הומניטרי לאוקראינה.

לדברי הגורם, גם אם יש סיכוי קלוש שהפעם המהלך ייצלח, כדאי לנסותו ולחסוך בחיי אדם. הוא הוסיף ששיחות כאלה לניסיונות להרגיע את הרוחות צריכות להתבצע בירושלים, ולא במינסק כפי שהוצע היום. בלשכת רה״מ מסרו: "איננו מתייחסים לפרטי השיחה".

הפופולריים