ברקע המהומות: הממשלה מקדמת תוכנית כוללת להסדרת הנגב

הממשלה מקדמת תוכנית כוללת להסדרת הנגב
מדובר בתוכנית חסרת תקדים, שכוללת הכרה ב-10 עד 12 כפרים בדואים • ברע"ם אומרים: נגיע לכנסת בשבוע הבא רק אם יחל מו"מ עם כל הגורמים להסדרה • השר אלקין מתעקש: "הנטיעות יימשכו גם באזור העימותים"; לפיד: "מחרחר ריב" • יו"ר קק"ל סותר בריאיון את לפיד ואלקין, שטענו שהנטיעות בנגב היו אמורות להסתיים היום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: צילום: פלאש 90

המהומות בנגב | ברקע הפרות הסדר בגלל נטיעות קק"ל, הממשלה מקדמת תוכנית כוללת וחסרת תקדים להסדרת הנגב. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. לפי מקורות המעורים בפרטים, התוכנית כוללת הכרה ב-10 עד 12 כפרים בדואים לא מוכרים בנגב. התוכנית תואץ בעקבות המהומות והצדדים ייכנסו למשא ומתן כבר מחר.

הנטיעות באזור הבעייתי, של שבט אל א-אטרש, לא צפויות להתחדש בשבוע הבא - זאת כדי לתת הזדמנות למשא המתן. עם זאת, הנטיעות יימשכו באזורים אחרים שאין עליהם מחלוקת.

יו"ר קק"ל אברהם דובדבני אמר היום בריאיון לקלמן ליבסקינד בתוכנית "עצם העניין": "לא קיבלנו הודעה להתקפל מהשטח. מדובר באדמות מדינה וכל פעולה שאנחנו עושים זה בהנחיה של רשות מקרקעי ישראל, ואם אומרים לנו לעצור – אז אנחנו עוצרים.


"אנחנו פועלים כבר 15 שנה בנטיעות בנגב באותה מתכונת שיש עכשיו. לא היה פה שום דבר חריג ממה שאנחנו עושים מכל השנים, אין לנו מושג מה שונה עכשיו. ההוראות לעצור את הנטיעות במקום מסוים הן נקודתיות, וחזרנו לעבודה מלאה אחרי כמה ימים. אין עצירה בנטיעות – תחת כל שלטון".

בד בבד, בקואליציה ממשיכים להתמודד עם המשבר הפוליטי שנוצר בעקבות הנטיעות. ברע"ם אומרים גם היום כי יגיעו לכנסת בשבוע הבא רק אם יחל מו"מ עם כל הגורמים להסדרת הנגב. הפשרה שהושגה היום בנושא, סוכמה כך שחברי הסיעה יכלו להגיע היום להצבעות במליאה - אך הם בחרו שלא לעשות זאת, מה שהוביל להפסד של הקואליציה בכמה הצבעות.

מפעל חייו של מנסור עבאס תלוי בנטיעות | סולימאן מסוודה

השר זאב אלקין ממשיך להתעקש, וכפי שהצהיר בריאיון הבוקר בכאן רשת ב, עדיין אומר כי הנטיעות בנגב יימשכו - גם באזורי המהומות. "אני לא מתכוון לעצור בשום צורה. אם ראש הממשלה רוצה - הוא מוזמן לעצור בעצמו", דברי אלקין.

בתגובה, השר יאיר לפיד, שקרא אמש לעצור את הנטיעות וניסה להביא לפשרה, קיים ישיבות בנושא ותקף את אלקין: "הוא מחרחר ריב ופוגע ביציבות הממשלה".

הפופולריים