הערכה: הרוסים ילחצו להגיע להסכם גרעין - רק אם ייפתר המשבר באוקראינה

הרוסים ילחצו על האיראנים להגיע להסכם גרעין?

דיפלומטים מערבים לכאן חדשות: כרגע יש התקדמות, אבל איטית מאוד. אם הקצב הזה יימשך - הסיכוי להסכם קלוש
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוטין וחמינאי
צילום: אי-פי

ההערכה בישראל ובמערב: הרוסים ילחצו על האיראנים להגיע להסכם בווינה - רק אם ייפתר המשבר באוקראינה, כך פורסם היום (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. דיפלומטים מערבים אמרו לכאן חדשות כי כרגע יש התקדמות אבל איטית מאוד, ואם הקצב הזה יימשך - הסיכוי להגיע להסכם קלוש.

ביום חמישי ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט שוחח בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לפי הודעת משרד הראש הממשלה, השניים דנו בנושאי ביטחון אזורי ובהן השיחות עם איראן על הסכם גרעין. בנט הדגיש את "חשיבות העמידה הנחושה כנגד ההתקדמות האיראנית בפרויקט הגרעין". הקרמלין עדכן כי פוטין ובנט דנו בשיתוף פעולה בסוריה, וכן כי נשיא רוסיה פוטין עדכן את בנט על עמדתו בנוגע לפתרון סוגיית אוקראינה.

בשיחה, שהוגדרה "טובה", בירך בנט את פוטין לרגל השנה החדשה. השניים סיכמו על המשך "שיתוף פעולה הדוק במרחב". הנשיא פוטין הזמין את ראש הממשלה ורעייתו לביקור בעיר סנט פטרסבורג, בהמשך להזמנתו במהלך ביקור בנט בסוצ׳י. ראש הממשלה השיב כי הוא ורעייתו ישמחו לקיים את הביקור.

באוקראינה מעריכים כי רוסיה עומדת מאחורי מתקפת הסייבר על אתרים של משרדי הממשלה בקייב שארעה אתמול. שירותי הביטחון האוקראיניים אומרים כי חקירה ראשונה העלתה ראיות למעורבותן של קבוצות האקרים הקשורות לשירותי הביון של רוסיה. המתקפה אמש כוונה נגד כ-70 אתרי ממשל באוקראינה - הפצחנים פרסמו בהם אזהרה ובה ציינו כי על אזרחי אוקראינה "לחשוש ולצפות לגרוע מכל".

מומחים העריכו כי מתקפת הסייבר אתמול יכולה להיות הנחת תשתית למתקפה נרחבת יותר שתשבש את חיי האוקראינים. "ככל שיתגבר המתח, אנחנו יכולים לצפות למתקפות סייבר אגרסיביות יותר נגד אוקראינה", אמר לרויטרס אנליסט הסייבר ג'ון הולקיסט. דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי אמרה אתמול  ג'ן סאקי, שתוכנית פלישה פוטנציאלית של הכוחות הרוסים לשטח אוקראינה "אולי תתחיל באמצע ינואר ואמצע פברואר". הקרמלין הכחיש כי קיימת תוכנית כזו.


הפופולריים