גורמים בצמרת משרד המשפטים נוטים לקבל את הסדר הטיעון עם נתניהו

גורמים בצמרת משרד המשפטים נוטים לקבל את ההסדר

התנאי של אותם גורמים: שמירת בסיס האישומים המהותי בתיקים 1000 ו-4000 • נתניהו ובני משפחתו דנו עם עורכי דינם בהצעה. בתום הפגישה קראו מפגינים לעבר נתניהו: "הוא פחדן" • בריאיון לכאן רשת ב התייחס נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אהרן ברק למעורבתו במגעים: "מן הראוי לאשר את העסקה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, שרה נתניהו, מחוץ לבית עורך הדין בועז בן צור, רמת גן, עסקת טיעון, הסדר טיעון, 16.01.22
צילום: צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ברקע הדיווחים על הסדר טיעון מתגבש, נפגשו הערב (ראשון) בנימין נתניהו ובני משפחתו עם עורכי דינם בביתו של אחד מהם ברמת חן כדי לדון בהצעה. בתום הפגישה, מפגינים מחוץ לבית קראו לעבר ראש האופוזיציה כשיצא: "הוא פחדן".

בעוד שבמשרד המשפטים מחכים לראות מה יחליט נתניהו, כאשר בכל יום שעובר הסיכויים להסדר פוחתים, מתברר כי היועץ מנדלבליט אינו לבד. גם גורמים נוספים בצמרת המשרד נוטים לקבל את ההסדר במתווה שעליו מדובר כרגע, כל עוד יישמר הבסיס המהותי של כתב האישום בתיקים 1000 ו-4000.

בניגוד לכהונת שר או חבר כנסת, שאסורה עם קלון, לגבי תפקידים ציבוריים ככלל אין איסור מפורש בחוק, אלא רק בהוראות ספציפיות כמו בחוקות מפלגות, תקנוני ארגונים או איגודים מקצועיים. עם זאת בג"ץ פסל בעבר מינויים כשטען שהם אינם סבירים בצורה קיצונית.


מוקדם יותר היום נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרן ברק, התייחס בריאיון לתמר אלמוג בכאן רשת ב למעורבותו במגעים להסדר טיעון עם נתניהו. בריאיון לתוכנית בחצי היום הוא הסביר: "אמרתי שנתניהו היה מגן על מערכת בתי המשפט, וזה נכון. בכל פעם שהיו התקפות על בית המשפט ופניתי אליו כנשיא הוא היה מגן. יחד עם זאת, מרגע שהוגש נגדו כתב אישום חלה תפנית חדה וחמורה בעמדתו, והוא הופך במקום המגן של בית המשפט למנתץ של המערכת הזו".

האזינו לריאיון עם אהרן ברק בכאן רשת ב

"עמדתי היא שמן הראוי לאשר את עסקת הטיעון, משום שהאישור הזה מוציא את העוקץ מההריסה של מערכת בתי המשפט", הסביר נשיא העליון בדימוס. "נתניהו בעצם אומר 'אני מודה' שהוא אחראי על האישום שניתן. אני חושב שזה דבר כל כך חשוב ודרמטי, ושבמשקולות הפנימיים של האיזונים ידו על העליונה".

בישיבת הממשלה הבוקר ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס לחשש מהתפרקות הממשלה בעקבות הסדר טיעון עם נתניהו, ואמר: "זו ממשלה של עשייה. לכל הפרשנים הפוליטיים, לצד כל הגרפים והתרחישים – תנוח דעתכם, ממשלת ישראל עובדת ותמשיך לעבוד למען אזרחי ישראל".

הפופולריים