קרבות הירושה בליכוד: מי רוצה לראות את נתניהו בחוץ? | סקר

קרבות הירושה בליכוד: מי רוצה את נתניהו בחוץ?

בעזרת סוקר כאן חדשות דודי חסיד, בדקנו מה חושבים התומכים של המועמדים המובילים במרוץ על הסוגיות הכי בוערות. אז התומכים של מי רוצים שנתניהו ירד מהבמה, מי המועמד שהתומכים בו מאמינים שנתניהו אשם ומי המועמד שדווקא מתנגדי הליכוד רוצים שייבחר?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילומים: תומר ניוברג, אבשלום ששוני ויונתן זינדל / פלאש 90
צילום: צילומים: תומר ניוברג, אבשלום ששוני ויונתן זינדל / פלאש 90

בליכוד שאחרי חשיפת המגעים לעסקת טיעון עם נתניהו – הפסיקו לחכות. רק האפשרות שייחתם ההסדר הביאה את המועמדים המובילים להחליף את נתניהו להיכנס לזירה ולחפש את קהל היעד שיביא להם את השלטון במפלגה הגדולה בישראל. "כל אחד מהמועמדים בוחר את הנישה שדרכה הוא מנסה להגיע לפלח גדול ככל האפשר", מפרש ח"כ שלמה קרעי.

אז השבוע ניסינו להבין מה הציבור חושב על המועמדים המובילים בקרב הירושה, לפי הסוגיות הכי בוערות בליכוד. סקר כאן חדשות, שערך מכון קנטאר, בדק השבוע את השטח בפילוח הנתונים לפי תמיכה במועמדי הליכוד המובילים.

כמה אחוזים מהציבור מאמינים שנתניהו אשם, לפחות בחלק מהסעיפים המיוחסים לו בכתב האישום?
> מקרב תומכי ניר ברקת, 60% חושבים שנתניהו אשם
> מקרב תומכי אדלשטיין, 57% חושבים שנתניהו אשם
> מקרב תומכי ישראל כ"ץ, 47% חושבים שנתניהו אשם

רק אתמול ראינו את ברקת מנסה להילחם בתדמית החתרנית מול נתניהו. בהודעה ששלח לפעילים רבים כתב: "תמכתי בנתניהו במשך שנים רבות ואני תומך בו גם כעת". אך אחרי איזה מועמד הולכים מי שהכי מעוניינים בעסקה בעבור נתניהו?

כמה אחוזים תומכים בעסקת טיעון שבמסגרתה נתניהו יודה במרמה והפרת אמונים, יבצע עבודות שירות ויורחק ל-7 שנים מהחיים הפוליטיים?
> מקרב תומכי אדלשטיין - 50%
> מקרב תומכי ישראל כ"ץ - 35%
> מקרב תומכי ניר ברקת - 29%

אדלשטיין כבר משתמש בנתון הזה. "אם אני רואה את עצמי ראוי, אני רץ", אמר לאולפן סרוגים. כלומר, אדלשטיין כנראה מבין שתומכיו מעדיפים לראות את נתניהו מסיים כבר את דרכו בזירה הפוליטית – גם אם דרך קלון, ומפעיל יותר לחץ לעזיבת נתניהו.

לעומת זאת, בעיקר לתומכי ישראל כ"ץ - פחות דחוף שנתניהו ירד מהבמה. למה? תומכי כ"ץ הם גם תומכי נתניהו, ושר האוצר לשעבר איכשהו משמר את התדמית הקרובה לנתניהו, למרות התכתשויות לא מעטות שיש להם בהווה, והיו להם בעבר – גם אם רק ברמזים.

ועוד דבר מעניין שאפשר ללמוד על הקהל של כ"ץ מהנתונים שלנו – הוא שהם שבעים מבחירות.

אם נתניהו פורש, כמה תומכים בפירוק הממשלה הנוכחית ובהקמת ממשלה שכוללת את הליכוד - ללא בחירות?
> מקרב תומכי ישראל כ"ץ - 52%
> מקרב תומכי ניר ברקת - 47%
> מקרב תומכי אדלשטיין - 32%

וחוץ מהנתונים הללו, יש גם דברים מעניינים שאפשר ללמוד כשבודקים דווקא את הקהל ההופכי למתפקדי הליכוד. כך למשל, מתברר ש-28% ממצביעי המפלגות שאינן בגוש נתניהו היו שמחים לראות את ברקת בראשות הליכוד. 3% את יוסי כהן – שכלל לא הכריז עדיין על מועמדות.

כמה תמיכה יש במועמדי הליכוד מקרב מצביעי מפלגות שאינן ב"גוש נתניהו"?
ניר ברקת 28%
יולי אדלשטיין 11%
ישראל כ"ץ 7%
מירי רגב 4%
יוסי כהן 3%
מועמד אחד 16%
אין דעה 30%

ח"כ קרעי מציין: "אם הפריימריז בפעם הראשונה יהיו במרכז הליכוד, אני חושב שברקת לא יכול להשתתף במשחק בכלל". כלומר, ייתכן שהתמיכה בברקת מחוץ לליכוד מעמידה אותו בסיכון בתוך המפלגה. אבל אפשר לראות את זה גם הפוך: מי שהוא האהוד ביותר בקרב המחנה האחר, יכול להיות במעמד הטוב ביותר להרכיב ממשלה בשם הליכוד.

צריך להבין דבר נוסף באשר לקרב הענקים הצפוי במפלגה. אפילו בקרב התומכים בהסדר הטיעון לנתניהו – הרוב בליכוד עדיין ממתינים לעזיבתו הסופית את הזירה כדי לגבש דעה. לכן, עם כל הנתונים, התדמית של המועמדים לראשות הליכוד עדיין רק מתחילה להתגבש. עד שיהיה מחנה מסודר מאחורי כל אחד מהם, יש להם עוד זמן להחליט על איזה סוג של מתפקדים הם סומכים שיביאו אותם לשלטון.

הפופולריים