ח"כ רינאוי-זועבי: "לא מכירה את ההמנון בעל פה – 'נפש יהודי' מדיר אותי"

ח"כ רינאוי-זועבי: "לא מכירה את ההמנון בעל פה"

לאחר שמונתה לקונסולית בשנגחאי, ח"כ ממרצ בריאיון לכאן רשת ב: "בטוחה שלפיד מינה אותי בגלל היכולות הדיפלומטיות והאישיות שלי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
 ג'ידא רינאוי זועבי, פברואר 2022
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר שמונתה לקונסולית בשנגחאי, חברת הכנסת  ג'ידא רינאוי זועבי נשאלה הבוקר (רביעי) מה תעשה כשיושמע באירוע בקונסוליה ההמנון. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב היא השיבה: "אני לא מכירה את ההמנון בעל פה, הביטוי 'נפש יהודי' מדיר אותי". 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ רינאוי זועבי בכאן רשת ב

חברת הכנסת ממרצ התייחסה לטענות שמינויה נועד למנוע בלגן בקואליציה. "אני בטוחה שאין קשר. אני בטוחה שלפיד מינה אותי בכלל היכולות הדיפלומטיות והאישיות שלי", היא טענה. "זה חלק ממינויים לא מובנים מאליהם שאומרים לחברה הערבית – אתם יכולים להיות בתפקידים הבכירים ביותר".

אתמול הודיע שר החוץ יאיר לפיד על מינויה של חברת הכנסת רינאוי זועבי לקונסולית הכללית של ישראל בשנגחאי. חברת הכנסת ממרצ עוררה סערה בקואליציה לאחרונה, לאחר שהצביעה נגד חוק הגיוס בקריאה ראשונה, וגרמה להפלתו בקריאה ראשונה. "היו לי כמה הצבעות שבהן העברתי מסר עבור הציבור הערבי", היא אמרה הבוקר. "כפוליטיקאית, ייצגתי נאמנה את הציבור הערבי. כעת אני אייצג נאמנה את שיתוף הפעולה הכלכלי בין סין לישראל". 

ח"כ רינאוי זועבי נשאלה על עמדתה בנוגע להפרת זכויות האדם בסין והשיבה: "השגרירות הישראלית מתעסקת בעיקר בנושאים הפוליטיים והגיאו-פוליטיים. כקונסולית אתעסק בעיקר בנושאים כלכליים כמו הייטק, תעשייה מסחר וגם תרבות". 

לפני כעשור וחצי חברת הכנסת הייתה שותפת לכתיבת המסמך "החזון העתידי לערבים הפלסטיניים בישראל", שלא מכיר בישראל כמדינה יהודית ומבקר לבטל את חוק השבות. חברת הכנסת רינאוי זועבי התייחסה לרלוונטיות של המסמך בנוגע אליה כיום, וטענה: "המסמך נכתב על ידי קבוצה של יותר מ-40 אנשים. היו בנינו הרבה אי הסכמות, כולל בסוגיה הזו. מבחינתי ישראל היא מדינה דמוקרטית ואני רוצה שהיא תהיה עוד יותר דמוקרטית ובעיקר שוויונית. לפני שנה, כשנכנסתי לכנסת, הצהרתי נאמנות למדינת ישראל בהגדרתה כיום כמדינה יהודית ודמוקרטית". 

חברת הכנסת קרן ברק מהליכוד הגיבה לדברים וצייצה בטוויטר: "לפיד מוביל אותנו ממדינה יהודית ודמוקרטית למדינת כל אזרחיה. זו בדיוק הדרך להרס החלום הציוני". חבר הכנסת אלי כהן התייחס למינוי של רינואי זועבי ואמר: "מינוי של חברת כנסת שאינה מכירה במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית הוא כתם לכל חברי הממשלה שיתמכו במינוי ופגיעה במדינה, רק בשביל לשמור על הכיסא שלהם". 

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הוסיף: "לא הגבתי אתמול להחלטה של לפיד למנות את זועבי לקונסולית בשנחאי פשוט כי באמת נגמרו לי המילים. זה כאילו שאין תהום שהממשלה הזו לא תידרדר אליו". חבר הכנסת איתמר בן גביר צייץ: "מי בעד למנות אותה לקונסולית ישראל בסוריה?"

הפופולריים