המהומות בנגב: לפיד קורא לעצור את הנטיעות עד להיערכות מחדש

לפיד: לעצור את הנטיעות בנגב עד להיערכות מחדש
אחרי נטיעות קק"ל: מהומות וחסימות כבישים בדרום, שני שוטרים נפצעו קל בהפרות סדר סמוך למחלף שגב שלום. רכב הוצת • נתניהו: "אף אחד לא יעצור נטיעת עצים בארץ ישראל, על בנט לגנות מייד את ההסתה של רע"ם" • ברע"ם איימו להחרים את ההצבעות בכנסת כמחאה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מהומות, נגב, מחאה על נטיעות קק"ל. 11.1.22
צילום: -

המהומות סביב נטיעות קק"ל בנגב: שני שוטרים נפצעו קל הערב (שלישי) בעימותים עם מתפרעים בצומת שגב שלום. בזירה הובערו גם צמיגים והוצת רכב של עיתונאי, שהצליח להימלט לעסק סמוך, ומשם חולץ בידי שוטרי יס"מ. 

ההתפרעויות באזור התחילו בבכביש 25, סמוך לנבטים, שם השליכו בדואים שגרים באזור אבנים לעבר אוטובוס ומכונית. לרכב הפרטי נגרם נזק. מפרי הסדר פוזרו, הכביש נפתח כעבור כשעתיים לתנועה. 

ליד צומת גורל הונחו אבנים על מסילת ברזל, והנהג של רכבת נוסעים בלם לאחר שהבחין במיפגע מבעוד מועד. כוח משטרה שהגיע למקום סילק את האבנים מהמסילה ונפתחה חקירה. המשטרה קראה לציבור לדווח למוקד 100 על כל אירוע חריג כדי לאפשר לה להגיב מיד.

שר החוץ יאיר לפיד הגיב להתפרעויות ואמר: "לא חייבים לפגוע בפרנסת תושבי האזור, אפשר לעצור את הנטיעות להיערכות מחדש". יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו פרסם: "אף אחד לא יעצור נטיעת עצים בארץ ישראל. אני נותן גיבוי מלא לכוחות הביטחון ודורש מבנט לגנות מייד את ההסתה של רע״ם, שותפתו הבכירה לממשלה". 

כמחאה על הנטיעות: ברע"ם מאיימים להחרים את ההצבעות בכנסת מחר

לצד המהומות בשטח, ברע"ם הודיעו לקואליציה שיחרימו את המליאה - מחר ובכלל - עד שייפסקו הנטיעות, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. אם המגעים עם מפלגתו של מנסור עבאס לא ישאו פרי, הקואליציה תאלץ מחר בבוקר למשוך את החקיקה שהתכוונה להעלות. במקביל, בוחנת הקואליציה אפשרות לקזז את חברי רע"ם עם חולי קורונה באופוזיציה - אך סיכויי האפשרות הזו קלושים, בשל הצורך להשיג את הסכמת רע"ם והאופוזיציה.

מוקדם יותר, ברקע האיומים של רע"ם, נרשמו מהומות בנגב בזמן נטיעות של הקרן הקיימת לישראל. העבודות באזור נמשכו, ובהפרת סדר שהתפתחה במקום נעצרו 18 חשודים ביידוי אבנים. בתוך כך, ראשי רשויות ערביות בנגב שיגרו מכתב ליו"ר המפלגה עבאס בדרישה "לנקוט עמדה ברורה ונחרצת".

אתמול פורסם בכאן חדשות כי בקואליציה הבינו מרע"ם, באופן עקיף, כי הם מחרימים את ההצבעות בכנסת בגלל חידוש נטיעות קק"ל בנגב. זו הייתה אחת הסיבות להחלטת הקואליציה אמש להגיע להסכמות עם האופוזיציה על העלאת חוקים בהסכמה בלבד. כך למשל, לא יעלה חוק הגיוס להצבעה. סיבה נוספת היא תחלואת הקורונה הגבוהה. עם זאת, בפני הקואליציה ניצבת בעיה בדמות שורת ההצבעות על חוקים בקריאה טרומית מחר, ובקואליציה מנהלים שיחות עם אנשי רע"ם, בניסיון לפתור את סוגיית ההתנגדות בשל הנטיעות.

השתתפו בהכנת הידיעה: יערה שפירא, סולימאן מסוודה, שרון עידן ואיציק זוארץ

הפופולריים