בנט: ישראל תשמור על חופש פעולה בנושא האיראני - גם אם יהיה הסכם גרעין

בנט: ישראל תשמור על חופש פעולה בנושא האיראני

ראש הממשלה לאחר ששוחח אמש עם ביידן: החופש יישמר בלי קשר לשיחות בווינה • על חימום היחסים עם טורקיה וביקורו הצפוי של הרצוג, אמר בנט: הרצוג נכס מדיני לפתרון בעיות • גורם מדיני: 70% מבעיותיה של ישראל - מקורן באיראן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנט, נשיא ארה"ב ביידן, 27.08.21
צילום: צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר היום (שני) כי ישראל תשמור על חופש פעולה בנושא הגרעין האיראני, בלי קשר לשיחות בווינה בין איראן למעצמות, ואם יהיה הסכם או לא. בשיחה עם כתבים, לאחר ששוחח אמש עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, הוסיף בנט כי אמירתו של הנשיא ביידן על כך שישראל תשמור על חופש פעולה היא אמירה חשובה מאוד, והגדיר את ביידן כחבר אמת של ישראל.

ראש הממשלה הוסיף כי הוא בירך את ביידן על ההתנקשות בחייו של מנהיג דאעש, ואמר כי "זה מעביר מסר טוב מאוד לאזור איך מתמודדים מול תוקפנות".

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי, ד"ר איל חולתא, ימריא הלילה לביקור בארצות הברית במסגרתו יפגוש את מקבילו ג'ייק סאליבן לשיחות בנושא שיחות הגרעין באיראן. זה יהיה מפגשם השלישי של חולתא וסאליבן תוך כחודש. סאליבן ביקר בישראל בסוף חודש דצמבר, ולפני כשבועיים הם ערכו דיון בווידיאו קונפרנס במסגרת כינוס "לשם". חולתא אמר היום במהלך התדרוך כי ישנו דיאלוג עמוק ואינטימי בין ישראל לבין ארצות הברית בסוגיות הללו והוסיף: "אנחנו לא רואים כל נושא ונושא עין בעין עם האמריקנים, אבל התיאום הוא עמוק חשוב ואסטרטגי ואנחנו עובדים עליו".

בנושא אחר, על חימום היחסים עם טורקיה וביקורו הצפוי של נשיא המדינה יצחק הרצוג, אמר בנט כי הכול נעשה בתיאום. "כרגע, דברים קורה בצורה מאוד איטית והדרגתית", הסביר ראש הממשלה והוסיף כי הנשיא הרצוג עושה עבודה יוצאת מהכלל. לדבריו, הרצוג נכס מדיני לפתרון בעיות. "אנחנו בקשר של אמון מוחלט, אני לא זוכר מתי בפעם האחרונה היה קשר כזה", ציין ראש הממשלה.

גורם מדיני: 70% מבעיותיה של ישראל - מקורן באיראן

גורם מדיני אמר היום בשיחה עם כתבים כי "יש פה שינוי טקטוני בתפיסה שלנו ובשינוי היעד. עד עכשיו הפוקוס על איראן היה רק בנוגע לגרעין. ב-2015 נחתם הסכם וב-2018 ארצות הברית יצאה מההסכם. אנחנו ירשנו פה בור מאוד גדול, כי לא היה 'פלאן B' פנימי שלנו. הקצנו מאות מיליוני שקלים כדי לסגור את הפער, המודיעיני והמבצעי, ואנחנו סוגרים אותו במהירות".

לפצח את הגרעין | האזינו להסכת עוד יום

לדברי הגורם, 70% מבעיותיה של ישראל מקורן באיראן. "איראן מממנת 100% מתקציב חיזבאללה והג'יהאד האסלאמי, וכ-20% מחמאס. הם השכילו במשך כ-30 שנה להציב מסביבנו את כל הגורמים הללו ולהטריד אותנו", אמר הגורם. עוד ציין כי "שיחקנו לידיהם, במשך שנים נלחמנו נגד זרוע איראנית במימון איראני, כשהם יושבים שם 1000 קילומטרים בניחותא בלי בעיה".

הדיפלומט מספר אחת | האזינו להסכת עוד יום

עוד הוסיף הגורם כי "המטרה מבחינתנו היא להטריד אותם אצלם בבית, כדי שיהיו עסוקים בעצמם. שהם ייחלשו ויהיו בעלי פחות כסף ואנרגיה כי הם ראשית הצירים. המערכה תהיה מתמשכת, היא לא תקרה בשנה אחת ולא בשנתיים".

על היחסים עם טורקיה אמר אותו גורם מדיני כי "במזרח התיכון של היום, צריך לשחק על כל המגרש בגלל שאין שוטר אזורי, יש ציפייה מאוד גדולה מישראל להיכנס לוואקום הזה. השחקנים בזירה יודעים שאנחנו עוגן של יציבות". הגורם הסביר שעם טורקיה אנחנו נתקדם בזהירות מאוד גדולה. לדבריו, הם לא חברים גדולים של איראן בלשון המעטה, אז אנחנו צריכים לא לגזור עלינו איזושהי טהרנות שתמנע מאיתנו לפעול ולייצר בריתות".

הפופולריים