מאסר על תנאי וקנס סמלי: נחתם הסדר טיעון עם ליצמן

מאסר על תנאי וקנס סמלי: הסדר טיעון עם ליצמן
כחלק מההסדר השר לשעבר יודע בהפרת אמונים בפרשת מלכה לייפר • פרשת המעדנייה לא תהפוך לכתב אישום • הוא ישלם קנס של 3,000 שקלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יעקב ליצמן 18.05.20
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הסדר טיעון נחתם היום (חמישי) עם השר לשעבר יעקב ליצמן, רגע לפני פרישת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. ליצמן יודה בהפרת אמונים בפרשת מלכה לייפר, וסעיף השיבוש הורד מכתב האישום. פרשת המעדנייה לא תהפוך לכתב אישום. הענישה שסוכמה היא מאסר על תנאי וקנס סמלי של 3,000 שקלים.

בחודש מאי האחרון החליט מנדלבליט להגיש כתב אישום כפוף לשימוע נגד ליצמן בפרשת מלכה לייפר. לפי החשד ליצמן פעל באופן פסול במטרה להשפיע על הפסיכיאטר המחוזי שישנה חוות דעתו ויקבע שאינה בת הסגרה מבחינת מצבה הנפשי. בכך, לפי כתב החשדות, ניצל את תפקידו ומשרתו ופעל בניגוד לאינטרס הציבורי.

פרשת לייפר נוגעת להליך משפטי בו עתר היועץ המשפטי לממשלה לבית המשפט המחוזי בירושלים להכריז על מלכה לייפר כבת הסגרה לאוסטרליה בגין עבירות מין שביצעה שם לכאורה בקטינות בבית הספר אותו ניהלה בעיר מלבורן. לכל אורך ההליך טענו באי כוחה של לייפר כי היא אינה כשירה לעמוד לדין ועל כן יש להפסיק את הליך ההסגרה נגדה.

לפי כתב האישום המקורי, בעקבות פניות מטעמה של לייפר ב-2015, פעל השר ליצמן באופן פסול במטרה להשפיע על הפסיכיאטר המחוזי במחוז ירושלים באותה תקופה ולגרום לכך שיחזור בו מעמדתו וישנה את חוות הדעת שמסר באשר למצבה הנפשי של לייפר, כך שייקבע שאיננה בת הסגרה. 

בשלב מאוחר יותר בהליך המשפטי, בפברואר 2018, עת ביקשה המדינה לחדש את הליכי ההסגרה, התבקש הפסיכיאטר המחוזי ע"י בית המשפט להגיש את התייחסותו העדכנית בסוגיה. כמה ימים לאחר מכן, זימן השר ליצמן את הפסיכיאטר המחוזי ללשכתו פעם נוספת וביקש שוב להשפיע באופן פסול על חוות הדעת בעניין מצבה הנפשי של לייפר, כך שייקבע שאיננה כשירה לעמוד לדין ומשכך היא איננה בת הסגרה.

מארגון "מגן" המלווה את נפגעות לייפר נמסר: "לצערנו, היום מסתיימת תקופה קשה שגרמה לנפגעות מלכה לייפר צער רב. אנו מזדהים עם כעס הנפגעות הגיבורות על עסקת הטיעון, ואפילו שלפי שיטת המשפט הישראלית הן לא חלק מהתיק, היה מקום לשמוע את דעתן. אנו מקווים שההודאה תיתן תוקף למעשים החמורים ושבפעם הבאה פוליטיקאים יבינו שהם לא מעל לחוק". 

ליצמן התראיין בחודש שעבר לערוץ הכנסת והודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים כשהכנסת הנוכחית תפוזר. "אם יהיו בחירות חדשות - לא אתמודד, לא אלך לכנסת שוב פעם", אמר ליצמן.

 

הפופולריים