הבית הלבן: ביידן מצפה לבקר בישראל בהמשך השנה

הבית הלבן: ביידן מצפה לבקר בישראל בהמשך השנה

נשיא ארה"ב שוחח עם רה"מ בנט על המשא ומתן בווינה על הסכם הגרעין וההתנקשות במנהיג דאעש • בשיחה הזמין בנט את ביידן לביקור בארץ. הבית הלבן: "הנשיא מקווה לבקר בישראל בהמשך השנה ותומך באופן מלא בחידוש מלאי מערכת כיפת ברזל" • גם הרצוג וארדואן דיברו הערב: "שוחחו על האפשרות שייפגשו בקרוב"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנט, נשיא ארה"ב ביידן, 27.08.21
צילום: צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח אמש (ראשון) עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. זוהי שיחה שלישית בין השניים ברקע המשא ומתן בווינה על הסכם הגרעין האיראני. "המנהיגים דנו באתגרים האזוריים, בראשם התוקפנות האיראנית המתגברת ובצעדים לבלימת תוכנית הגרעין האיראנית", נמסר מלשכת ראש הממשלה. השניים שוחחו גם על המצב המתוח בין רוסיה לאוקראינה ועל ההתנקשות במנהיג דאעש עבדאללה קרדאש בסוריה - עליה בירך בנט. כמו כן, דווח כי השניים שוחחו על מות הקשיש הפלסטיני-אמריקני אחרי המעצר ליד רמאללה. אך גורמים שעודכנו בפרטי השיחה אומרים כי הסוגייה לא עלתה.

בנט אף הזמין את הנשיא ורעייתו לביקור בישראל. הלילה מסר הבית הלבן כי הנשיא האמריקני נענה בחיוב להזמנת בנט, "ביידן מקווה לבקר בישראל בהמשך השנה". עוד נכתב בהודעה כי הנשיא "הדגיש את תמיכתו המלאה בחידוש מלאי מערכת כיפת ברזל, וכן את מחוייבותו להרחבת היציבות והשותפויות ברחבי אזור המזרח התיכון, כפי שהודגם בהסכמי אברהם, יחד עם ישראלים ופלסטינים הנהנים מאמצעים שווים של ביטחון, חופש ושגשוג". צויין כי המנהיגים דנו באתגרים הביטחוניים המשותפים ובאתגרים אחרים באזור המזרח התיכון, לרבות האיום הנשקף מאיראן ושלוחותיה.

בשבוע שעבר קרא משרד החוץ האמריקני ל"חקירה פלילית ולמיצוי הדין עם האחראים" למותו של עומר עבד אל-מג'ד אסעד, הפלסטיני בן ה-80 שמת לאחר שעוכב בידי חיילי צה"ל במחסום. בהודעה שפרסם המשרד נכתב כי הם מעוניינים לקבל מידע נוסף בנושא "כמה שיותר מהר", וכי הם ממשיכים לשוחח על האירוע "המדאיג" עם הממשלה הישראלית.

הנשיא הרצוג שוחח עם ארדואן: "דיברו על האפשרות להיפגש בקרוב"

גם הנשיא יצחק הרצוג שוחח הערב עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. הוא איחל לנשיא הטורקי החלמה מהירה מהקורונה. בהודעת לשכת הנשיא נכתב כי "בשיחתם שוחחו השניים על האפשרות שייפגשו בקרוב".

אחד המועדים הנבחנים כרגע למפגש בין הנשיאים הוא המחצית הראשונה של חודש מארס. בשלב זה נבחנת האפשרות שיהיה מדובר בביקור בן יומיים. בטורקיה דווח בימים האחרונים על כך שהם החלו בדיונים לגבי מי יכהן כשגריר בישראל.

בניסיון נוסף למעין חיבוק עם ישראל, צייץ בשבוע שעבר יועצו הבכיר של ארדואן, איברהים קאלין, כי בטורקיה זוכרים את קורבנות השואה שנרצחו על ידי המשטר הנאצי ומשתפי הפעולה שלו ושזוהי חובתם המוסרית המשותפת להילחם באנטישמיות. גם הממונה על השגרירות הטורקית בארץ השתתף אתמול באירוע ביד ושם לציון יום השואה הבינלאומי.

הפופולריים