עקב חרם ההצבעות של רע"ם: הפסדים לקואליציה במליאה

חרם ההצבעות של רע"ם: הפסדים לקואליציה במליאה
מפלגתו של עבאס הצביעה יחד עם הקואליציה על חוקים של האופוזיציה - עד שחדלה • גורמים בממשלה לכאן חדשות: "ברע"ם משחקים איתנו. אנחנו חיים מהצבעה להצבעה" • בעקבות החרם, הקואליציה לא הצביעה על רוב החוקים שלה שנמצאים על סדר היום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רע"ם במליאת הכנסת, מנסור עבאס, מאזן גנאים
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הקרע בקואליציה מול רע"ם: רע"ם הפסיקו, שוב, להצביע עם הקואליציה וגרמו לכמה הפסדים שלה במליאה היום (רביעי) בכמה הצעות חוק בקריאה טרומית. האחד בחוק של ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה לגבי גביית ריבית. הפסד נוסף נרשם בבהצעת החוק של חברי הכנסת יעקב מרגי וינון אזולאי מש"ס, עבור מענה אנושי לאזרח ותיק בגופים ציבוריים. ההפסד השלישי היה בהצעת החוק של ח"כ יצחק פינדרוס, לפיה יוכרו הוצאות עבודה מהבית לצורך מס הכנסה. 

גורמים בקואליציה מסרו לכאן חדשות: "ברע"ם משחקים איתנו. אנחנו חיים מהצבעה להצבעה". האמירה הזאת מגיעה לאחר ההתנהגות ההפכפכה של רע"ם. בתחילת היום סוכם בין הקואליציה לרע"ם שהקואליציה תמשוך את רוב חוקיה, מפני שהמפלגה לא מוכנה לתמוך בחוקים של הקואליציה.

עם זאת, סוכם במקביל שמפלגתו של עבאס כן תצביע עם הקואליציה בחוקים של האופוזיציה כדי להפיל את חוקי האופוזיציה. ואכן, בהתחלה ברע"ם הצביעו לי הסיכום - עד שעלה החוק של ח"כ איימן עודה על הקמת יישוב ערבי חדש. בחוק הזה רע"ם הפרו משמעת קואליציונית והצביעו עם האופוזיציה. בשתי ההצעות שבאו לאחר מכן רע"ם נעדרו מההצבעות ולכן לאופוזיציה היה רוב והן עברו, ולאחר מכן חזרו ברע"ם להצביע עם הקואליציה. 

הבוקר פורסם בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, כי יו"ר סיעת רע"ם, ח"כ וליד טאהא, מחרים כבר קרוב לחודש את ישיבות הנהלת הקואליציה שנערכות כל שבוע, וגם השבוע הוא לא הגיע לישיבה, זאת בנוסף לכך שרע"ם החרימה את ההצבעות במליאה ביום שני.

במקביל, ח"כ טאהא גם מגביר את העימות מול שרת הפנים איילת שקד על רקע חוק האזרחות, ואינו מקדם בוועדת הפנים שבראשותו את החוק המכונה "חלופת שקד לתמ"א 38" ולא קבע דיונים והצבעות לקידום החוק בוועדה.

בתגובה להתנהלות רע"ם, מתכוונים בקואליציה ובימינה לעצור חוקים של סיעת רע"ם שנמצאים כעת בהכנה בוועדות הכנסת השונות ולא יאפשרו את קידומם - כל עוד רע"ם לא חוזרת להצביע עם הקואליציה.

קינג עבאס | עוד יום

עימות בולט בין שקד לטאהא התקיים לפני קצת יותר מחודש סביב חוק החשמל, שעבר לבסוף לאחר איומי רע"ם להחמרת החרם, אותו הטיל טאהא על הקואליציה, אם החוק לא יעבור. קודם לאישור החוק, רע"ם וימינה אף פעלו לגייס מפלגות אחרות מהקואליציה ומהאופוזיציה כדי שיצביעו איתן על החוק טרם עלייתו בוועדת הפנים - מצב חסר תקדים.

הפופולריים