פרסום ראשון: משלחת ישראלית נחתה בסודאן

פרסום ראשון: משלחת ישראלית נחתה בסודאן

מטוס מנהלים ועליו המשלחת המריא מנתב"ג ועשה "עצירה דיפלומטית" בסיני. המשלחת תשוב לישראל המהלך הלילה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דגל סודאן
צילום: דגל סודאן

מטוס מנהלים, ועליו משלחת ישראלית, נחת היום (רביעי) בחרטום בירת סודאן. המטוס המריא הבוקר מנמל התעופה בן גוריון, ביצע "עצירה דיפלומטית" בשארם א-שייח במצרים כדי לקבל נתיב טיסה, ומשם המשיך למדינה האפריקאית. המשלחת צפויה לחזור לישראל בשעות הלילה. ערוץ אל-ערבייה הסעודי דיווח ממקורותיו כי "המשלחת הצבאית הישראלית" שנחתה בח'רטום תיפגש עם יו"ר מועצת הריבונות של המדינה, הגנרל עבד אל-פתאח אל-בורהאן ועם מפקדי צבא.

הדיווח האחרון על משלחת ישראלית שביקרה במדינה היה בתחילת חודש נובמבר, ימים ספורים אחרי ההפיכה שביצעו אנשי הצבא נגד הגורמים האזרחיים בשלטון. מאז המצב במדינה לא התייצב. לפי הדיווחים, המשלחת קיימה שיחות עם מנהיג ההפיכה הצבאית במדינה עבד אל-פתאח אל-בורהאן, ועם ראש ממשלת המעבר המודח חמדוכ. לאחרונה ראש הממשלה לשעבר, עבדאללה חמדוכ, התפטר מתפקידו בשל חוסר יכולתו להקים ממשלה חדשה אחרי שחידש את הברית עם אנשי הצבא וחזר לתפקידו.

במסגרת ההפיכה בחודש אוקטובר ממשלתו של חמדוכ פוטרה והוא הוכנס למעצר בית של כמה ימים. באוקטובר 2020 הושג הסכם נורמליזציה בין המדינות בתיווך אמריקני, אלא שמאז בצל המאבקים הפוליטיים וחוסר היציבות במדינה, הוא נתקל בקשיים.

דיפלומט סודאני בכיר אמר בחודש אוקטובר שראש הממשלה לשעבר, חמדוכ, רצה לחתום על ההסכם עם ישראל, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. הוא הוסיף שחמדוכ תומך בנרמול היחסים, והיה ערוך ממש לטוס לוושינגטון כדי לחתום על הסכם עם ישראל. 

עוד טען הדיפלומט שהנורמליזציה עם ישראל תימשך גם אחרי ההפיכה במדינה. על פניו, הנרמול המקרטע עם ישראל לא צפוי להיות מושפע דרמטית מההפיכה, שכן אנשי הצבא שתומכים בנרמול, יוזמי ההפיכה – הגנרל אל-בורהאן, וסגנו דקלו – מחזקים את כוחם.

הפופולריים