ועדת החקירה לפרשת הצוללות: בנט צפוי להימנע בהצבעה בממשלה

מה יצביע רה"מ בנט בנוגע לחקירת פרשת הצוללות?

הנושא יעלה להצבעת הממשלה ביום ראשון, אך רה"מ עדיין מתלבט מה להצביע. מצד אחד הוא לא יכול להתנגד להצעה שעולה בממשלה שהוא עומד בראשה, אך האם יהיה מוכן לשלם את המחיר הפוליטי של הצבעה בעד? וגם - למה ועדת חקירה בנושא הצוללות נתפסת כחקירה נגד נתניהו?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צוללות
צילום: צוללות

ראש הממשלה נפתלי בנט עדיין מתלבט מה להצביע בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון, אז תעלה ההצעה להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות, והוא צפוי להימנע. כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11.

מצד אחד בנט לא יכול כראש ממשלה להתנגד להצעה שעולה להצבעה בתוך ממשלתו, מסבירה הכתבת המדינית של כאן חדשות גילי כהן. מנגד, הוא לא יכול להרשות לעצמו לשלם את המחיר הפוליטי של הצבעה בעד, אך הוא עדיין ישלם מחיר פוליטי בהימנעות – וזאת כדי להשקיט את חבריו לממשלה.

האם ועדת חקירה לפרשת הצוללות היא נגד נתניהו?

האם צריך להפסיק את השיח לפיו שוועדת החקירה בנושא הצוללות היא נגד נתניהו? דובר צה"ל ומנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים לשעבר רונן מנליס - חושב שכן. ב"השבוע" הוא מסביר כי "זו ועדת חקירה שהיא בעד צה"ל, בעד מדינת ישראל, ובעד תהליכי הרכש שמתקיימים במדינה".

עוד אומר מנליס: "מדינת ישראל תצביע בעד ועדת חקירה שתבדוק תהליכי יסוד בתוך המדינה, וזה הדבר הנכון לעשות. זה לא קשור לראש הממשלה נתניהו. נכון שהוא היה חלק מהתהליך, אבל צריך לשים אותו בצד".

על הדיווחים בדבר המחיר המופקע ששילמה ישראל בעסקה, אומר מנליס: "ב-2016 ו-2017, כשנתניהו ניסה ללחוץ את מערכת הביטחון להצביע בעד קניית שלוש הצוללות – הטענה הייתה שיש מחיר מבצע והוא לעולם לא יעלה. מה שהוכח עכשיו כלא נכון".

עוד מסביר מנליס כי דווקא בגלל העלייה במחיר נשאלת השאלה למה צריך שש צוללות. "ארבעה רמטכ"לים לשעבר – איזנקוט, גנץ, אשכנזי וחלוץ – אמרו שישראל צריכה לכל היותר חמש צוללות", אומר מנליס. "נכון שמערכת הביטחון היום שינתה את דעתה, אבל העלייה במחיר אמורה לעורר שאלות. הצוללות האלו אינן עומדות מול יכולת שנמצאת בצד השני, אלא נכס אסטרטגי שיש לישראל".

הפופולריים