45 משפחות ההרוגים באסון מירון יקבלו סיוע של כחצי מיליון שקלים

משפחות אסון מירון יפוצו בכחצי מיליון שקלים

השרים ליברמן וסער סיכמו על מתווה. אם יתקיימו הליכים משפטיים, יקוזז הסכום מהפיצוי שייקבע למשפחות • המתווה יובא לאישור הממשלה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסון מירון, חרדים, הילולה
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

45 משפחות ההרוגים באסון מירון יקבלו סיוע ראשון של כחצי מיליון שקלים. כך סיכמו שר האוצר אביגדור ליברמן ושר המשפטים גדעון סער. אם יתקיימו הליכים משפטיים, יקוזז הסכום מהפיצוי שייקבע למשפחות. המתווה יובא לאישור הממשלה.

פורום משפחות אסון מירון מסרו בתגובה להודעה על הפיצויים כי "ישנם דברים שהם מעבר לכל פוליטיקה - טוב עושה הממשלה שמגלה אחריות ומפצה את משפחות ההרוגים".

ביום שישי האחרון פורסם בתוכנית השבוע עם גאולה בכאן 11 כי קו ההגנה של המפכ"ל רב ניצב יעקב שבתאי בוועדה לחקר האסון תהיה: האחריות לאירוע מוטלת על מפקד מחוז הצפון ניצב שמעון לביא, כל המפקדים חשבו שהתוכנית טובה. כשהמפכ"ל מפיל את האחריות על לביא, הטענה היא שמירון הוא אירוע מחוזי, כך היה תמיד וכך צריך להיות, ולאירוע מחוזי יש מפקד – מפקד המחוז.

מי שולט בהר? | עוד יום

בוועדה, בראשות שופטת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור, המפכ"ל יטען כי הגשר היה בעייתי מבחינה הנדסית - זוויות הגשר, המפתח ואפילו הפסים למניעת החלקה היו שחוקים. ייתכן שישווה את האסון למכביה או לוורסאי ויאמר שאומנם הגשר לא קרס, אך גרם לאסון.

הוא יסביר שבמקומות ובמעברים שהיו מועדים ללחץ וצפיפות ברחבי ההר נערכה המשטרה עם מחסומי לחץ, שוטרים בשטח ואמצעי כריזה, אך גשר דב לא סומן כנקודת תורפה. בין השאר מאחר שהמקום הוא מעבר יחסית צדדי, כשלא ניתן לצפות ממנו על ההדלקות והאירועים השונים. שבתאי יוסיף כי למשטרה אין סמכות חוקית ולגיטימציה ציבורית להגביל קהל באירוע כזה וכי המשטרה לא יוזמת ומארגנת, אלא נערכת לאירוע, במנגנון של ויסות קהל.

 

הפופולריים