בנט על הסכם הגרעין עם איראן: יש לנו קווים אדומים, נשמור על חופש פעולה

בנט על הסכם חדש עם איראן: יש לנו קווים אדומים

על רקע הדיווחים על הסכם חדש שמתגבש, אמר רה"מ בוועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב: "אנחנו מוטרדים מאוד. אבל ישראל תנצח בכל מצב, ולא נאפשר לאיראן להיות מדינה סף גרעינית"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ נפתלי בנט בוועידת הנשיאים
צילום: -

לקראת הסכם גרעין חדש: ראש הממשלה נפתלי בנט מסר הערב (ראשון) הצהרה בפני חברי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארצות הברית, והתייחס להסכם הגרעין החדש שמתגבש בין איראן למעצמות. "ישראל לא תאפשר לאיראן להיות מדינה סף גרעינית. יש לנו קווים אדומים. נשמור על חופש הפעולה להגן על עצמנו", הבהיר בנט בנאומו.

עוד אמר בנט: "אנחנו מוטרדים מאוד ממהסכם, שיערער את היציבות. ההסכם הזה יוצר אתגרים עבור ישראל, אבל שלא יהיה ספק - ישראל תנצח בכל מצב שבו נאלץ להתמודד. אין ספק שארצות הברית היא הידידה הכי גדולה והכי חזקה שלנו, אבל בסופו של דבר אלו אנחנו שגרים באיזור, ואנחנו שנישא בתוצאות. העמדה שלנו אינה אוטומטית. אנחנו לא נגד כל עסקה כעסקה.

"כאשר אנו דנים בעניין זה עם חברינו האמריקנים, כולנו מסכימים על האבחנה הבאה - האיראנים נמצאים בשלב מתקדם מאוד של פרויקט העשרת האורניום שלהם. הם חצו קו אדום אחד אחרי השני, כולל העשרה בשיעור חסר תקדים של 60%. זה המצב שקיבלנו, משני צידי האוקיינוס, בירושה. אין טעם לחפש אשמים, אנחנו צריכים להתמודד עם האתגר".

ראש הממשלה הוסיף: "הבעיה הכי גדולה בעסקה הזו היא שתוך שנתיים וחצי, שזה ממש מעבר לפינה, איראן תוכל לפתח, להתקין ולהפעיל צנטריפוגות מתקדמות. תארו לעצמכם אצטדיוני כדורגל של צנטריפוגות מתקדמות מסתובבות - זה מותר בהסכם הזה. בינתיים, כמקדמה, איראן מקבלת מיליארדי דולרים בנכסים מוקפאים, וגישה לשוק האנרגיה המשגשג. חלק גדול מהכסף הזה ישמש נגד ישראל. כן, ההסכם הזה יעשיר את המשטר האכזרי והמושחת הזה – אבל זה רק זמני".

לפצח את הגרעין | האזינו להסכת עוד יום

בישיבת הממשלה היום אמר בנט בנושא כי "אם העולם יחתום שוב על ההסכם, מבלי להאריך את מועד הפקיעה, הרי שאנחנו מדברים על הסכם שקונה בסך הכול שנתיים וחצי, ואחריהן איראן יכולה לפתח צנטריפוגות מתקדמות, ללא הגבלות. בתמורה האיראנים יקבלו בהווה עשרות מיליארדי דולרים". ראש הממשלה ציין כי ישראל מתארגנת ונערכת גם ליום שאחרי, בכל המימדים.

בתוך כך, שר הביטחון בני גנץ נעדר היום מישיבת הממשלה בשל ביקורו בכינוס הביטחון במינכן, כחלק מההיערכות של ישראל לחתימה של המעצמות על הסכם גרעין חדש. גנץ אמר בוועידה כי "גם אם ייחתם הסכם עם איראן – אסור שיהיה סוף פסוק במאמצים למניעת הגעתה לסף גרעיני ולבלימת התוקפנות שלה באזור". לדברי שר הביטחון, איראן מנצלת טיסות אזרחיות מטהראן לדמשק להעברת אמצעי לחימה, ומסכנת אזרחים על ידי העברות אמצעי לחימה במכולות המגיעות לנמל לטקיה.

כולם רוצים להיות קטר | האזינו להסכת עוד יום

אמש קיים גנץ שורה של פגישות, בין השאר עם סגנית נשיא ארצות הברית קמלה האריס, שרות הביטחון של צרפת וגרמניה, שר הביטחון הבריטי ושרת החוץ הגרמנית. בשיחה עם האריס אמר גנץ כי "חשוב שבכל הסכם עם איראן תהיה הקפדה על הפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, לרבות המשך החקירה והיעדר סגירה של התיקים הפתוחים. אני מודה לארצות הברית ולנשיא ביידן על המחויבות למנוע מאיראן נשק גרעיני".

הפופולריים