טלטלה בקואליציה: מזכיר הממשלה ולפיד הציעו לאבידר תפקידים אחרים

מזכיר הממשלה ולפיד הציעו לאבידר תפקידים אחרים

השר הפורש סירב להצעות להתמודד לראשות הסוכנות ולתפקיד מעבר לים • ברקע המשבר, ר, בנט זימן לישיבה מיוחדת את ראשי המפלגות ביום חמישי • השר לשעבר תקף את התנהלות הקואליציה: "אעשה הכול שהממשלה תשלים את ימיה, אך שרידות הממשלה היא לא ערך שעומד מעל הכול. לא נוכל להתנהל גרוע יותר מממשלת החושך שהחלפנו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר אלי אבידר מתפטר 22.02.22
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סדקים בקואליציה: עם החלטתו של אלי אבידר מהממשלה וחזרתו לכנסת, גורמים שונים בממשלה הציעו לו תפקידים אחרים שיכללו את התפטרותו מהכנסת. מזכיר הממשלה הציע לאבידר להתמודד על ראשות הסוכנות היהודית כמועמד מוסכם של הממשלה. בנוסף, שר החוץ יאיר לפיד הציע לאבידר תפקיד בכיר מעבר לים, כמו במקרה של ח"כ רינאוי זועבי, אך אבידר סרב בתוקף להצעות.


היום נמשך הנתק בין גנץ לבנט סביב המשבר בקואליציה עם כחול לבן. במפלגה הבהירו: אין מה לדבר קודם הצבעה על הפנסיות אחר כך כל השאר. ברקע המשבר, בנט זימן לישיבה מיוחדת את ראשי המפלגות ביום חמישי ב-21:00.

אבידר הודיע היום על התפטרותו מהממשלה וחזרתו לכהונה כחבר כנסת. במסיבת עיתונאים שכינס תקף אבידר את התנהלות הממשלה והעומד בראשה, נפתלי בנט. "בנט לא מתכוון לקיים את הרוטציה, הוא עשה אקזיט כדי להיות ראש ממשלה. שקד מכתיבה לו את המדיניות". 

אבידר הוסיף: "נפגשתי עם בנט פעמיים. הזכרתי לו שזו ממשלת שינוי ולא ממשלת המשך לנתניהו. ביקשתי שיפסיק את מדיניות הפילוג והשיסוי. אם נתניהו היה משתמש בעשרה אחוז מהמילים שבנט משתמש היינו מעלים 159 אלף לבלפור עד שהוא היה מתפטר".

אלי אבידר ציין כי יעשה הכול כדי שהממשלה תמלא את ימיה, אבל לדבריו, שרידות הממשלה אינה ערך מעל הכול. "הממשלה חייבת לעמוד בהבטחותיה. אני מבין את האכזבה של הציבור מהממשלה. אף אחד לא כתב שצריך לעסוק רק בסדר היום של איילת שקד או בצרכים של מנסור עבאס. מי שיפיל את הממשלה אלו אותם אלו שנכנסו אליה בחוסר ברירה ולא באמת רצו להיכנס".

לשאלת כאן חדשות אם יכבד את המשמעת הקואליציונית מכאן והלאה בהצבעות בכנסת, אמר אבידר: "אף אחד לא אומר שצריך להצביע לפי המשמעת הקואליציונית רק על החוקים של השרים שדורשים ומאיימים. אני מחויב לחוקי הקואליציה, אבל אני מחויב גם לסדר יום שכרגע הקואליציה לא מקדמת למרות שהתחייבנו לגביו".

שר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, הצר על החלטת השר אבידר. "זה בוודאי לא מסייע לעבודת הממשלה. יש לממשלה הזו כמה וכמה בעיות בשבועות האחרונים, וזה משפיע על העבודה שלנו בכנסת", אמר סער בוועידת הנשיאים. "אלי אבידר פעל רבות כדי שתוקם ממשלת שינוי בישראל, ואני משוכנע שלמרות שהוא יהיה הרבה יותר עצמאי בכנסת, עדיין הוא לא יפגע ביציבות הממשלה״.

ח"כ רינאווי-זועבי תמונה לקונסולית בשנחאי, הבאה אחריה ברשימת מרצ היא פיאסצקי מורג

בתוך כך, שר החוץ יאיר לפיד החליט למנות את חברת הכנסת ג׳ידא רינאווי-זועבי לקונסולית הכללית של ישראל בשנחאי. "ח"כ רינאווי-זועבי מגיעה עם ניסיון ניהולי עשיר ורקע כלכלי וציבורי מגוון ומרשים", הסביר לפיד את החלטתו, והוסיף: "אין חולק על חשיבותה של סין בכלל ושל שנגחאי בפרט לכלכלה העולמית. יחסינו הכלכליים עם סין הם מנוע צמיחה חשוב לכלכלת ישראל ויש להמשיך ולקדמם".

"זוהי זכות גדולה להיות האישה הערבייה הראשונה בתפקיד דיפלומטי כה בכיר", מסרה רינאוי- זועבי. הבאה ברשימת מרצ לכנסת, שצפויה להיות מושבעת במקום רינאווי-זועבי, היא קטי פיאסצקי מורג.

ניסיון לפשרה עם כחול לבן: חוק הפנסיות תמורת שכר מינימום

כחלק מהניסיונות להגיע לפשרה בין סיעות הקואליציה העלו אתמול גורמים במרצ ובהם חבר הכנסת מוסי רז הצעה ולפיה יסירו מרצ והעבודה את ההתנגדות לאישור חוק הפנסיות, בתמורה להעלאת שכר המינימום. כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

טרם ברור איך יגיב שר האוצר, אביגדור ליברמן, להצעת הפשרה הזו. חוק הפנסיות של מערכת הביטחון הוא נקודת המחלוקת החריפה ביותר וההצעה של כחול לבן זוכה להתנגדות החריפה ביותר. בתוך כך, גורמים במפלגה אומרים שיסכימו לחזור ולהצביע עם הקואליציה תמורת צעדים ראשונים שיראו על מוכנות לקבל את בקשותיהם. בכחול לבן יסתפקו בשלב הראשון בכך שמבין רשימת החוקים הארוכה שהציגו, לפחות חוק הפנסיות וחוק מימדים ללימודים, שעוסק במלגות ללוחמים, יאושרו בקריאה ראשונה. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו-שטה, אמרה הבוקר בריאיון לאריה גולן כי אין חשש לפירוק הממשלה בעקבות המשבר וכי יו"ר מפלגתה, שר הביטחון בני גנץ, הוא שהוביל להקמת ממשלת השינוי ובמשך חודשים ארוכים שמר על יציבותה. עם זאת ציינה: "לא נאפשר פגיעה בחוקים ביטחוניים ובחיילי צה"ל. לשמוע שגנץ דואג לחבריו כשאנחנו מדברים על הסדרת הפנסיות של חיילי צה"ל? אלה חיילים שדואגים שנישן בלילה. היינו סבלניים די והותר, יואילו בטובם ראש הממשלה וראשי הקואליציה שתהיה משמעת. נשמור על שלמות הממשלה, אך חוקי משרד הביטחון יצטרכו לעבור".

סגן שרת הכלכלה וסגן הרמטכ"ל לשעבר, חבר הכנסת יאיר גולן, התייחס לסוגייה בתוכנית והדגיש כי אין לוותר על ביטחון המדינה, אבל בעת הזאת, שבה יוקר המחייה עולה ורבים נאנקים תחת העול הכלכלי, יש לטפל בדברים לפי סדרי עדיפויות ברורים שאפשר להסבירם לאזרח.

הפופולריים