הממשלה אישרה את עסקת החבילה עם ההסתדרות - שרי מרצ והעבודה התנגדו

הממשלה אישרה העלאה הדרגתית של שכר המינימום

העסקה, שתעבור כעת לאישור הכנסת, כוללת העלאה הדרגתית של שכר המינימום ל-6,000 שקלים עד סוף 2025 • השרה מיכאלי בדיון: "זו פגיעה בשכר של עובדות ועובדים רבים". השרה זדנברג: "צריך לשפר את ההצעה" • ליברמן איים: אם העסקה תשונה בדיונים בכנסת - נמשוך אותה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאה
צילום: מחאה

הממשלה אישרה היום (ראשון) את עסקת החבילה במשק שנחתמה בין משרדי האוצר והכלכלה להסתדרות העובדים, שעיקרה הוא העלאה הדרגתית של שכר המינימום ל-6,000 שקלים עד סוף 2025. שרי העבודה ומרצ הצביעו נגד. כעת יעברו התיקונים לחקיקה הכלולים בעסקה לאישור הכנסת.

שר האוצר אביגדור ליברמן ציין כי אם עסקת החבילה תשתנה במהלך הדיונים בכנסת - "נמשוך אותה". ליברמן פרש בפני השרים את תוכניתו לתקציב הבא. הוא אמר שבאפריל הוא מעוניין להתחיל את דיוני התקציב, עד סוף מאי לאשר את התקציב הבא בממשלה וב-21 בספטמבר, לפני חג תשרי - להביאו לקריאה שנייה ושלישית. 

לאחר שהכלכלנית הראשית באוצר שירה גרינברג הציגה את נתוני הצמיחה של שנת 2021, התגאה ראש הממשלה בנט בהישגים, ושר הבריאות ניצן הורוביץ אמר לאנשי האוצר - "אז יש כסף". הורוביץ הוסיף - "אתם נוטים להיות מאוד שמרנים וככה צריך להתייחס אליכם". שרת המדע אורית פרקש הכהן הציעה להשקיע כסף בחינוך חינם לגילאי 3-0. השרה לשוויון חברתי הציעה להגדיל את קצבת הזקנה. 

יו"ר העבודה השרה מרב מיכאלי אמרה בפתח הדיון בממשלה כי "מדיניות הממשלה בהובלת ראש הממשלה בנט ושר האוצר ליברמן הביאה אותנו להישגים כלכליים רבים. דווקא בגלל זה הממשלה הזאת לא יכולה להרשות לעצמה פגיעה בשכר המינימום של עובדות ועובדים רבים כל כך ובאוכלוסיות החלשות, כפי שמובא בעסקת החבילה הנוכחית. לכן אנחנו במפלגת העבודה נמשיך לפעול כדי ששכר המינימום לא ייפגע, ואני בטוחה שגם תמצא הדרך להעלות אותו".

השרה תמר זנדברג ממרצ אמרה: "העלאת שכר המינימום שנמצאת כרגע בעסקת החבילה היא שחיקה בפועל של השכר ולא עלייה. צריך לשפר את ההצעה, כי בשכר המינימום כל שקל זה שקל שיוצא לצריכה, ולכן תורם להמשך הצמיחה. לגבי הסעיף שנוגע לכנסת, אין לו מקום. הכנסת היא לא חותמת גומי".

מלבד העלאת שכר המינימום, העסקה שאושרה כוללת: תיקון חוק חופשה שנתית של תוספת יום חופשה לעובד המועסק עד 5 שנים במקום העבודה; תיקון חוק שעות עבודה ומנוחה, שיכלול תיקון חישוב השעות הנוספות שמטרתו העסקה גמישה של עובדים עבור המעסיק ואיזון בית-עבודה טוב יותר עבור העובד.

בהכנת הידיעה השתתף עמיחי שטיין

הפופולריים